Cemre Ne Zaman Düşecek?


Cemre Ne Zaman Düşecek

Cemre’nin sezonu 2023’te ne zaman bitecek? Soru, o zamandan beri, Şubat’tan aylar önce sorulmayı özlüyor. Cemre, baharın habercisi olarak kabul edilir ve genellikle bir yıl boyunca 72 gün süren bir şenlikle kutlanır. Kış mevsimi bu yıl şu ana kadar pek dikkate değer olmadığı için kuraklık tehlikesi gelişmeye devam ediyor. Kış henüz başlamadığına göre, kış cemrelerinin de düşme vakti gelmiştir. Kış cemrelerinin ilki ne zaman düşecek?

Kışın son ayından önceki sonbahar tarihleri, cemrenin ilk sonbaharından önce ilgi konusuydu. Cemre önce havadan sonra suya ve en sonunda da yere düşmeye başlar.

2023 yılında ilk cemre 20 Şubat tarihinde havaya düşecek. Cemre 7 gün arayla sırasıyla hava, su ve toprağa düşer. Bu kapsamda ikinci cemre 27 Şubat’ta suya düşecek. Son cemre ise 6 Mart’ta toprağa düşecek.

Cemrenin Toprağa Düşmesi Nedir?

Cemrenin toprağa düşmesi” ifadesi, Türk kültüründe, yılın üç ayrı zaman diliminde yaşanan iklim değişimlerini ifade eder. Baharın gelişini temsil eden “Ilık cemre”, orta cemre ve son cemre olarak adlandırılan üç aşamada, havada bulunan sıcaklığın toprağa inmesi ve doğanın yeniden canlanması sembolize edilir. Yani “Cemrenin toprağa düşmesi” mecazi bir deyim olarak, baharın başlangıcını ifade eder.