Özgür Bilgi Kanalı

Çin balonu bir tonluk bir yük içeriyordu - Pentagon İlginç Bilgiler Veriyor
  • General, şu anda yaklaşık 1,5 bin metrekarelik alanda balonun parçalarının arandığını bildirdi. metrekare
  • Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Kongre üyeleri geçen Ağustos ayında Çin’in casus balon programı hakkında bilgi aldı.” dedi.
  • Pekin, yanlışlıkla rotasından sapan araştırma, çoğunlukla meteorolojik araştırma için kullanılan sivil bir balon olduğunu savunuyor.
  • Daha önemli bilgiler Onet ana sayfasında bulunabilir.

Haber Kaynağı: https://ozgurlukicin.com/guncel-haberler/cin-balonu-bir-tonluk-bir-yuk-iceriyordu-pentagon-ilginc-bilgiler-veriyor/

General Van Herck’in brifing sırasında söylediği gibi, balon yaklaşık 60 metre yüksekliğindeydi ve “birkaç bin pound” (bir pound 0,45 kg’dır) ağırlığında bir uçak boyutunda bir yük taşıyordu. Kendi kendini imha etmek için potansiyel olarak bir patlayıcı cihaz içerebileceğini de sözlerine ekledi. Aynı zamanda insanları, sahilde bulmaları halinde düşen balonun enkazının bulunduğu kısma yaklaşmamaları konusunda uyardı.

General, şu anda yaklaşık 1,5 bin metrekarelik alanda balonun parçalarının arandığını bildirdi . Okyanus yüzeyinde kalan parçaların çoğunun zaten toplandığını ve arama çalışmalarının şu anda su altında kalan kalıntılara odaklandığını sözlerine ekledi.

Metnin geri kalanı videonun altındadır.

Van Herck, ABD’nin önceki yönetim sırasında gerçekleşen önceki üç Çin balon uçuşunu tespit etmesinin zaman aldığını itiraf etti. Balon bu kez istihbarat teşkilatlarından alınan bilgiler sayesinde tespit edildi. ABD’nin bu balonları tespit etmedeki eksiklikleri nasıl gidereceğini düşünmek zorunda kalacağını da sözlerine ekledi.

NORTHCOM başkanı, cismin Alaska üzerinden ABD hava sahasına girdikten kısa bir süre sonra neden düşürülmediği sorulduğunda, cismi incelemek için yeterli zamanı olmadığını açıkladı. General, “Düşmanca bir niyet göstermediği için hemen harekete geçemedim” dedi.

Balon nihayet bir F-22’den fırlatılan bir AIM-9X roketi tarafından Güney Carolina kıyılarında Atlantik Okyanusu’nun üzerine indirildi . En son Amerikan savaş uçağı ile düşürülen ilk hava nesnesiydi.

Beyaz Saray: Kongre geçen yıl Çin’in casus balon programı hakkında bilgilendirildi

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Kongre üyeleri geçen Ağustos ayında Çin’in casus balon programı hakkında bilgi aldı.” dedi.

Jean-Pierre’in günlük basın brifinginde söylediği gibi, Beyaz Saray, Çin’in ABD toprakları üzerinde önceki en az dört keşif balonu uçuşundan haberdardır – üçü önceki yönetim sırasında ve biri iktidar değişikliğinden hemen sonra. Ancak, ancak olaydan sonra keşfedildiler.

Jean-Pierre, yönetimin konuyu Kongre üyelerine geçen yıl Ağustos ayında bildirdiğini söyledi. Ayrıca eski Donald Trump yönetimi yetkililerine bilgi vermeye hazır olduğunu ifade etti. Balon uçuşlarının uzun süredir devam eden bir Çin programının parçası olduğunu da sözlerine ekledi.

Başkanın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan’ın daha önce söylediği gibi, bu kez Çin balonunun tespit edilmesi, Başkan Biden’ın ABD hava sahasının izlenmesini artırma emrinin sonucuydu.

Çin reddediyor. Balonun sivil olduğunu iddia ediyorlar

Pekin, yanlışlıkla rotasından sapan araştırma, çoğunlukla meteorolojik araştırma için kullanılan sivil bir balon olduğunu savunuyor. ÇHC yetkilileri, ABD hava sahasının ihlalinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve balonun düşürülmesini aşırı tepki olarak değerlendirdi. Latin Amerika üzerinde tespit edilen benzer bir başka balonun da Çin olduğunu kabul ettiler .

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsünün açıklamalarıyla ilgili gazeteciler tarafından sorulduğunda , “Meşru haklarımızı ve çıkarlarımızı kararlılıkla koruyacağız ” dedi . John Kirby, düşürülen balonun bir kısmını Pekin’e teslim etme planlarından haberi olmadığını söyledi.

Bu arada Japon yetkililer Pazartesi günü, 2020 ve 2021’de ülke genelinde balona benzeyen uçan nesnelerin görüldüğünü doğruladı. Kyodo haber ajansının bildirdiğine göre, hükümet ABD üzerinde düşürüldüğü iddia edilen casus balonuyla bir ilgileri olup olmadığını belirlemeye çalışıyor.

Bir casus balonun olasılıkları nelerdir?

ABD’li yetkililer, özellikle rotası üzerindeki alanlar muhtemelen zaten Çin casus uyduları tarafından izleniyor olduğundan, balonun oluşturduğu tehdidi düşük olarak değerlendirdi. Ancak yetkililer, balonun uydular dışındaki açılardan fotoğraf çekebileceğine inanıyor.

Amerikan casus balonlarının üreticileri, cihazlarının yalnızca fotoğraf çekmekle kalmayıp, aynı zamanda iletişimi engelleyebileceğini ve ayrıca hücresel sinyallerin, dronların ve diğer askeri teçhizatın menzilini genişletebileceğini iddia ediyor. Bloomberg’in haberine göre uzmanlara göre Çin balonları da benzer yeteneklere sahip.

ABD hükümeti, Çin balonunun iddiaya göre casusluk yaptığı yeri açıklamayı reddetti. Reuters’e göre, 150 kıtalararası balistik füze silosuna ev sahipliği yapan Montana’daki Malmstrom Hava Kuvvetleri Üssü ve ABD Stratejik Komutanlığı’na (USSTRATCOM) ev sahipliği yapan Nebraska’daki Offutt Hava Kuvvetleri Üssü yakınlarında hareket ediyor gibi görünüyor. Ayrıca B-2 hayalet bombardıman uçaklarının faaliyet gösterdiği Missouri’deki Whiteman Hava Kuvvetleri Üssü üzerinden uçması planlanmıştı.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.