Özgür Bilgi Kanalı

dijital göçebelik

Herkesin aynı ofis duvarları içinde aynı masa başında çalıştığı eski günler geride mi kalıyor? Son zamanlarda iş dünyasında büyük bir dönüşüm yaşanıyor ve bu değişimle birlikte ortaya çıkan en önemli trendlerden biri “Dijital Göçebelik” olarak adlandırılıyor. Dijital göçebelik, iş dünyasında yepyeni bir devrimin habercisi ve iş yapma biçimimizi kökten değiştirecek gibi görünüyor.

Dijital göçebelik, uzaktan çalışma, serbest meslek veya çevrimiçi işler yoluyla gelir elde etmeyi içerirken, aynı zamanda dünya genelinde seyahat etme özgürlüğü sunuyor.

Online İngilizce kursları Preply’nin yayınladığı makaleye göre 2023 yılı itibari ile Dünya genelinde 35 milyon kişi artık bu yeni yaşam tarzını benimsemiş ve dijital göçebe olarak belirli bir yere bağlı kalmadan çalışıyor ve aynı zamanda gezerek farklı kültürleri deneyimliyor. Sadece ABD’de bu şekilde yaşayan dijital göçebelerin sayısı ise 16,9 milyonu aşmış durumda.

Dijital Göçebelik Trendi Neden Yükseliyor?

Dijital göçebelik; hızla ilerleyen teknoloji ve internet erişiminin artması, çalışanlara işlerini her yerde yapma özgürlüğü sunuyor. Ayrıca, pandeminin dünyadaki etkisi sonucu, uzaktan çalışmanın ve işlerin coğrafi bağımsızlığın önemini bizlere vurguladı. İşverenler, uzaktan çalışmanın verimliliği artırabileceğini ve yetenek havuzunu genişletebileceğini fark ediyorlar. Bu nedenlerle, dijital göçebelik trendi giderek daha fazla kabul görüyor ve iş dünyasında popüler hale geliyor.

Rakamlarla Dijital Göçebeler

Dijital göçebe terimi 2010’ların sonlarına kadar bilinmiyordu ve 2018 gibi yakın bir tarihte bile ABD’de yalnızca 4,8 milyon kişi kendini dijital göçebe olarak tanımlıyordu. 2023’e geldiğimizde ise dijital göçebelik yükselişte.

Preply’nin araştırmasına göre;

35 Milyon Dijital Göçebe var

2023 yılı itibari ile Dünya genelinde 35 milyon dijital göçebe olduğu tahmin ediliyor ve ABD’deki dijital göçebelerin sayısı 16,9 milyonu aşmış durumda.

%47’si Amerikalı

Dijital göçebeler ağırlıklı olarak Amerikalılardan oluşuyor. ABD vatandaşları platformdaki dijital göçebelerin %47’sini, yani tam olarak 26.633.727 kişiyi oluşturuyor.

Ortalama Yaş 34

Dijital göçebelerin neredeyse yarısı 30’lu yaşlarında. Anketler, tüm göçebelerin % 47’sinin Y kuşağı (27-42 yaş arası), % 17’sinin Z kuşağı ve % 23’ünün X kuşağı olduğunu gösteriyor.

%62’si Erkek

Dijital göçebelerin demografik özellikleri sürekli değişiyor. Örneğin, 2020 yılında göçebelerin %79’u erkek olarak tanımlanıyordu. 2023 yılı istatistiklerine göre dijital göçebelerin %62’sini erkekler oluşturuyor.

%71’i Dijital Göçebeliğe Devam Diyor

Dijital göçebe yaşam tarzını en az önümüzdeki 2 ila 3 yıl boyunca sürdürmeyi planlıyor.

Yıl içinde 5 Ülke Geziyorlar

Dijital göçebelerin çoğu yavaş seyahat ediyor ve yalnızca %17’si yılda 5’ten fazla ülkeyi ziyaret ediyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.