Özgür Bilgi Kanalı

Merhabalar bu yazımda gayrimenkul sektöründe daha çok kazanmanın yolları hakkında küçük ipuçlarını sizlerle paylaşacağım.

Sektörde çalışan veya sektöre yeni giriş yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken ve çoğu zaman unutulan bazı konular vardır. Her geçen gün yapılaşmanın arttığı ve küresel bir sektör haline gelen emlak piyasasında uzman kişilere daha çok ihtiyaç duymaktadır. Sektörün oldukça büyük ekonomiye sahip olmasından dolayı hemen hemen herkesin yatırım yapmak isteği bir alan haline gelmiştir. Sektörde çok sayıda oyuncu bulunmakta olup bunlardan bazıları alıcı, satıcı, yatırım danışmanı, gayrimenkul danışmanı, proje geliştirici, finansör, değerleme uzmanı, teknik uzmanlar, mühendis, mimar, avukat, bilirkişi, kamu kurumları, yabancı fonlar vb. birçok oyuncu sektörün daha fazla büyümesine sebep olmaktadır. Sektör milyar dolarları bulan işlem hacmi ile ülke ekonomisine büyük katkıda bulunmaktadır. Bu pastadan daha fazla pay alabilmek için dikkate edilmesi gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

1.Yeterli Eğitime Sahip Olabilme
Gayrimenkulçok sayıda disiplini içinde barındırmaktadır. Bu disiplinlerden bazıları teknik, pazarlama, hukuk ve vergidir. Örneğin bir arsa satışı sürecinde ilgili kurumdan temin edilecek imar planı ve plan notları analizinin yapılması, tapuda satış sırasında çıkabilecek şerhlerin analizi, boş arsa üzerine geliştirilecek proje ile getiri hesabı, vergi ile ilgili mevzuat ve satış sürecinde yapılacak sunumlar hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmayan kişilerin satış sonuçlandırmada başarı oranları düşmektedir. Her geçen gün yeni uygulamaların olduğu gayrimenkul sektöründe devamlı eğitim alarak satış ivmenizi arttırabilirsiniz.

2.Alışkanlıklarınızı Bırakın
Bazı durumlarda alışkanlıklarımız bizi olumsuz etkileyebilir. Gayrimenkul sektöründe herkesin kendine göre bildiği bazı doğruları vardır. Çoğu zaman bildiğimiz bu doğruların yanlış olduğunu kabul etmekte zorlanırız. Özellikle bu durumu alışkanlık haline getirdiysek alışkanlığımızdan ayrılmamız oldukça zordur. Örnek vermek gerekirse uzun süreler sözleşme yapmadan çalışan bir gayrimenkul danışmanı sözleşme ile çalışan kurumsal bir firmada iş yaşamına devam ettiğinde sözleşmeli çalışma konusunda sıkıntılar yaşayabilmektedir. Başka bir örnek vermek gerekirse tapu senedinde yazan alanın daire alanı olduğunu ya da kamulaştırma bedelinin tapu kütüğünde yazan değer üzerinde verileceği gibi yanlış ve eksik bilgileri değiştirmek bazı durumlarda oldukça zor olmaktadır.

3.Sonuç Odaklı Çalışabilme
Gayrimenkul sektöründe yüksek getiri hedefleyen kişilerin mutlaka sonuç odaklı çalışması gerekmektedir. Gayrimenkul danışmanı satış yaptığında, inşaat firması yapıyı tamamladığında, değerleme uzmanı raporu sonuçlandırdığında, finansör krediyi müşteriye kullandırdığında, alıcı ve satıcı resmi senede imza atması sonucunda para akışı meydana gelmektedir. Bu sebepten sektörde sonuç odaklı çalışarak getiriler maksimum seviyeye çıkarılabilir.

4.Motivasyon
Yukarıdaki maddede sektörde sonuç odaklı çalışmanın öneminden bahsettik. Sonuca giden yolda önümüze çok sayıda engeller çıkabilmektedir. Bunlardan bazıları alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmazlıklar, tapuda taşınmaz üzerindeki olumsuz şerhler, imar planlarında yaşanabilecek olumsuzluklardır. Bu gibi durumlarda yeterli bilgiye sahip uzmanlar tarafından motivasyonu kaybetmeden pratik çözümler ile sonuçlandırılabilir. Motivasyonun daha yüksek olmasının temel anahtarı eğitimdir. Bu sayede süreç yönetimi konularına daha hakim olabilirsiniz.

5.Global Bakış Açısı
Gayrimenkul sektörükendisi ile birlikte yüzlerce alt dalı ilgilendirmektedir. Çok sayıda insanın geçim kaynağını oluşmaktadır. Yapılaşmanın oldukça yoğun olduğu günümüzde farklı türde gayrimenkul projeleri karşımıza çıkmaktadır. Daire alanlarında azalma olmasına rağmen sosyal tesis alanlarındaki çeşitlilik sayesinde kullanıcılar daha keyifli zamanlar yaşamaktadır. Daha önceki dönemlerde kalabalık aileler yerini daha küçük nüfusa sahip ailelere bırakmıştır. Toplum yapısında yaşanan değişikliklerden dolayı gayrimenkul projelerinde değişikliğe gidilmiştir. Bu süreçte değişimi takip eden global bakış açısına sahip kişiler yaşanan değişim ile sektörde yerini daha sağlamlaştıracaktır.

6.Bölge Seçimi
Sektöre yeni giriş yapacak kişilerin veya beklediği getiriyi elde edemeyenlerin en çok sıkıntı yaşadığı konuların başında bölge seçiminin yanlış yapılmasıdır. Bilindiği gibi çok fazla tipte gayrimenkul türü bulunmakta olup bunların başında arsa, arazi, konut, bina, dükkân, ofis, otel gibi farklı tipte gayrimenkuller gelmektedir. Çalışma bölgesinin doğru seçimi kazanç arttırmak için oldukça önemlidir.

7.Sistemli Çalışma
Sadece gayrimenkul sektörü için değil her alanda başarı elde edebilmek için sistemli çalışmak gerekmektedir. Bir anda başarı gelmesi ve gayrimenkul sektöründe çok kazanılacağının düşünülmesi hayal kırıklığından başka bir şey getirmez. Bu sebepten her yılın başında o sene içindeki yapmak istediğiniz hedefleri belirleyerek sistemli bir şekilde çalışmanız gerekmektedir.
Saygılarımla


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.