İstanbul’un Kültürel ve Tarihi Zenginlikleri


flypgs.com
İstanbul, tarihi ve kültürel açıdan belki de en zengin şehrimizdir. Şehirdeki tarihi alanların büyük bölümü 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alındı. Her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlayan bu megakentte bulunan kültürel ve tarihi alanlar saymakla bitmiyor. İşte bu güzide şehrimizin en çok öne çıkan tarihi ve kültürel zenginlikleri…

Ayasofya

Tahmin edebileceğiniz gibi Ayasofya’nın İstanbul’dan bağımsız düşünmek olanaksız. İstanbul dendiğinde sadece yurt içinde değil, dünyanın pek çok ülkesinde de ilk akla gelen yerlerden biri Ayasofya oluyor. Zamanında Doğu Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’na ev İstanbul’da, özellikle Ayasofya’yı ziyaret ettiğinizde bu zenginliği net bir şekilde görebiliyorsunuz. Eşsiz mozaikleri, görkemli duruşu ve sıra dışı mimarisi ile bu yapı görenleri kendine hayran bırakacak kadar güzel! M.S. 532-537 yılları arasında inşa edilen Ayasofya, dünyanın en eski anıtsal ibadethanelerinden biridir.

Sultanahmet Camii

6 adet minareye ve muhteşem bir mimariye sahip olan Sultanahmet Camii de Ayasofya’nın tam karşısında yer alıyor. Özellikle İznik çinileri ile süslü olması, köklü geçmişi ve mimarisi bu yapıyı özel kılan unsurlar arasında yer alıyor. Ayasofya’yı ziyaret edenler mutlaka Sultanahmet Camii de ziyaret ediyor..

Topkapı Sarayı

Osmanlı İmparatorluğu’nun tam 4 asır boyunca yönetildiği yer olan Topkapı Sarayı, kesinlikle görülmesi gereken tarihi yerlerden biridir. Osmanlı kültürünü yakından tanımanın yollarından biri de bu sarayı ziyaret etmektir diyebiliriz. Osmanlı sultanlarının aileleri ile birlikte yaşadığı sarayda en güzel Osmanlı mimari eserlerini ve örneklerini görmek mümkün oluyor. Sarayda Harem bölümü, Hırka-i Saadet Dairesi ve Has Oda bölümü, Babü’s Saade bölümü ve Köşkler Bahçesi mutlaka görülmeli!

Kapalıçarşı

Hem tarihi olması hem de kültürel zenginlikleri barındırması nedeniyle Kapalıçarşı kentin simgelerinden biri! Çok uzun zamandır alışverişin ve ticaretin nabzının attığı bu çarşı, günümüzde halen bir alışveriş merkezi olarak hizmet vermeye devam ediyor. Özellikle turistlerin ilgi gösterdiği Kapalıçarşı, tam 550 yıldır dimdik ayakta kalmayı başarmış! Dünya altın piyasasına yön veren kuyumcular ise Kapalıçarşının en çok ziyaret edilen dükkanlarının başında geliyor.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı’nın inşa edilmesinin nedeni, bir dönem sarayın su ihtiyacının karşılanmasıydı. Bizans döneminde inşa edilen bu yapı halen ziyaretçi akınına uğramaya devam ediyor. Özellikle Medusa Heykeli’ni görmek isteyenlerin rotasını bu sarnıca çevirdiğini söyleyebiliriz. Günümüzde ise içerisinde çeşitli etkinliklerin düzenleniyor olması, Yerebatan Sarnıcı’nı daha da popüler hale getirdi. Konserlerden dinletilere kadar çok sayıda kültürel etkinliğe bu alan ev sahipliği yapıyor.

Galata Kulesi

Tepesine çıkarak İstanbul’u seyretmek isteyenlerin kapısında uzun kuyruklar oluşturduğu Galata Kulesi, İstanbul’un en eşsiz tarihi yapılarından biridir. Adeta kentin silüetini çizen Galata Kulesi, 528 yılında inşa edilmiş ve günümüze kadar dimdik ayakta kalmayı başarmış. Her ne kadar fener kulesi olarak kullanılması için inşa edilmiş olsa dahi, kimi zaman zindan olarak da kullanılan bu eşsiz yapı muhteşem bir İstanbul manzarası görmeyi sağlıyor.

Rumeli Hisarı

Kentin en gözde yapılarından biri olan Rumeli Hisarı sadece 90 günde inşa edilmiş. Boğazkesen Hisarı adıyla da bilinen Rumeli Hisarı, Anadolu Hisarı’nın tam karşısında yer alıyor. Bundan kısa bir süre öncesine kadar konserler ve çeşitli etkinlikler için de kullanılan bu alan günümüzde sadece müze olarak ziyaret edilebiliyor.

Elbette İstanbul’un tarihi ve kültürel zenginlikleri, sadece sıraladıklarımızdan ibaret değil! Listemizde yer alan bölgeleri ve çok daha fazlasını görmek için siz de hemen İstanbul uçak bileti satın alın. Pegasus internet sitesinde İstanbul uçak bileti uygun fiyat avantajı ile sizi bekliyor!


yemlihatoker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.