Özgür Bilgi Kanalı

BROKEBACK MOUNTAİN (2005)

Ang Lee ‘nin yönetmenliğini yaptığı büyük ses getiren ve lgbt sinemasının bu denli popüler olmasına öncülük eden filmlerdendir. Filmde müthiş bir doğa kullanımı söz konusu , her şey öyle yerli yerindedir ki karakterler, objeler doğanın bir parçası gibi gözükür.Adı anıldığında aklımıza hemen başarılı oyuncu performanslarını getiren filmlerdendir.

PRİDE (2014)

Maden işçileri,lezbiyen ve gay aktivistlerin omuz omuza yürüme serüvenini anlatan Matthew Warchus yönetmenliğindeki film gri bir dönemi anlatırken yarattığı rengarenk dünyasıyla sizi eğlenebileceğiniz,düşünebileceğiniz bir 120 dakikaya davet ediyor.Yepis yeni vizyondayken sinemada izlemenin tadını çıkarın.

J’ai Tué ma Mère (2009)

Bu harikalar yaratmasına artık alışmış olduğumuz gencecik Gay yönetmen Xavier Dolan’ın tüm makyajlardan arınmış ilk filmi.Film gay bir ergenin ailesi ve çevresiyle yaşadığı sorunları minimalist ölçülerde ve müthiş bir soundtrack kullanımıyla anlatmanın fazlasıyla hakkından geliyor.Bir çok filminde olduğu gibi Xavier bu film de de kendini anlatıyor,Frida şöyle bir şey demiş kendimi çiziyorum çünkü en iyi kendimi tanıyorum.(bu tam olarak böyle olmayabilir de ama aynı kapıya çıkıyordur kesin)

C.R.A.Z.Y (2005)

Bu film benim lgbt temalı olarak adlandırabileceğimiz filmler arasında kuşkusuz en çok sevdiğim filmdir.Filmde bir aile görürüz ve bu aile de gay bir evlat vardır ,hikaye öyle bir anlatılırki o ailenin çocuklarından biri oluruz kötü bir şeye onlarla üzülür iyi bir şeye onlarla seviniriz.Bu listede çok teknik konulara girmeyecek olsam da film izleyenine kusursuz sanat,görüntü yönetimi,kurgudaki olağanüstü başarı ve müthiş bir şarkı listesi aramağan ediyor.

BLUE İS THE WARMEST COLOUR(2013)

Yıl 2013 Abdellatif Kechiche dünya sinemasına modern bir aşk masalı armağan ediyor hem de ne aşk tamamen saf,pürüssüz ve alışık olduğumuzun aynısı.Ama bu aşk iki kadın arasında geçmesine rağmen film masaya yumruğunu vurup aşk,aşktır diyor ve lgbt bireylerin hikayelerini anlatan filmlere alışık olmayan hatta sevmeyen seyirciye bile aga mükemmel film diye yorum yaptırabiliyor.Cesaretten ödün vermeyen anlatım,tanık eden kamera bizi bu saf aşkın ortasına daldırıp çıkartıyor.

STRANGER BY THE LAKE(2013)

Bu film benim gözümde bir baş yapıttır,dingin bir göl kenarında tehlikeli,nabzı yüksek bir dünya yaratıp bu dünyayı öylesine basit ,öylesine net anlatmayı başarmış ki Alain Guiraudie klişe olacak ama film seyircisine olayları gizli bir kameradan izliyormuşçasına gerçek bir ‘’dünya’’ vadediyor.

BONUS LİSTE(ÜSTEKİ LİSTEYE SIĞMADI AMA BENİM İÇİN DİĞER MUST-SEE LGBT TEMALI FİLMLER )

Mysterious Skin

-Weekend

-Milk

-Hawaıı

-Thw Way He Looks


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.