Özgür Bilgi Kanalı

Louis Gossett Jr

Amerikalı aktör Louis Gossett Jr., 81 yaşında vefat etti. En çok “Subay ve Centilmen” filmindeki rolüyle ve “Köle” dizisindeki Fiddler karakteriyle tanınıyordu. Gossett Jr., 1969’da “Köle” dizisindeki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülü kazanan ilk siyahi aktör oldu.

Gossett Jr., New York’ta doğdu ve Brooklyn’de büyüdü. Oyunculuk kariyerine 1950’lerde başladı ve Broadway’de birçok oyunda rol aldı. 1960’larda televizyona geçti ve “The Untouchables” ve “Dr. Kildare” gibi dizilerde konuk oyuncu olarak yer aldı.

1977’de “Subay ve Centilmen” filminde rol aldı ve bu filmdeki performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterildi. 1982’de “Köle” dizisinde Fiddler karakterini canlandırdı ve bu rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Emmy ödülü kazandı.

Gossett Jr., 50 yılı aşkın süredir oyunculuk yapıyordu ve “An Officer and a Gentleman”, “Enemy Mine”, “The Color Purple” ve “Iron Eagle” gibi birçok filmde rol aldı. Son olarak 2017 yılında “The Young Pope” dizisinde rol aldı.

Gossett Jr.’ın ölümü, oyunculuk camiasında büyük üzüntü yarattı. Oyuncu ve aktivist Viola Davis, Twitter’da Gossett Jr.’ın “bir efsane” olduğunu ve “siyahi oyuncular için bir öncü” olduğunu yazdı.

Louis Gossett Jr.’ın bazı önemli filmleri ve dizileri:

  • Subay ve Centilmen (1982)
  • Düşman Benim (1985)
  • Mor Yıllar (1985)
  • Demir Kartal (1986)
  • Köle (1977-1983)
  • The Young Pope (2017)

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.