Özgür Bilgi Kanalı

Türkiye’in en büyük özgür yazılım topluluğu Özgürlükİçin.com, Pardus 2008 sürümünün hemen peşi sıra vites büyütüyor. Birinci yılını geçtiğimiz temmuz ayında dolduran Özgürlükİçin, topluluktan gelen öneri ve eleştiriler doğrultusunda hizmetlerini güncellemeye devam ediyor.

Yeni dönemde Özgürlükİçin’de pek çok yenilik yer alacak. Peki, neler bunlar?

1) Tema: Pardus kullanıcılarının hazırladığı duvar kâğıdı, simgeseti, imleç temaları, pencere dekorasyonları, Amarok eklentisi ve SuperKaramba temalarına hızlı erişimi ve paylaşımını sağlayacak bir merkez olacak burası. Süreç içinde yine Özgürlükİçin topluluğu içinden çıkacak Tema bölümü yöneticilerinin idaresine bırakılacak bu alanda, belli bir “özgünlük ve kalite standardı”nı yakalayan ürün ve tasarımlar sergilenecek.

Tema’nın gelecekte Özgürlükİçin’in en hareketli alanlarından birisi olmasını bekliyoruz.

2) Yeni Fikirler Arayüzü: Pardus Yaz Stajı Programı katılımcılarından sevgili Hüseyin Berberoğlu’nun yazdığı Yeni Fikirler Arayüzü, esin kaynağını Ubuntu’nun BrainStorm‘undan alan yeni bileşenimiz.

Yeni Fikirler Arayüzü ya da kısa adıyla “Beyin“, yeni dönemde topluluk talepleri ile geliştiriciler arasında önemli bir iletişim katmanı oluşturacak. Pardus 2009 Ürün Yöneticisi Selim OK’un yönetiminde bu bölüm, geliştiricilere hangi ihtiyacın topluluk tarafından nasıl ve ne kadar istendiğine dair “ölçülebilir” veri sağlayacak. Bu bölümü yeni tasarımda, sağda durmadan tazelenen bir Ajax penceresiyle sürekli göz önünde tutmayı düşünüyoruz.

3) E-Dükkan: Uzun zamandır bekliyordunuz ve sonunda oldu!

Türkiye’nin önde gelen bir alışveriş sitesinin işbirliğinde hazırlanan bu bölümde, orijinal Pardus t-shirt ve diğer lisanslı Pardus ürünlerini satın alma olanağına kavuşacaksınız. Özgürlükİçin’den satın alacağınız her lisanslı ürün, Pardus Projesi’nin gelişimine maddi katkıda bulunacak.

E-Dükkân bileşenimiz için sevgili Eren Türkay ve Uğur Çetin’e kocaman bir teşekkür borçluyuz.

4) Yeni arayüz: Özgürlükİçin’in tasarımını da sizlerden gelen öneri ve eleştiriler doğrultusunda güncellemeye giriştik elbette… Üzerinde çalıştığımız bir taslak tasarımı sizlerle şimdiden paylaşalım.

Tasarımın sağındaki boşluklarda aslında pek çok sürpriz gizli. Bunları bir sonraki haberimize bırakalım ama şimdiden de çıtlatalım sizlere, asıl bomba haberi hâlâ kendimize saklıyoruz :)..

Bu yandaki ekran görüntüsü de yeni oyun sayfamız olsun. Tasarıma ilişkin beğeni/eleştiri ve önerilerinizi foruma bekliyoruz…

5) Enemy Territory: GameTracker’ın listesinde 11’inciliğe kadar yükselen UrbanTerror sunucusuna yakında kardeş geliyor! Enemy Territory oyun sunucumuz yakında yayında…


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.