Siyaset Bilimi Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey


Siyaset Bilimi Nedir- Bilmeniz Gereken Her Şey

Hiç güçlü bir konumda olan bir kişiye bakıp oraya nasıl geldiğini merak ettiniz mi? Ya da birinin nasıl milyonlarca insanın başkanı olduğunu sorguladınız mı? Kesin olarak bildiğimiz bir şey var: Güç ve kontrol ihtiyacı tarih boyunca insana eşlik etmiştir. Büyük liderler ve hatta kötü şöhretli olanlar, dünyanın her yerindeki milyonlarca öğrencinin siyaset bilimi programlarında okuduğu bilgi ve beceriler sayesinde ortaya çıktı.

Siyaset Bilimi Nedir?

politika Bilimi

Siyaset bilimi , hükümet sistemleri ve politikalarının bilimsel olarak incelenmesi ve analizidir. Siyaset bilimi, çeşitli sosyal yönleri inceleyen bilimler anlamına gelen sosyal bilimlerden biridir. Bu durumda bu dal, siyasal düşünce, siyasal davranış, hükümet sistemi, anayasa, yasalar vb.

Siyaset Bilimi Kariyer Yolu

Diyelim ki ana dalınız olarak siyaset bilimini seçtiniz; kariyer seçeneklerin neler olurdu? Siyaset bilimi öğrencilerinin derecelerini aldıktan sonra değerlendirebilecekleri birkaç farklı kariyer yolu vardır. Seçeneklerinizden bazıları şunlardır:

Devlet

İnsanlar siyaset bilimi hakkında düşündüklerinde, akıllarına gelen ilk şey hükümettir, çünkü bu verili bir şeydir. Siyaset bilimi derecesiyle, yerel, eyalet veya federal olsun, hükümetiniz için çalışma nitelikleri kazanırsınız. İşinizin unvanına gelince, yasama yardımcısı, politika analisti vb. bir pozisyona gidebilirsiniz.

Yasa

Siyaset bilimi derecesi, hukukla ilgili kariyerlere de uygulanabilir. Derecenin türüne bağlı olarak, bir avukat yardımcısı veya hukuk asistanı olarak çalışmaya hak kazanabilirsiniz. Siyaset bilimi derecesi, eğitimlerini ilerletmek ve hukuk fakültesine başvurmak isteyenler için de bir basamak olabilir.

Eğitim

Ve siyaset bilimi okumayı sevdiyseniz, onu öğretmenin ne kadar eğlenceli olacağını bir düşünün. Siyaset bilimi derecesi ayrıca size öğretmen/profesör olma ve bu alandaki bilginizi gelecek nesillere aktarma seçeneği sunar.

İşletme

Siyaset bilimi derecesi almak ve siyaset bilimcisi olmak, işle ilgili bir kariyer için de fırsat yaratır. Bir lobici olarak, belirli insan gruplarının ve hatta kendi müşterilerinizin savunucusu olursunuz ve ülkenizin yasalarının oluşturulmasında ve/veya değiştirilmesinde etkili olursunuz.

Gazetecilik

Medya tutkusuyla eşleştirilmiş siyaset bilimi derecesi, gazetecilikte başarılı bir kariyere yol açabilir. Politika bilginiz ve istisnai yazma becerileriniz, halkı bilgilendirmeye hizmet eden bilgilendirici ve anlayışlı makaleler yazmanız için size avantaj sağlayan şey olabilir.

Siyaset Bilimi Derecesi ile Ne Yapabilirsiniz?

siyaset bilimi derecesiyle ne yapabilirsin?

Bugünlerde siyaset, genç nesillerde oldukça ilgi uyandırıyor gibi görünüyor ve günümüzün iklimi göz önüne alındığında, bunun tam zamanı olduğunu düşünüyoruz! Sayım Bürosu’nun verilerine göre bu ilgi 2018 ara seçimlerinde kendini gösterdi . Veriler, katılımın genç kuşaklar da dahil olmak üzere tüm yaş gruplarında arttığını gösteriyor ( 18-29 yaş grubu seçmen katılımının %36’sına ulaşıyor).

Hâlâ siyaset bilimi diplomasının, bir etki yaratma veya dünyayı daha iyi bir yer haline getirme konusundaki doğuştan gelen ihtiyacınızı tatmin etmeyeceğini düşünüyorsanız, yanıldığınızı kanıtlamak için buradayız. Siyaset hayatımızın hemen her alanını etkiliyor. Yani, uğruna savaşacak bir amacı olan biriysen, bunu siyaset yoluyla yapabileceğine inansan iyi edersin. Gençleri siyasette diploma almaya teşvik eden en büyük sebeplerden bazıları iklim değişikliği/küresel ısınma, silah kontrolü yasaları, ırk eşitliği vb.

Bir Siyaset Bilimi Programında Ne Çalışıyorsunuz?

siyaset bilimi programında ne okuyorsun

Daha önce belirlediğimiz gibi, siyaset bilimleri hükümet ve siyasetle ilgili alanlarla ilgilenir. Bununla birlikte, sosyal bilimler gibi, siyaset bilimi de sonuç olarak çok sayıda farklı alana uygulanabilecek kapsamlı bilgi ve beceriler gerektirir. Üniversiteye ve sundukları programlara bağlı olmakla birlikte, genel olarak konuşursak, siyaset bilimleri beş farklı alt daldan oluşur:

Siyasi teori

Aksi takdirde siyaset felsefesi olarak bilinen, siyaset bilimlerinin siyasi fikirleri / teorileri inceleyen bir alt alanıdır. Bu alt alan, adalet, güç, özgürlük vb. gibi hükümete bağlı sosyal değerler teorisi ile ilgilidir. Siyaset felsefesi, toplumumuzun politikaları değiştirerek ve iyileştirerek ulaşılabilecek olası, daha iyi senaryoları teorileştirir.

Karşılaştırmalı siyaset

Siyaset biliminin bir alt alanı olan karşılaştırmalı siyaset, dünyadaki farklı siyasi sistemleri karşılaştırmalı bir perspektifte yönetişimi karşılaştırarak incelemektir. Karşılaştırmalı siyaset, tüm dünyadaki bu sistemler arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları inceleyerek, söz konusu siyasi sistemlerin bir ülkenin vatandaşlarını nasıl etkilediğine dair sonuçlar çıkarır. Günümüzde karşılaştırmalı siyaset, daha teori odaklı olan siyaset teorisinin aksine, daha çok ampirik çalışma ile ilgilidir.

Uluslararası ilişkiler

Aksi takdirde uluslararası ilişkiler veya uluslararası çalışmalar olarak bilinen bu alt alan, tüm dünyadaki egemen ülkeler arasındaki ilişkilerin ve etkileşimlerin incelenmesidir. Bu alt alanı ilgilendiren uluslararası ilişkiler, çatışma/savaş, güvenlik, ekonomi (ticaret ve finans), kalkınma vb.’dir. Bu alt alan, Birleşmiş Milletler (BM) gibi uluslararası kuruluşların mekanizmalarını da inceler.

Amerikan Hükümeti ve Siyaseti

Bu alt alan, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki siyasi sistemin özel doğasının organize çalışmasıdır. Amerikan Hükümeti ve Siyaseti bir alt alan olarak yerel ve ulusal hükümet, başkanlık, kongre, mahkemeler, anayasa hukuku vb. ile ilgilidir.

Politik Metodoloji

Siyaset biliminin daha yeni alt alanlarından biri olan siyaset metodolojisi, siyaset teorisini ve karşılaştırmalı siyaseti birleştirir. Dolayısıyla, siyaset metodolojisinin temel kaygısı, genel olarak siyaseti incelemek için uygulanan çeşitli yöntemleri incelemek ve analiz etmektir.

Siyaset Bilimi Derecesi Buna Değer mi?

Artık siyaset bilimi hakkında bazı önemli gerçekleri belirlediğimize göre, geriye kalan soru şudur: bu alanda bir derece almaya değer mi? Siyaset bilimi derecesinin sizin için en uygun olup olmadığı konusunda kesin bir cevap olmasa da, bu alanda bir derecenin kesinlikle avantajları vardır.

Birincisi, siyaset bilimi kariyer açısından oldukça çok yönlü bir alandır. İkinci olarak, siyaset bilimi alanında bir önlisans derecesi veya lisans derecesi olsun, bir derece elde etmek, sizi siyaset bilimi dışındaki farklı sektörlerde uygulanabilir bir dizi beceri ile donatıyor. Bu alanda bir lisans derecesi almak, sizi yönetim veya iletişime odaklanan bir dizi giriş seviyesi pozisyon için nitelikli kılar.

Neden BAU’da Siyaset Bilimi Derecesi Alınır?

Siyaset bilimi alanında bir derece almaya karar verdiyseniz, Bay Atlantic Üniversitesi harika bir Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler lisans programı sunar .

Programımızı diğerlerinden daha iyi yapan nedir?

İlk olarak, üniversitemiz uygun fiyatlı, yüksek kaliteli eğitime güçlü bir şekilde inanmaktadır. Bu, makul fiyatlı eğitim ücretlerimiz ve öğrencilerimize sunduğumuz burslar sayesinde mümkün olmaktadır. BAU’da bir derece elde etmek, bilgi ve becerilerle donatılacağınız ve iş piyasasında büyük avantaj sağlayacak bağlantılar kuracağınız anlamına gelir. Son olarak, siyaset okumak için burada, Washington DC’den daha iyi nerede?


yemlihatoker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.