Özgür Bilgi Kanalı

Tether 618 Milyon Dolara 8.888 Bitcoin Aldı Ama Fiyat Neden Düştü?
Tether 618 Milyon Dolara 8.888 Bitcoin Aldı Ama Fiyat Neden Düştü?

Zincir içi veriler, dünyanın en büyük stablecoin ihraççısı Tether’in yakın zamanda varlıklarına daha fazla Bitcoin eklediğini gösteriyor. Satın almanın büyüklüğü, kripto topluluğunun Bitcoin fiyatının neden düştüğü konusunda spekülasyon yapmasına neden oldu, oysa böyle bir gelişme kripto token için genellikle yükselişe işaret ediyordu.

Tether 8.888 BTC Aldı

Blockchain analiz platformu Arkham Intelligence’dan alınan veriler, Tether’in 31 Mart’ta 8.888 Bitcoin satın aldığını ve stabilcoin ihraççısının şu anda neredeyse 75.400 BTC’ye sahip olduğunu gösteriyor. Tether, elindeki BTC ile artık en büyük Bitcoin sahiplerinden biri olarak yer alıyor; hatta en önde gelen kripto borsalarından ve Spot Bitcoin ETF ihraççılarından daha fazla BTC’ye sahip.

Geçen yıl, stabilcoin ihraççısı, faaliyetlerinden elde ettiği kârın bir kısmını kullanarak stablecoin rezervleri için düzenli olarak Bitcoin satın alma planını açıklamıştı. Dolayısıyla şirketin özellikle son dönemde elde ettiği başarı ile o günden bu yana bu miktarda BTC elde edebilmesi sürpriz değil.

Ancak şaşırtıcı olan, bu gelişmenin ardından Bitcoin’in 70.000 doların altına düşmesi. Genellikle bu büyüklükte bir Bitcoin alımı Bitcoin’in fiyatını olumlu yönde etkilemeli ve şu anda yaşanan gibi bir fiyat düşüşüne neden olmamalıdır. Ancak diğer faktörlerin Tether’in satın alımını gölgede bıraktığına ve Bitcoin’in bu kadar keskin bir düzeltme görmesine neden olduğuna inanmak için nedenler var.

btc-usdt-grafik

Bitcoin Fiyatı Neden Düştü?

Kripto ticaret şirketi QCP Capital yakın zamanda Bitcoin’in fiyatının neden 70.000 doların altına düştüğüne ve 66.000 dolara kadar düştüğüne dair bilgiler verdi. Firma, aşağı yöndeki keskin hareketin “Binance gibi perakende ağırlıklı borsalarda perp fonlama oranlarının %77 gibi yüksek bir seviyeden sabit bir seviyeye düştüğü büyük tasfiyelerden” kaynaklandığını iddia etti.

Spot Bitcoin ETF’leri, özellikle de Grayscale’in GBTC’si, Grayscale fonundan önemli çıkışlar yaşamaya devam ederken Bitcoin’in düşüşüne de katkıda bulunmuş gibi görünüyor. 1 Nisan’da GBTC, 302,6 milyon dolarlık bir çıkış gördü ve bu çıkış, esas olarak bu Bitcoin ETF’leri tarafından kaydedilen 85,7 milyon dolarlık toplam net çıkışa katkıda bulundu. Bu, şu anda ekosistemdeki satın alma baskısını aşan Bitcoin üzerinde daha fazla satış baskısına neden oldu.

Türev piyasasındaki faaliyetler de ayı piyasasının olumsuz havasında rol oynadı ve ayılar kontrolü sıkı bir şekilde elinde tutuyor. Coinglass’ın verileri, son 24 saat içinde piyasadan 409 milyon doların tasfiye edildiğini ve bu dönemde uzun pozisyonlardaki 328 milyon doların silindiğini gösteriyor.

CoinMarketCap’in verilerine göre, bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin, son 24 saatte %4’ün üzerinde düşüşle 67.500 $ civarında işlem görüyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.