Türkiye ve Suriye’de deprem – Kurtarma ekipleri zamana karşı yarışıyor


deprem haberleri

En önemli bilgiler:

  • Sınırın her iki tarafında, kurtarma ekipleri ve bölge sakinleri sürekli olarak enkaz altında kalan insanları arıyor. Etkilenen bölge, Suriye’nin Hama kentinden Türkiye’nin Diyarbakır kentine kadar 330 km’den fazla uzanıyor.
  •  Avrupa Birliği arama kurtarma ekiplerini seferber etti. En az 13 üye ülke yardım teklif etti. AB, insani yardım programları aracılığıyla Suriye’ye yardım sunmaya da hazır olduğunu söyledi.
  • “Hayatımda hiç böyle bir şey görmedim.” Adana’dan Nilüfer Aslan, yaklaşık bir dakika sallandık dedi.
  • Her iki ülkede de çok zor hava koşulları var – yağmur ve kar yağıyor, bu da kurtarma hizmetlerini zorlaştırıyor
  • Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Türkiye ve Suriye’deki depremde Polonyalıların zarar gördüğüne dair bir bilgi yok
  • Geçilmez ve hasarlı yollar nedeniyle BM’nin Suriye’ye yaptığı yardım durduruldu

Haber Kaynağı: https://ozgurlukicin.com/guncel-haberler/turkiye-ve-suriyede-deprem-kurtarma-ekipleri-zamana-karsi-yarisiyor/

11:47

Marschang, “Bu, etkilenen bölgedeki birçok krizin yanı sıra bir kriz” yorumunu yaptı.

“12 yılı aşkın süredir devam eden karmaşık krizin ardından Suriye genelinde ihtiyaçlar zirvede ve insani yardım seviyesi düşmeye devam ediyor.”

Marschang, örgütünün Türkiye ve Suriye’de 1,4 milyonu çocuk olmak üzere yaklaşık 23 milyon insanın deprem ve artçı sarsıntılar nedeniyle binlerce binanın yıkılmasına neden olabileceğini tahmin ettiğini sözlerine ekledi.

11:47

Yardım taşımacılığına devam etmenin ne zaman mümkün olacağının henüz net olmadığını da sözlerine ekledi. Bölgedeki düşük sıcaklıklar, kar ve yağmur, depremde yaralananların hayatını da tehdit ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) temsilcisi Adelheid Marschang, Türkiye’nin kriz durumunda tepki verme kapasitesinin büyük olduğunu ancak iç savaş ve kolera salgını nedeniyle uzun süredir insani krizle mücadele eden Suriye’nin, afet karşısında artan ihtiyaçları karşılamakta zorlanmaktadır.

11:30

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Salı günü yaptığı açıklamada, depremlerin ardından Türkiye’den kuzeybatı Suriye’ye gönderilen kritik Birleşmiş Milletler yardımının akışının, hasarlı yollar ve diğer lojistik sorunlar nedeniyle geçici olarak durdurulduğunu söyledi.

OCHA sözcüsü Madevi Sun-Suon Reuters’e “Bazı yollar hasarlı, diğerlerine erişilemez. Çözmemiz gereken lojistik sorunlar var.”

AFAD depremzedeler için çadır kuruyor.

Şok edici yıkımı gösteren başka bir video.

11:05

“Saatler geçiyor ve onlar (Suriyeliler) ihtiyaç duydukları yardımı alamıyorlar. Durum çok vahim görünüyor” diye sözlerini tamamladı.

11:04

Depremden sonraki ilk dakikalarda veya 24 saat sonra enkazdan çıkarılan herhangi biri, daha fazla insanı kurtarmak için çalışan kurtarma ekipleri için büyük bir teşvik olacaktır” diye ekledi.

Kurtarma operasyonlarının uluslararası toplum için büyük bir zorluk olacağını ve Suriye topraklarının çeşitli yerlerinde, özellikle kuzeybatıda güç kullanan çeşitli gruplarla müzakereler gerektireceğini kaydetti. Bunkall, Beşar Esad rejimiyle görüşmelerin gerekli olacağını ve bunun “bazı Batılı hükümetler için nahoş” olabileceğini söyledi.

11:04

Afetten sonraki ilk 72 saat hayat kurtarmak için kritik öneme sahip ancak yardım penceresi hızla kapanıyor ve Pazartesi günü Türkiye gibi 7,8 büyüklüğünde deprem ve artçı sarsıntıların vurduğu Suriye’ye uluslararası destek hala ulaşmadı. dedi Sky News muhabiri Alistair Bunkall.

10:50

Hastalar, şehrin kısmen yıkılmış olan ana hastanesinde kalıyor. Muhabire göre, bazı kişiler gerekli tıbbi müdahaleyi görmedikleri için hastanede öldü. Crawford, “neredeyse her binanın hasar gördüğü” bir şehirdeki sakinlerin herhangi bir destek alamadıklarını söyledi.

Antakya, çok sayıda Suriyeli mülteci alan Türkiye’nin daha az müreffeh bölgelerinden birinde yer almaktadır.

10:50

Muhabir Alex Crawford, Suriye sınırındaki Antakya sakinlerinin yiyeceksiz, barınaksız ve yardımsız kaldıktan sonra süpermarketlerden yiyecek kapmak için başvurduklarını anlattı. Gönüllüler, enkazdan yardım için çığlık atan insanları çıkarmak için matkaplar, baltalar ve çıplak eller kullanıyor.

Crawford, “Bu ildeki birçok insan unutulduklarını, herhangi bir yardım almadıklarını, hala yardım almadıklarını düşünüyor” dedi.

10:50

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus Salı günü yaptığı açıklamada, depremden etkilenen Suriye ve Türkiye’deki bazı köylerden bilgi eksikliğinden özellikle endişe duyduğunu söyledi. Bu arada, bir Sky News muhabirinin Salı günü yaptığı açıklamaya göre, Suriye sınırına yakın Antakya’da bir hastane doktorsuz kaldı ve kent sakinlerine yardım sağlanmıyor.

10:36

Polonya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Łukasz Jasina Salı sabahı yaptığı açıklamada, Pazartesi günü Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremde Polonya vatandaşlarının zarar gördüğüne dair hiçbir bilgimiz olmadığını söyledi.

Son resmi rakamlara göre Pazartesi günü Türkiye ve Suriye’de meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen artçı sarsıntılarda toplam 5.021 kişi hayatını kaybetti.

Dramatik bir kurtarma operasyonu sürüyor.

10:12

Ölü sayısı 5.000’in üzerine çıktı. – CNN’i bildirir.

09:43

Türk makamları yaklaşık 6.000 binalar depremde yıkıldı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından yaşanan yıkımı gösteren görüntüler.

Türkiye Acil Durum Kurumu (AFAD), deprem bölgelerine atanan personel ve araç sayılarına ilişkin verileri içeren bir grafik yayınladı.

Yıkılan bir binanın altında kalan bir çocuğun kurtarma operasyonunun hareketli bir videosu.

Kurtarma ekipleri bir anne ve küçük bebeğini 29 saat sonra enkazdan kurtardı.

09:01

Antakya’da bir başka adam da yatak odasını Instagram’dan paylaşarak yan odada uyuyan annesi için giremediği için yardım istedi. Çığlık atarak kadının hayatta olup olmadığını sordu.

Birçoğu acılarını tweetliyor ve yardım istiyor.

Türk polisi, yetkililerin interneti izlediğini ve sosyal medyada bulunan yardım taleplerini bildirdiğini söyledi.

08:54

Hürriyet gazetesinin Salı günü bildirdiğine göre, Türkiye’deki acil durum hatları aşırı dolu olduğundan, depremde yıkılan binaların enkazı altında mahsur kalan insanlar kurtarma ekiplerinin görmesi için sosyal medyada tweet atıyor ve canlı yayın paylaşıyor.

Türkiye’nin güneybatısındaki Adıyaman ilinde bir adam, enkazın altından bir video tweet atarak adresini verdi.

– Çıkamam. Bana yardım et, dedi dua isteyerek.

08:41

Suriye kurtarma örgütü Beyaz Miğferler temsilcisi Raed al-Saleh Salı günü yaptığı açıklamada, Suriye’de Pazartesi günü Türkiye ve Suriye’yi vuran depremlerde yıkılan binaların enkazı altında yüzlerce ailenin mahsur kaldığını söyledi.

Salih, kuzeybatı Suriye’de acil uluslararası yardıma ihtiyaç olduğunu söyledi. Sky News’in Salı günü bildirdiğine göre, depremde Beşar Esad rejimiyle savaşan Suriyeli isyancıların işgal ettiği bölgelerde 733, hükümet topraklarında 656 kişi öldü.

Hindistan ordusu deprem yardımı için Türkiye’ye uçuyor.

Türkiye’de depremden etkilenen bölgelerde hava koşulları yardım sağlanmasına elverişli değil.

08:30

Türk makamları dördüncü seviye alarm ilan ettiler, bu da uluslararası yardım istedikleri anlamına geliyor. Zaten tarafından desteklenen Diğerleri arasında Yunanistan ve ABD yardım teklif etti.

Suriye’de çok sayıda depremzedenin yardım beklediği bir hastaneden görüntüler.

08:28

Türkiye ve Suriye’deki kurtarma hizmetlerinin operasyonu yağmur ve kar nedeniyle engelleniyor. Yıkılan binaların enkazı altında hala çok sayıda insan var.

İstanbul Havalimanı’nda depremzedelere yardım için toplanan binlerce gönüllüyü gösteren inanılmaz fotoğraf.

Saatler süren kurtarma operasyonunun ardından bir kişi daha kurtarıldı.

08:10

Türkiye’nin Kurum kentindeki yetkililer, depremin 13 milyondan fazla insanı etkilemiş olabileceğini söylüyor.

07:45

7.8 büyüklüğündeki birincil depremi en az 20 artçı şok izledi; 6.6 büyüklüğünde en güçlüsü. Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi’nin (EMSC) bildirdiğine göre sarsıntı Mısır, Lübnan ve Kıbrıs’ta da hissedildi.

07:29

Tipik olarak, merkez üssü Türkiye’de Gaziantep şehri yakınlarında olan Pazartesi günkü kadar güçlü depremler su altında meydana gelir. Sky News’in aktardığına göre İngiliz sismolog Margarita Segou, bu depremin bu kadar çok yıkıma neden olduğunu söyledi.

22 saatlik çalışmanın ardından bir kişi daha binanın enkazından çıkarıldı.

07:21

Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı şimdiden 4,5 bini geçti. insanlar.

Türkiye’de çöken bir binadan yaralıların tahliyesi.

Deprem sonrası Türkiye’de yaşanan dramın büyüklüğünü anlatan bir film daha.

Türkiye’deki depremin etkileri.

06:23

EMSC (Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi) tarafından bu sabah verilen bilgilere göre, 4, sonraki depremlere. Artık doğası gereği o kadar yıkıcı değillerdi.

05:50

Pazartesi günü Türkiye’nin güneydoğusunda ve Suriye’de şiddetli bir deprem sallandı ve 4.000 kişi öldü. 365 kişi ve 15 bin. Türkiye’nin resmi insani yardım kuruluşu AFAD Salı sabahı 834 kişinin yaralandığını söyledi.

05:50

EMSC’ye göre deprem yerin 2 km derinliğinde meydana geldi. Pazartesiden bu yana üçüncü deprem ve şimdiye kadarkilerin en zayıfı.

05:50

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), Salı günü Türkiye’nin orta kesimlerinde 5,6 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini bildirdi.

05:50

Gaziantep ile Adana şehirleri arasındaki yol şöyle görünüyor:

05:50

Türkiye Acil Durumlar ve Afetler Kurumu AFAD Başkanı Yunus Sezer, 2 bin 921 kişi hayatını kaybetti, 15.000 kişi yaralandı. Depremlerde 834 kişi yaralandı.

05:49

Depremzedeleri taşıyan askeri uçak Atatürk Havalimanı’na indi:

05:49

“Rajo’yu vuran depremden sonra mahkumlar isyan çıkardı ve hapishanenin bazı kısımlarını kontrol altına aldı. AFP’ye konuşan bir kaynak, yaklaşık yirmi mahkumun firar ettiğini (…) IŞİD üyesi olduklarına inanıldığını söyledi.

05:49

Suriye’nin kuzeybatısındaki Türkiye sınırına yakın bir yerde bulunan Rajo askeri hapishanesinde yaklaşık 2 bin mahkum bulunuyor. AFP’ye konuşan bir kaynak, aralarında İslam Devleti için savaştığından şüphelenilen yaklaşık 1.300 kişinin de bulunduğu tutukluların bulunduğunu söyledi.

05:49

İsmi açıklanmayan yerel kaynaklar AFP’ye verdiği demeçte, yaklaşık 20 şüpheli IŞİD militanının Pazartesi günü bölgeyi sarsan depremin ardından çıkan ayaklanma sırasında Suriye’deki bir hapishaneden kaçtığını söyledi.

05:49

Yaralıların Hatay ilinden tahliyesi:

05:48

Hatay’da deprem anı. Otobüsün sallandığını görebilirsiniz:

05:48

Adana’daki havalimanına inen diğer kurtarma ekipleri, depremin merkez üssüne en yakın olan Gaziantep’e ulaşan Polonyalılar oldu.

05:48

Grubun komutanı Tuğgeneral Grzegorz Borowiec inişten birkaç dakika sonra PAP’ye “Derhal harekete geçmeye hazırız” dedi. Ancak HUSAR’ın kurtarma operasyonuna hemen mi yoksa sadece gündüz olduğunda mı başlayacağı henüz bilinmiyor.

05:48

Saat 00.30 sıralarında HUSAR Polonya arama kurtarma ekibi üyelerinin de içinde bulunduğu uçak Gaziantep Havalimanı’na indi. Afetten etkilenen Türkiye’deki kurtarma ve arama operasyonuna 76 PSP itfaiyeci ve sekiz eğitimli köpek katılacak.

05:48

Türkiye’nin doğusundaki Van kentinden deprem bölgesine 10 TIR dolusu yardım malzemesi gönderildi.

05:47

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Biden, “ABD ekiplerinin Türkiye’nin arama ve kurtarma çabalarını desteklemek ve depremden etkilenen insanların sağlık hizmetleri veya temel ihtiyaçlar da dahil olmak üzere ihtiyaç duyabilecekleri diğer yardımları koordine etmek için hızla konuşlandırıldığını kaydetti.”

05:47

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Joe Biden Pazartesi günü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başsağlığı dilemek ve Washington’un Türkiye ve kuzeybatı Suriye’de binlerce kişiyi öldüren büyük bir depremin ardından yardım çabalarına yardım etmeye hazır olduğunu yeniden teyit etmek için görüştü.

05:47

Hatay’da bir binanın enkazı altından bir çocuk yaklaşık bir gün sonra kurtarıldı:

05:47

Adıyaman’da kurtarma operasyonu sürüyor:

05:47

ABD Dışişleri Bakanı, Türk Dışişleri Bakanı ile görüştü. Türkiye ve Suriye’ye yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yapmak için Türkiye ile eylemlerimizi koordine edeceğiz” diye yazdı.

05:46

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi, Türkiye’nin güneyinde ve Tayvan’da büyüklüğü 5,1’e varan yeni depremler bildirdi. Arjantin’de Aracar Dağı yakınlarında 4.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

05:46

Yaralılardan 45’i Türkiye’nin güneyindeki Adıyaman ilinden İstanbul hastanesine getirildi.

05:46

Volodymyr Zelensky, deprem nedeniyle Türkiye’ye başsağlığı diledi.

05:45

AFP ajansının verdiği son rakamlara göre Suriye’de ölü sayısı bin 440’ın üzerinde.

05:45

Türkiye deprem kayıplarının özeti:

  • Ölü sayısı: 2.000 316
  • Yaralı sayısı: 13.000 293
  • Hayatta kalanların sayısı: 7.000 840
  • Hasar: 5,6 bin binalar

Kurtarma operasyonuna yaklaşık 10.000 kişi katılıyor. insanlar.

05:45

Basında çıkan haberlere göre, Türkiye’nin Elazığ ilçesinde bir gaz sızıntısı nedeniyle arama kurtarma çalışmaları askıya alındı.


yemlihatoker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.