Öncelikle yelken sporu nedir kısaca sizlere açıklamaya çalışalım. Yelkenli dediğimiz tekneler ile hem doğa ile iç içe olacaksınız hem de zorlu şartlarda heyecanlı mücadeleler vereceksiniz. Yelken sporu sporcuların fiziksel yeteneklerinin yanında zihinsel yeteneklerini de sınamaktadır. Yelken sporu nedir ve yelken sporu nasıl yapılır daha detaylı bilgiler öğrenmek istiyorsanız size ilk tavsiyemiz bir yelken kulübüne üye olmanızdır. Peki, yelken kulübü nedir ? Yelken kulüpleri sizlere neler sunar?

 

Türkiye’ de yelken sporuna ilgi son yıllarda hızla artmaktadır. Oldukça popüler olan yelken sporu fiyat olarak aslında sanıldığının aksine düşük bütçeyle de yapılabilmektedir. Elbette bütçeniz dahilinde kullanacağınız ekipmanların kalitesi ve imkanları değişiklik gösterecektir. Yelken kulüpleri sizler için yelken sporu nasıl yapılır detaylı bir eğitim sunar. Bir anlamda amatör denizciler yetiştirir. Her kulübün sunduğu olanaklar farklılık gösterse bile genel olarak kulüpler; geziler, sosyal etkinlikler ve tesisler ile üyelerine çeşitli imkanlar sunar.

 

Türkiye Yelken Federasyonu (TYF)

Kısa adı TYF olarak bilinen Türkiye Yelken Federasyonu, tescilli kulüpler ile bu kulüplerin sporcu teknik kadro gibi paydaşlarına hizmet sunmaktadır. Ticari hayatta varlığını sürdüren yelken eğitici kurumları da federasyondan hizmet alırlar. TYF’ ye göre yelken kulübü nedir ? Federasyona göre sporcu yetiştirmek kulüplerin ana hedefi olmalıdır. Ve kulüpler her zaman faaliyet koşullarına sadık kalmalılardır. Federasyon özellikle çocukların sağlıklı gelişimi ve gençlerin spora katılımını üst seviyeye çıkarmak adına yelken kulüpleri ve diğer yelken sporu paydaşları ile yakın temas halindedir.

 

Ülkemizde yelken sporunun gelişimine ve popülerlik kazanmasına önemli katkılar sağlayan TYF’ in en önemli üyelerinden İstanbul Yelken Kulübü hakkında da kısaca bilgi verelim. Yelken sporuna ilk kez başlama heyecanı yaşayan 6-17 yaş aralığındaki sporseverlere kapılarını açıyor. İki haftalık bir eğitim periyodunda temel yelken eğitimi veriliyor. İleri seviye eğitimler için ise katılımcıların kararlı olarak bu sporu devam ettirme arzusunda bulunması gerekiyor. Kulüp tesisinde sporcu kampüsü, spor salonu, panoramik teras ve tekne parkı gibi imkanlar sizleri bekliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here