Aşık Olmanız Bazı Gerçekleri Değiştirmez


Çoğu kadın aşık olduklarında bazı unsurların değişeceğini düşünür ki bu çok yanlıştır. Zira bazı duygular ve istekler her zaman için sabit kalır. Bu nedenle aşıkta olsanız, evlenseniz de hayatınız boyunca bazı önemli gerçekler ile her zaman karşılaşacak, yapmam deseniz de bazı ufak hatalar yapacaksınız. Peki, nedir bu gerçekler? İşte, sizler için ilişkiniz süresince karşılaşabileceğiniz önemli ve zorlu gerçekleri bir araya getirdik. Aşağıda yer alan temel 20 maddeyi dikkate alarak sizlerde ilişki konusunda daha net ve ciddi bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz.

Bu Gerçekler Aşık Olsanız da Değişmiyor

1) Diğer yakışıklı erkekler her zaman size uygun gelmeyebilir. Ama bu sürekli tek bir erkeği yani sevdiğiniz kişiyi arzulayacağınız anlamına gelmez. Ne kadar aşık olursanız olun bazı anlar bazı erkekleri de arzulamanız kaçınılmaz olacaktır.
2) İlişkinizin uzun vadeli olması için cinsel açıdan uygun olmak yeterli değildir. Fiziksel ve biyolojik açıdan ne kadar yeterli, uygun olursanız olun; duygusal anlamda, anlayış anlamında uygun olmazsanız mutlaka sorunlar söz konusu olacaktır.
3) Özellikle ilk altı aylık süreç sizin için mükemmel geçecektir, her şeyin bu heyecan ve düzen içerisinde gideceğini düşünmeniz kaçınılmaz olacaktır. Fakat sonrasında sorunların ve hatta bazı durumlardan sıkılmanın dahi söz konusu olduğunu açıkça göreceksiniz.
4) Birlikteliğinizin öncesinde devam ettirdiğiniz hayatınızdan, çocukluğunuzdan bazı temel sorunlar hayatınızda yer etmiş olacak. Bu sorunları bir çoğu gibi yeni sorun gibi hissedecek, bunu karşınızda ki kişiye yani partnerinize suçlayarak çözmeye çalışacaksınız. Bunu asla yapmayın, zira erken boşanmaların en temel sebebidir.
5) İlişkiniz uzun süre devam ettikçe birbirinize daha rahat güven duyacaksınız. Fakat bu güveni devam ettirme noktasında her ay dahada zorluk çekeceksiniz. Zira mühim olan bir süre sonra güvenmek değil, güvendikten sonra bu güvenin kalıcı olmasını sağlamaktır.
6) Hiç bir ilişki sonsuza kadar devam edecek diye bir kaide yoktur. Bu nedenle ne kadar aşık olursanız olun, çocuk yaparken ve geleceğe yönelik plânlar içerisinde olurken mutlaka ayrılık durumunu da her halükarda bir B plânı olarak “ayrılırsak ne olabilir?” Sorusu ile hayatınızda tutun.
7) Çok aşıksınız ve partneriniz de sizi çok seviyor. Peki, bu durum eşinizin sizi hiç bir zaman aldatmayacağı konusunda bir garanti mi? Tabii ki hayır. Bir süre sonra yaşanılacak genel sorunlar, cinsel problemler ya da stres, maddiyat gibi bir çok sebep sizin aldatılmanız ile sonuçlanabilir. Bu tür konularda asla “aşk” kavramının arkasına saklanarak “asla olmaz” dememelisiniz.
8) Düğün bitecek, ilk 6 aylık süreç çok hoş ve anlayışlı geçecek. İşte, asıl evlilik bu süreçlerden sonra başlayacak. İki kişilik bir gelecek plânı ve hatta varsa çocukların dahil olduğu bir gelecek… Akabinde maddi sorunlar, iş hayatında ki uyuşmazlıklar gibi bir çok sorunla karşı karşıya kalacak, gerçek evlilik süresince nasıl bir çift olabileceğinizi daha net görme şansına sahip olacaksınız.
9) Çok aşık olsanız da hiç bir zaman “aşığız, gerisini beraber hallederiz” demeyin. Zira hayat uzun ve bu uzun süreçte bir çok maddi sorunda sizinle birlikte olacak. Aşkınızın yeteceği süre ise bir hayli kısıtlı olacak. Bu nedenle atacağınız adımlarda her ne kadar ikinci plânda yer almasını önersek de maddi durumları da mutlaka göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.
10) Aşık olmanız, karşı tarafında sizi aşık olduğunu bilmeniz sonunda evlilik olacağı anlamına gelmez. Bu nedenle sadece aşık olduğunuz için kendi iç dünyanızda hemen evlilik plânları yapmayın. Aksi halde üzülen ve kırılan taraf siz olabilirsiniz.
11) Aşk, karşı tarafın size karşı değişim göstermesine yeterli değildir. Bu nedenle karşınızda ki kişiye yani eşinize karşı uyumlu olmanız ve sizinde ona göre hareket ederek kendinizi ona daha uyumlu bir hale getirmeniz gerekecek.
12) Cinselliği asla ikinci plâna atmayın. Zira aşk ve sevgi başlı başına insanı doyurmaz. Yeterli ve sağlıklı bir cinsel hayatınız mutlaka olmalıdır. Aksi halde uyumsuz, cinsel sorunları genele vuran ve haliyle genel problemler ile karşı karşıya kalan bir çift olmaktan öteye gidemezsiniz.
13) Çok aşık olmak, hatta evlenmek karşınızda ki kişiyi garanti olarak elde etmek anlamına gelmez. Hayat devam eder ve ilerleyen süreçte çok farklı bir son ile karşılaşmak söz konusu olabilir. Bu nedenle sorgusuz bir şekilde sadece aşk odaklı olarak karşınızda ki kişiye bağlanmayın.
14) Aile kavramını dilediğiniz kadar aşık olun asla hayatınızdan atamazsınız. Bu nedenle aşkı ayrı tutmanız ve aileleri farklı bir pencerede kontrol etmeniz gerekir. Zira bir çok evlilikte ailelerin uyumsuzluğu sebebi ile çok ciddi sorunlar söz konusu olmaktadır.
15) Eğer ilişki de sırlar varsa, ne kadar aşık olursanız olun bir noktadan sonra çeşitli sorunlar mutlaka söz konusu olacaktır. Bu nedenle aşık olmanın sır saklamak için yeterli bir sebep olduğunu asla düşünmeyin. “Biz çok aşığız, üstesinden geliriz” gibi yaklaşımlar sadece yanıltıcı olmaktadır.
16) Aşk, karşınızda ki kişiyi dilediğiniz gibi değiştirebileceğiniz ya da onun sizin için değişeceği anlamına gelmez. Zira değişim söz konusu olsa dahi devamlılık arz etmez. Bu nedenle aşkı kullanarak eşinizi değiştirmek yerine, onu olduğu gibi kabullenmeyi denemelisiniz.
17) Maddi konularda asla kendi içinizde hesaplar yapan biri olmayın. Çünkü karşınızda ki kişi yani eşiniz ne kadar sizi seviyor olursa olsun, aşk maddi konuların önüne geçmez ve tek taraflı hesaplar yapmayı doğru kılmaz. Bu nedenle maddi açıdan her zaman şeffaf olan ve bu doğrultuda hareket eden bir çift olmaya gayret gösterin.
18) Aşık olmak, sizi her türlü şekilde kabul edeceği anlamına gelmez eşinizin. Bu nedenle temizlik, hijyen gibi konularda asla taviz vermeyin. İlk sevgililik günlerinde nasılsanız, bundan sonra ki dönemde de aynı şekilde hareket edin ve bunu karşı taraftan da isteyin.
19) Herhangi bir istemediğiniz durum varsa eşinizde bunu açıkça dile getirin. Zira aşk uyumlu bir çift olmanız için yeterli değildir. En aşık çiftte olsanız, sorunları, istemediklerinizi net bir şekilde ifade etmez ve bu şekilde uyum sağlamaz iseniz ciddi sorunlar yaşarsınız.
20) Aşık olmanız karşı tarafa baskı kuracağınız anlamına gelmez. Aksine baskı kurmanız bir çok yeni soruna neden olur ve bu sorunla bir noktadan sonra aşkın önüne geçer. Size düşen, aşkı bir noktada ayırmak ve baskı kurmak yerine daha uyumlu bir yapı içerisinde karşınızda ki kişiyi kabullenmek olmalıdır.

Evlilik/İlişki Terapileri Hep Seçenekler Arasında Yer Alsın

Yukarıda ki temel maddeler ve bu maddelerin dışında daha onlarca farklı madde vardır ilişkiler de. Bu maddeleri göz önünde bulundurarak asla “aşk yeter” demenin mümkün olmadığını anlayın. Hayatınızın her aşamasında bir terapi seçeneği joker olarak yer alsın. Eğer yeteri kadar çözüm üretemeyen, sorunlar nedeni ile ilişkisi zarar gören bir konuma gelirseniz anında gerekli profesyonel desteği çift olarak almaya gayret gösterin. Bu sayede var olan sorunları aşk ile örtmek yerine kısa süre içerisinde çözme şansına sahip olursunuz. Buda ilişkide aşkın yerinin ayrı, sorunların yerinin ayrı olmasına yardımcı olur. Aksi halde sorunlar ile boğuşmak, sorunları aşk ile örtmek, bir noktadan sonra aranızda ki aşkın zarar görmesine neden olacaktır.