Özgür Bilgi Kanalı

Bir kadın için beden dili oldukça önemlidir. Hem daha çekici görünmek adına, hem de kendinizi daha net bir şekilde ifade etmek adına sizlerde beden dilinizi daha profesyonel bir şekilde kullanabilirsiniz. Tabii beden dilini kullanmanın oldukça hassas bir konu olduğunu asla unutmamalısınız. Zira beden dili kullanımında yapılacak en ufak hata, bir çok farklı yanlış anlaşılmaya neden olabilir. Bizlerde bu şekilde yanlış anlaşılmalara izin vermeden doğru bir beden dili kullanımı için sizlere bazı öneriler hazırladık.

1) Temel Nokta: Doğru Gülümseme

Beden dilinin en büyük silahı gülümsemektir. Eğer doğru bir şekilde gülümser, bu silahı en doğru şekilde kullanırsanız her ortamda pozitif bir etki yaratmanız kaçınılmaz olur. Tabii sürekli bir gülümseme ile hareket etmek yanlış olacaktır. Bu nedenle gündelik yaşamda hafif gülümseme ile hareket etmeli, iş hayatı ve özel hayat gibi alanlarda ise duruma, karşınızda ki kişi ya da kişilere göre gülümsemeye dikkat etmelisiniz. Zira bu tür durumlarda sürekli gülümsemek alaycı biri olduğunuz izlenimini sizlere verebilir.

2) Duruşunuz Çok Önemlidir

Beden dilinin bir diğer önemli silahı ise duruştur. Duruşunuz her zaman için dik ve kendinden emin olmalıdır. Haksız olduğunuzu bildiğiniz anlarda dahi dik bir duruş pozisyonunda olursanız, karşı tarafın sizi ezmesi, üzerinize gelmesi zorlaşır. Özellikle iş hayatında duruş çok önemlidir. Hem çekici, hemden kendinden emin bir karakter sergilemek için mutlaka dik bir görüntü sunmanız gerekir. Bu konu ile ilgili yapılan bir çok araştırma, hiç bir bilgisi olmasa dahi; kendinden emin, dik ve bilgili bir şekilde görünen kişilerin, çok bilgisi olan ama daha pasif duran kişilere oranla daha çok dinlendiğini, dikkate alındığını açık bir şekilde gösteriyor.

3) Karşınızdakini Dinlemeyi Unutmayın

Beden diliniz karşınızda ki kişiyi dinlemeniz konusunda da ipuçları verir. Eğer siz karşınızda ki kişiyi, onu dinlediğiniz konusunda inandırabilirseniz, size olan saygısı daha farklı olacaktır. Çünkü dinlediğiniz ve değer verdiğiniz kişilerin size karşı olan bakış açıları da bu yönde olur. Aksi halde sadece konuşan ve karşısında ki kişiyi dinlemeyen biri olmanız, onun fikirlerine saygı göstermediğiniz anlamına gelir. Üstelik sadece dinlemek ile yetinmeyip, aynı zamanda karşınızda ki kişi ile söylemleri üzerine münâkaşa edebilirseniz daha sağlıklı bir yapı içerisinde iletişim sağlamanız mümkün hale gelecektir. Dinlemek, bilgeliğin de en büyük göstergesi olarak bilinir. Bir kişi dinlemeyi ve dinlediğini anlayarak cevap vermeyi biliyor, karşısında ki kişi ne diyecek olursa olsun onun kendini ifade etmesini sağlayacak ortamı yaratabiliyorsa, hemen her insan ile çok rahat bir şekilde iletişim içerisine girmesi de mümkün olur. Buda toplumun her noktasında, her kesimden insan ile ihtiyacınız doğrultusunda sorunsuz bir şekilde iletişim sağlamanız adına sizlere büyük bir katkı sağlar.

4) Giyiminiz Beden Dilinizi Yansıtır

Giyim, beden dilini daha rahat bir şekilde kullanmanız konusunda sizin en büyük silahınızdır. Eğer doğru bir giyimi, ortama göre tercih ederseniz herhangi bir sorun yaşamadan kendinizi daha net ifade edersiniz. Zira beden dilini tamamlayan en temel unsur, saç tıraşından giyime kadar bir çok temel faktördür. Bu temel faktörleri doğru bir şekilde değerlendirme şansına sahip olursanız en kısa süre içerisinde etkileşim daha rahat olacaktır.

5) Sohbet Akışında Beden Dili

Beden diliniz, karşınızda ki kişinin daha önce söylediği konuları yeterince dinleyip dinlemediğinizi ele verir. Eğer siz karşınızda ki kişiyi dinlemeye ve anlamaya önem verirseniz, onun sohbet dahilinde ki konular arası geçişlerini anlarsınız. Böylelikle ileri sohbetlerde vücut dili ile onu daha önce net bir şekilde dinlediğinizi ve anladığınızı ona hissettirebilirsiniz.
Unutmayın, beden dili ile gerek iş hayatında gerekse de özel hayatınızda her zaman başarılı bir birey olabilirsiniz. Zira beden dili bir insanın kendini ifade etme aşamasında kullanabileceği en büyük silahtır. Tabii şunu da asla aklınızdan çıkarmayın, eğer beden dili doğru ve bilinçli bir şekilde kullanılmaz ise ancak sizlere zarar verecektir. En ufak bir aşırı hareket ya da konuşmaya uygun olmayan bir beden hareketi, karşı tarafın sizi yanlış anlamasına neden olabilir. Sitemizden bu konu ile ilgili güncel olarak ara bilgiler elde edebilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.