Özgür Bilgi Kanalı

Gençlerin kariyer konusunda ki hedefleri, ne yazık ki çok kısıtlı. Bir çok genç yeterince uzun vadeli plân yapamıyor ve genç yaşlarında sahip olabileceği bir çok fırsatı ileri plâna alıyor. Bu nedenle belli bir yaşa geldiğinde geriye dönük olarak deneyim, tecrübe ve genel anlamda CV konusunda pek fazla yeterli bir etki elde edemiyor.

Peki, bu durumda yapılması gereken nedir? Bu durumda ilk olarak gençlik döneminde, özellikle de üniversite süresince elde edilmesi muhtemel olan fırsatları, CV şansları değerlendirilmeli. Tabii bu fırsatlar sadece stajlar ile sınırlı kalmamalı. Zira bir çok büyük firmada, sezonluk ya da genel tabiri ile dönemlik olarak iş bulma şansınız her zaman var. Bu tür fırsatlar genel anlamda maaş olarak bakıldığı zaman oldukça düşük görünse de, deneyim gibi çok önemli bir konuda sizlere büyük bir katkı sağlamaktadır. Bu katkılar, bir noktadan sonra üniversite bitimi ile birlikte sizlere ciddi bir geri dönüş sunacaktır. Unutmayınız ki üniversite ve diploma hayatınız için çok önemli olsa da, günümüzde sadece diploma ile güzel bir iş adımı atmak pek yeterli olmuyor. Bir çok firma, güncel olarak deneyime ve geçmişe dönük tecrübelere bakıyor. Eğer sizin gerekli üniversite eğitiminiz yani diplomanız varsa ve bu diplomaya ek olarak deneyim edinmiş durumda iseniz çok daha rahat bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Gençlere 3 Adım Tavsiyesi

1) Yaz aylarını asla boş geçirme gibi bir mantıkta olmayın. Tatil yapmak, eğlenmek ya da farklı etkinlikler içerisinde yer almak yerine sezonluk bir çok iş fırsatını değerlendirin. Başarılı bir eğitim hayatınızın yanı sıra bu şekilde atacağınız ufak bir sezonluk iş deneyimi adımı dahi, sizleri uzun vadede etkileyecek olumlu dönüşler sağlayacaktır.
2) Sürekli bir araştırma hali içerisinde olun. Her zaman öğrenilecek şeylerin olduğunu unutmayın ve iş dünyasında daha önce büyük başarılar elde etmiş isimleri araştırın. Sanatçıları ya da farklı isimleri araştırmak yerine iş dünyasında özellikle sıfırdan belli bir noktaya gelmiş olan isimleri araştırmak sizlere büyük ölçüde ilham kazandıracaktır.
3) Kurslar gençlik döneminde sizler için çok büyük bir adım olacaktır. Alacağınız çeşitli sertifikalar, ileri de bir çok farklı sektörün kapılarını sizlere sonuna kadar açacaktır. Nitekim bilgi sahibi olmak, eğitimi başarılı bir şekilde tamamlamak ve bu esnada var olan bilgileri çeşitli kurslar ile arttırıp, bir de bu bilgileri belgelemek sizler için çok büyük bir etki yaratacaktır.
Yukarıda yer alan temel üç adım ile sizler de en kısa süre içerisin de gençlik döneminde büyük katkılar elde edebilirsiniz. Tabii bu önerileri genel anlamda uzun vadeli olarak dikkate almanız ve gerçekten fayda sağlayacak bir şekilde yönetmeniz gerekir. Bu şekilde gerçekten doğru bir sonuca ulaşma imkânını da elde etmiş olursunuz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.