İlklerin Zorlu Toplantısı


MGK toplantıları bu güne kadar yaşanmamış bir olaya tanıklık etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde toplanan MGK birçok gündemi masaya yatırdı. Daha önce Dışişleri Bakanı olarak MGK toplantılarında bulunan Ahmet Davutoğlu da toplantıya Başbakan sıfatı ile katıldı. Kuvvet komutanları ve yüksek rütbeli komutanların önlerinde bulunana dolu evraklarda dikkat çekti.

MGK toplantısı birçok ilke ev sahipliği yaptı. Numan Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan yeni Başbakan Yardımcıları olarak Mevlüt Çavuşoğlu yeni Dışişleri Bakanı olarak Orgenaral Abdullah Atay ise Jandarma Genel Komutanı olarak ilk kez MGK toplantısına katıldı.

Toplantının ana gündem maddelerinden biri olan paralel yapı ile mücadelede ileri aşamalara geçilmesi bekleniyor. Ayrıca IŞİD tehlikesinin Suriye ve Irak üzerindeki emelleri ile birlikte Kobani meselesi ele alınacak. Terör örgütü yandaşlarının son zamanlarda yaptıkları saldırılarında konuşulması gündemde son olarak bir astsubaya yapılan saldırı ile üst üste gelişen terör olayları çözüm sürecine zarar verir mi sorusunu beraberinde getiriyor. Suriye’de oluşturulması planlanan uçuşa yasak bölge konusu da evraklarda bulunana diğer bir gündem maddesi.