Özgür Bilgi Kanalı

Mantolama

Mantolama İşleminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kaliteli ve keyifli bir ev yaşamı için en önemli gereken detaylardan birisi de ortam sıcaklıklarının dengeli şekilde etki edebilmesidir. İnsanların yaşadıkları iç mekanlarda konforlu bir yaşam sürebilmeleri için yaşadıkları mekanın 20 ile 22 derece sıcaklıkta ve yüzde 50 bağıl nem oranına sahip olması gerekir. Dış cephe mantolama da bu standartları yaşam mekanları içerisinde tutmaya yardımcı olan ve binanın etrafına uygulanan bir işlemdir. Yaklaşık 10 yıldır ülkemizde kullanılmaya başlanan bu sistem 2000 yılı itibariyle yapı denetim firmaları aracılığıyla zorunlu hale getirilse de kullanılan ürünlerin sadece yasaya uygunluk amaçlı uygulanması sonucu resmiyette var olan ancak bir işe yaramayan mantolamalı evler inşa edilmeye başlanmıştır.

Evlerindeki yalıtımla ilgili eksikleri gidermede yardımcı olmak için birçok şirket müşterilerine indirim fırsatları sunmaktadır. İşinde ehil, güvenebileceğiniz şirketler ile indirim koşullarını da konuşarak izolasyon işleminden önce bir ödeme planı çıkartılması daha sonra oluşabilecek sorunları önlemek için gereklidir.

Isı izolasyonu her ev için gerekli olan bir parçadır. Profesyonelce yapılan bir izolasyon yaz kış evinizin ısısını ve enerjisini sabit tutacaktır. Bu da tasarruf etmenizi sağlayarak size uzun vadede büyük oranda avantaj sağlayacaktır. Isı yalıtımı yapmaya karar verdiğiniz anda bunun maliyeti kafanızı kurcalayabilir. Maliyeti belirleyen birkaç farklı faktör vardır.

Herhangi bir yalıtıma başlamadan önce evinizin ne derece enerji kaybettiğini tespit etmeniz gerekir. Bu izolasyon, işinde ehil firmalarca yapılan bir işlemdir. Bunu etkileyen faktörler ise evinizin yaşı, duvarlarınızın sağlamlığı ya da evinizin bulunduğu bölge gibi şeylerdir. Eğer evinizin enerji kaybı değeri tespit edilmeden ısı yalıtımı işlemi yapılırsa izolasyon işleminden tam olarak verim alamayabilirsiniz. Aynı zamanda evinizdeki duvarların her biri aynı durumda olmayabilir. Yalıtım firmaları size herhangi bir duvarınız için ısı yalıtımına başlamadan önce başka bir işlem gerektiğini söyleyebilir. Elbette böyle bir durumda izolasyon işleminin maliyetinde değişiklik olacaktır.

Mantolama Fiyatı Ne Kadardır ?

Farklı mantolama malzemeleri farklı fiyatlara sahiptir. Mantolama malzemelerinin fiyatı bir nevi kalitesini de belli edecektir. Ancak yüksek fiyatlar sizi korkutmamalıdır. Çünkü her zaman bu işte ehil olan kişiler tarafından uzun vadede tasarruf sağlaması için, kaliteli bir dış cephe ya da iç yalıtım yaptırılması önerilir. Bunun için sizlerin yapması gereken yalıtım işlemi konusunda güvenebileceğiniz, profesyonel bir firma ile çalışmaktır. Yaptıracağınız yalıtım, kışın ısınmak yazın ise serinlemek için kullandığınız elektronik ya da doğalgaz faturalarınıza yansıyacaktır.

Eğer eviniz birden fazla kata sahipse ve siz bütün eve yalıtım yaptırmanın sizin için pahalı olacağını düşünüyorsanız en çok kullandığınız kata ya da katlara yalıtım yaptırmak isteyebilirsiniz. Ancak bölgelere göre farklı gereksinimler ortaya çıkabilir. Örneğin; eğer çatı katına yalıtım yaptırmaya ihtiyacınız varsa çatı katınızın havalandırmasını da düşünmek zorundasınız. Elbette bu maliyeti arttıracaktır fakat ısı yalıtımı ve havalandırmanızı yaptırdıktan sonra çatı katları için kullanılan ve genel bir tabir olan çatınızın basık havasından kurtulacaksınız ve belki de yalıtımdan sonra evinizde en çok kullanacağınız yer çatı katınız olacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.