Özgür Bilgi Kanalı

Ev dekorasyonunda önemli bir yere sahip olan mobilyalar temiz ve şık görünümlerini korudukları sürece herhangi bir problem yoktur. Zaman içinde mobilyalar bazı sebeplerden dolayı eskir veya yıpranır. Özellikle de mobilyalar üzerindeki çizikler mobilyalar yeni olsa bile onu eski bir mobilyaymış gibi gösterir. Böyle bir durumda kolay ve masrafsız bir şekilde mobilyalarınızın üzerinde oluşan çiziklerden kurtulabilirsiniz. Size bunlar ile ilgili küçük bazı ipuçları sunacağız.
İlk yapılması gereken hareket temizliktir. Ahşap bölümde oluşan çizikler kolayca kirlenebileceği için bu bölümün pislikten arındırılması gerekmektedir.

Temizlik yaparken ağır kimyasal içerikli ürünler yerine bulaşık deterjanlarını tercih etmelisiniz. 4 litrelik suya bir kapak deterjan koymanız temizlik için yeterli olacaktır. Pamuk ya da keten bir bezi deterjanlı suya daldırıp sıkın ve kirli olan kısımları güzel bir şekilde temizleyin. Sildiğiniz yerleri kurumaya bırakabilirsiniz ya da kuru ve temiz bir bez ile kurulayabilirsiniz. Daha sonra çizikleri yok etme işlemine başlayabilirsiniz. Daha çok pasta ve kurabiyelerde görmeye alışkın olduğumuz cevizi çiziklerin giderilmesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ahşap mobilyalarda oluşan herhangi bir çiziği yok etmek için çizilen yere 10 – 15 saniye kadar cevizi sürtmeniz yeterli olacaktır. Ceviz, cila özelliğine sahip olduğundan bu tür işlerinizde size yardımcı olacaktır. Diğer bir çizik giderme yöntemi ise siyah çay kullanımıdır. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken nokta kullanacağınız çayın yeşil değil bildiğiniz kullanılan siyah çay olmasıdır. Demlediğiniz ya da poşet çayınızı bir bardağa koyunuz. Bunun üzerine 2 yemek kaşığı sıcak su koyun ve 2 dakika beklemeye bırakın. Eğer mobilyanızın çizik olan bölümü koyu renk ise o zaman biraz daha beklemeniz yeterli olacaktır. Daha sonra bir parça pamuk yardımıyla çiziklerinizin üzerini siliniz.

Mobilyalardaki çizikleri yok etmenin en kolay ve pratik yollarından bir tanesi de hırdavatçı dükkânlarından, yapı marketlerden ya da internetten alacağınız ahşap çizik giderici kalemlerdir. Bu kalem sayesinde kapılarınızda, koltuklarınızda veya ahşap mobilyalarınızda meydana gelen çizikleri çok kısa bir süre içinde yok edebilirsiniz. Bu ahşap çizik kalemleri çabuk kurur ve hemen silinmez. Uyguladıktan sonra ıslak bez ile temizleyebilirsiniz. Kalemi çizik olan bölgeye uygulamadan önce o yeri temizlemeniz gerekir. Çizik olan yeri yatay şekilde boyamanız gerekiyor. Bu kalemler birkaç renkte olabilmektedir. Sizler kendinize uygun renkli olan kalemleri seçmelisiniz.

Çizilen mobilyalarınızı temizlemenin diğer bir yolu ise kahvedir. 1 yemek kaşığı neskafenin üstüne biraz sıcak su dökün ve krema kıvamına gelene kadar karıştırın. Daha sonra bir pamuk yardımıyla çizik olan bölgeye bu karışımı sürün.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.