Özgür Bilgi Kanalı

Doğru bir şekilde cilası yapılmış olan ahşap parkeler temizliği ve bakımı en kolay olan zemin yüzeyleridir. Bakımları diğer zemin kaplamalarına göre daha kolay ve dertsizdir. Ahşap zeminler yıllar geçse de ilk görünümlerini koruyabilmektedirler. Zemin döşemelerin cinsi ne olursa olsun onların temizleme kurallarına dikkat ettiğiniz sürece parkeleriniz sizi uzun bir süre idare edecek ve ilk günkü temizliği sunacaktır. Bunu sağlamak içinde bazı parke bakımında ve temizliğinde uyulması gereken kurallar vardır. Bu kurallar hakkında size birkaç ipucu vermek istedik.
Haftada bir kere elektrik süpürgesi ile süpürmek ve birikmiş olan tozları bir bez yardımıyla almak gereklidir. Nemli bir bez yardımıyla dökülen sıvıları alabilirsiniz. Yerlerin temizliğinde gerekli görürseniz cila içermeyen, poliüretan ya da buna benzer yüzey cilaları ile bakım yapabilirsiniz. Çok kullandığınız yüzeylerin cilaları daha çabuk aşınmaya maruz kalır. Böyle bir durumda önerilecek teklif ise cilalı zeminin zımparalanması veya bütün zeminin yeniden kaplama yapılmasıdır. Eğer zemininiz cilalı ise ara ara zemini cilalamak parkenin parlaklığını geri getirebileceği gibi cila katında oluşan aşınmaları da ortadan kaldıracaktır. Yoğun kullanılan mekânlarda parlaklık sağlanamıyorsa o zaman bu zeminleri ara sıra cilalamak çözüm olabilir. Ahşap parkenizde hangi cila kullanırsanız kullanın kesinlikle üzerinde su dökülmesine izin vermeyin. Zeminleri nemli bez ile temizlemenize rağmen fazla miktarda su döşemelerin arasından sızıp ufak çizik ve çatlaklar meydana getirebilir. Bunun sonucu olarak da cilanızın ömrü uzun olmaz. Nemli bezi su damlatmayacak kadar sıkmanız yeterli olacaktır.

Cila kaplı zeminlerin temizliğinde asla su kullanmayın veya zeminleri suyla temizlemeyin. Hatta temizliğinizde nemli bir bez kullanmamanız iyi olacaktır. Çünkü su cila ile kaplanmış yüzeylerin matlaşmasına neden olur ya da su lekelerinin kalmasına sebep olarak görünümü çirkinleştirir. Ürün etiketlerini mutlaka okuyunuz. Orada bulunan talimatlara uyarak cilalı yüzeyler için tavsiye edilen bakım ürünlerini kullanınız. Çamur ve çakıl türü sert cisimleri döşemelerden uzak tutmalısınız. Kir ve çamur bütün zemin kaplamalarının baş düşmanıdır. Mobilyalarınızın ayaklarına rahat hareket etmelerini sağlayacak aperatifler geçiriniz. Bu aperatifler sayesinde mobilyaların zemini çizmesi engellenmiş olacaktır. Zemine yemek veya sıvı artıkları döküldüğü zaman bunu hemen kuru bir bezle siliniz. Parkelerinizde ulaşılması güç olan yerlere yerleşen kirleri ve yoğun kullanımlı olan alanların renk açılmalarında sıvı temizleyici kullanın. Kullandığınız ürünlerin su bazlı olmasından ziyade çözücü özelliğinin olmasına dikkat edin.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.