Özgür Bilgi Kanalı

Erpa Özel Sağlık Hastanesi bünyesinde; kimyasal peeling tedavileri, PRP tedavileri, mezoterapi, dermabrazyon ve lazer tedavileri gerçekleştiren uzman Dr. Tuba Çelebi Kayhan, yaz aylarında yoğun güneşe maruz kalan cildimizi korumak ve yenilemek için sonbahar aylarının fırsat olduğunu söyledi. Dr. Kayhan, şu bilgileri verdi:
Cildimiz yaz aylarında güneş, deniz ve aşırı sıcak havanın etkisiyle bronzlaşıp, kurur ve bazı kişilerde lekelenmeler gözlenir. Güneşin etkinliğini yitirmesi ve hava sıcaklıklarının azalmasından dolayı sonbahar ayları cildimizi kış dönemine hazırlamamız için bir fırsat dönemidir.
Öncelikle yazın kuruyan cildimize kaybettiği nemi geri vermek esastır. Bu amaçla yaşa ve cilt tipine uygun nemlendiriciler kullanmak, güneş koruyucu ürünlerin kullanımına sonbaharda da devam etmek gerekir.
Yaz sonunda cildimiz daha mat ve cansız görünür, ayrıca kırışıklıklarda da artış gözlenebilir. Bu sorunlardan kurtulmak için yapılabilecek uygulamalardan birisi mezoterapidir. Mezoterapi işleminde cildimize azalan hyaluronik asit ve kollajen desteğini yeniden sağlamak için vitamin, aminoasit ve hyaluronik asit içeren ajanlar enjeksiyon metoduyla uygulanır. Hem lifting etkisi, hem de yoğun nemlendirme sağlayan bu ajanlar, cildin ışıldamasına, kırışıklıkların azalmasına, cildin toparlanıp sıkılaşmasına yardımcı olur. Son yıllarda oldukça popüler olan bir diğer yöntem ise PRP (Platelet rich plasma) tedavisi olup kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen sıvının yine aynı kişiye mikro enjeksiyonlarla geri verilmesi işlemidir. Yüksek oranda elde edilen büyüme faktörleri, kollajen üretimini uyarmakta ve cildin kendini hızla yenilemesini sağlamaktadır.
Peeleng ve lazerle cildinizi yenileyebilirsiniz
Yaz sonunda gereken cilt yenilenmesini sağlamak için kimyasal peeling veya fraksiyonel lazer tedavileri uygun olabilir. Fraksiyonel lazerler lazer teknolojisindeki en yeni gelişme olup derinin üst tabakasında kontrollü bir şekilde çok küçük mikro kanallar açarak etkili olur. Bu sayede yaşlanmış, hasarlanmış derinin atılması, yerini yenilenmiş bir cilt tabakasına bırakması sağlanır. Aynı zamanda derinin daha alt tabakaları uyarılarak cildin kendi kendini onarma ve yenileme süreci başlatılmış olur. Cilt gençleştirme, lekelerin tedavisi ve her türlü iz tedavilerinde oldukça başarılıdır. Fraksiyonel lazer sonrası, cilt daha parlak ve yumuşak görünür. Cildin gerginliği artar, gözenekleri sıkılaşır, ciltteki renk ve ton farklılıkları azalır. İnce izler büyük oranda kaybolur ve derin izler yüzeyselleşir.
Yaz sonunda daha da artabilen kırışıklar için botox ve dolgu tedavileri artık çok sık bilinen ve yaygın olarak kullanılan yöntemler olup tek başına veya mezoterapi, PRP ve lazer tedavilerine ek olarak uygulanabilir.
Cilt lekeleri ciddi sonuçlara yol açabilir
Lekelenme özellikle kadınlarda daha sık gözlenen ve yazın daha da belirginleşen bir problem olarak karşımıza çıkmakta ve kişilerin görüntülerini olumsuz etkilemektedir. Lekelerin tedavisinde renk açıcı kremlerin yanı sıra kimyasal peeling tedavileri, PRP tedavileri, mezoterapi, dermabrazyon ve lazer tedavileri uygulanabilir. Lazerle leke tedavisinde Q Switched Nd-yag lazer ve Q Switched KTP lazer kullanılmaktadır. Bu noktada önemli olan hasta için en uygun kombinasyonu belirleyip uygulamaktır. Ancak bazı lekelerin sadece kozmetik bir sorun olmayıp ileride cilt kanserine varabilen daha ciddi sonuçlara da yol açabildiği unutulmamalı, lekeler ve tedavisi için mutlaka uzman cilt doktorlarına başvurulmalıdır.
Saç dökülmelerine karşı mezoterapi
Yaz sonunda saçlarda da bazı olumsuz değişiklikler gözlenir. Güneş, klor ve deniz suyunun etkisiyle saçlarda kuruluk ve yıpranmalar görülebileceği gibi saç dökülmeleri de bu dönemde sıklıkla görülmektedir. Mevsimsel olarak normal kabul edilebilen saç dökülmeleri aşırı olduğunda kişiyi rahatsız edebilmektedir. Bu durumlarda uzman doktorların vereceği bazı reçeteleler dökülmeyi azaltabilir.
Aşırı saç dökülmelerinde saç mezoterapisi oldukça etkili bir uygulamadır. Bu yöntemde saçlı deri içerisine vitaminler, mineraller, çeşitli elementler ve kan dolaşımını arttırıcı ve düzenleyici ilaçlar içeren özel karışımlar mikro iğnelerle enjekte edilmektedir. Hastalarda saçtaki dökülme azaldığı gibi, saç kalitesinde artış ve yeni saç çıkışı gözlenmektedir.

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.