Özgür Bilgi Kanalı

Tatil dönüşünde ciltte oluşan lekeler canınızı sıkabilir. Lekeler, cildimize renk kazandıran melanin hücrelerinin fazla çalışmasından kaynaklanır. Kadın hastalarda fazla görülmesinin başlıca sebepleri uzun süreli güneşe maruz kalınması, metabolizma hastalıkları, yanlış kozmetik kullanımı lekeye sebep olabilecek nedenler başında sıralanabilir. Leke artışına sebep olan bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar: doğum kontrol hapları, antibiyotikler, tansiyon düşürücü ilaçlar, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlardır.

Lekelerde korunmak için en önemli tedavi basamağı güneş koruyucularıdır. Lekeye sebep olan dahili hastalıklardan şüpheleniliyorsa bunun araştırılması yapılmalıdır. Ve mutlaka bir dermatolog kontrolünde yapılması gerekir.

Peeling ise leke tedavisinde başvurulan bir diğer yöntemdir. Amaç hem deride lekeli olan hücrelerin soyularak atılmasına ve ciltteki renk hücrelerinin üretimini sağlamaktadır. Peeling tedavisi 4-6 seans arasında yapılmaktadır. peelingten sonra ciltte hafif kabuklanma, kepeklenme ve kızarıklık olabilir. Bu bulgularda birkaç günde nemlendirici kremlerle hafifletilir.

Leke tedavisinde sistematik olarak kişide oluşan güneş hasarı, kırışıklık, mat görünüm gibi yakınmalar varsa buna göre üçlü bir tedavi uygulanır. Bu uygulamalar cilde parlaklık ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.