Özgür Bilgi Kanalı

Her kadın güzel olmak ister ve göğüsleri de güzelliğinin vurgulayıcı unsurlarından biridir. Protez yani silikon yöntemi ile meme büyütme, göğüslerinin görünümünden hoşnut olmayan kadınların sıkça başvurdukları bir yöntemdir. Estetik ve Plastik Cerrahı Dr. Ummuhan Özarslan, bu yöntem ile kadınların arzuladığı görünüme kavuşabileceğini söyledi. Özarslan, meme büyütme ile ilgili merak ettiğimiz soruları cevaplandırdı.
Göğüsleri büyütmek için nasıl bir yöntem kullanılır?
Günümüzde meme büyütmede en güvenilir yöntem protez (silikon) ile büyütmedir. Bu yöntem protez meme büyütmede ve meme sarkmasını düzeltmede kullanılır. Sarkmış memeyi dikleştirmek ayrı bir cerrahi konudur.
Meme protezlerinin farklı yapıda ve şekilde üretimi mevcuttur. Bunlar içi koheziv jel dolu ve serum fizyolojikli olanlardır. Şekil olarak damla ve yuvarlak protezler vardır. Hastanin mevcut meme boyutu ve istediği ölçüye göre protez seçilir.
Silikon kansere sebep olur mu?
Meme büyütmeyi düşünen hastalarımız öncelikle silikon kanser yapar mı sorusunu sorarlar. Meme büyütmede kullanılan meme protezleri kesinlikle kansere sebep olmaz. Kullanılan protez etiketleri hastalara verilir ve hasta ne marka ve ne ölçülerde protez kullanıldığını bilir.
Operasyon geçiren anne doğum sonrası bebeğini emzirebilir mi?
Emzirmede sorun sadece periareolar yani meme başında kesi olursa olabilir. Ama burada da cerrahın tekniği ile sorun teşkil etmeyebilir.
Protezin yırtılma olasılığı nedir?
Ancak kesici bir alet yaralanmasi gibi ağır travma bir durum protezin yırtılmasına yol açabilir. Günümüzde kullanılan protezler akışkan olmadığı için bu durumda bile tamamen boşalamaz.. Ancak içi sıvı dolu protezlerde yırtılma olursa hacim kaybı olabilir. Bu içi sıvı doldurulan protez göbek deliği veya koltuk altından yerleştirileceği zaman kullanılır. Meme altı veya meme başından yerlestirilen koheziv jel protezler ömür boyu aynen şeklini ve hacmini korur.
Meme büyütmede protez hastanın mevcut dokusuna göre kas altı veya kas üzerine koltuk altı, meme kıvrımı veya meme başından yerleştirilir.
Meme büyütme ameliyatı zor mudur? Ameliyat sonrası iyileşme uzun sürer mi?
Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında hastane şartlarında yapılır. Yaklaşık 1 saat sürer. Ameliyat günü hastanede kalır ertesi sabah taburcu olursunuz. Tüm memeyi saran sütyen ameliyat sonrası giydirilip taburcu olmadan önce pansumanınız değiştirilir. 5 gun sonra tekrar pansuman değiştirilir. Özel su geçirmeyen pansuman malzemesi kullanılır ve isterseniz ameliyattan 3 gun sonra banyo yapabilirsiniz. Kendi eriyen dikişler kullanılır. Dikiş alınması gerekmez. 3-7 gun içinde işinize dönebilirsiniz..

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.