Özgür Bilgi Kanalı

Ruj Kullanımında Önemli İpuçları

Kadınlar, hayatları boyunca sürekli olarak bir çok farklı dönemde makyaj yaparlar ve ruj sürmek makyajın vazgeçilmez noktalarından birisidir. Peki, bu makyaj süreçlerinde ruj kullanımları yeterince doğru mu? Her kadın nasıl ruj süreceğini gerçekten doğru bir şekilde biliyor mu? Ya da ruj yaparken dikkat edilmesi gereken önemli ipuçlarından her kadın haberdar mı? İşte, sizler için bazı temel ruj ipuçlarını bir araya getirdik. Bu ipuçları sayesinde sizler de daha rahat ve daha şık dudaklara sahip olmanızı sağlayacak bir ruj sürme deneyimi yaşayabilirsiniz.

1) Asla Dişlerde İz Bırakmayın

Ruj sürerken bir çok kadın dişlerinde iz bırakır ve bu istemeden bırakılan iz genelde gözden kaçar. Haliyle çekici dudaklara sahip olmak istenirken, kötü bir görüntü oluşturulmuş olur. Bu noktada bizim önerimiz, işaret parmağınızı ruj yapımı esnasında doğru bir şekilde kullanmanızdır. Eğer dişlerinizi işaret parmağı yardımıyla kapatır ve dudaklarınıza ruju bu şekilde uygularsanız, herhangi bir ruj lekesi kalsa dahi sadece baş parmağınız da kalacaktır. Özellikle hızlı ruj sürme aşamaların da bu yöntem etkili olmaktadır.

2) Allık Yoksa Ruj Var

Bazı durumlarda allığınız yanınız da olmayabilir. Ya da allık kullanmak o an vakit alıyor olabilir. Bu tür durumlarda hafif kırmızı ya da şeftali renginde bir rujunuz var ise, bu ruju kullanarak allık ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Tabii bu noktada aşırıya kaçmamak ve ruju yanakta çok fazla dağıtmamak büyük önem taşıyor. Dozunda kullanmanız halinde allık ihtiyacınızı acil durumlarda bu şekilde karşılayabilirsiniz.

3) Eski Farları Ruj Yapın

Eğer kırılmış bir makyaj farınız varsa, bu farları atmayın. Zira sürekli olarak kullandığınız rujları, bu şekilde kırılan farlardan çok rahat bir şekilde elde edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir kâğıt içerisinde kırılan farları toplamak ve bir miktar abartmadan dudak kremi eklemek. Kırılan farlar, dudak kremi ile karıştığında bir noktadan sonra ruj kıvamına gelecektir. Buda sizlere hem farklı, hem de renk olarak daha dolgun bir ruj sunacaktır. Böylelikle geri dönüşüm konusunda da etkili bir adım atmış olacaksınız. Nitekim kimyasalları bu şekilde kırıldıkça atmak doğa için ciddi bir sorun olmaktadır.

4) Rujunuzu Nasıl Sürüyorsunuz?

Bizim önerimiz, rujları kapatıcı kullanarak sürmeniz. Eğer rujları kapatıcı kullanarak sürerseniz, genel anlamda daha keskin bir şekilde rujun dudaklarda yayıldığını görmeniz mümkün hale gelecektir. Ayrıca opak bir görüntü için kapatıcılar oldukça etkilidir.

5) Rujları Kalıcı Hale Getirmek

Yarı saydam üretilen pudralar, rujların daha uzun süre dudakta kalması için oldukça etkili olmaktadırlar. Yapmanız gereken tek şey, rujunuzu sürdükten sonra peçete ile hafif bir şekilde dudağınızı kapatmak ve üzerine yarı saydam pudrayı gezdirmek. Peçetenin ince alanlarından o pudra hafifçe dudaklara dağılır ve rujunuz bu şekilde daha kalıcı bir hale gelir.

6) Ruj Sürerken Ten Renginize Dikkat Edin

Ruj sürme yöntemi, rujun markası, rujun kullanım şekli gibi bir çok önemli nokta vardır. Fakat bu noktaların en temelinde ten renginiz, o anki giyiminiz ve kullandığınız rujun bu unsurlar ile ne kadar uyumlu olduğu yer alır. Eğer kullandığınız ruj, ten renginiz ve diğer unsurlar ile uyumlu ise ancak daha çekici olacaktır. Aksi halde dikkat çeken ama çekici olmayan bir ruj sürmekten öteye gidemezsiniz.

7) Rujların Doğru Muhafazası

Bir çok kadın yazın eriyen rujlardan, kırılan rujlardan şikayetçidir. Oysa ki bu şekilde sorunlar yaşamamak ve ek masraflar ile uğraşmamak için sadece rujları buzdolabında muhafaza etmek, geniş çantalar yerine, kalem alanları gibi ufak her ruj için dar alanları olan ruj çantaları almak çok daha doğru olacaktır. Böylelikle rujlarınız kırılmadan daha rahat muhafaza edilebilecektir.

8) Dudak Kalemini Kullanın

Dudak kalemleri, rujların etrafını çok daha keskin bir konuma getirmenizi sağlar. Dudaklarınıza sürdüğünüz rujların daha keskin ve dikkat çekici olmasını istiyorsanız, önce dudak kalemi ile dudaklarınızı keskin hatları olan bir konuma getirmelisiniz. Ardından dudak kalemi yardımıyla hazırladığınız bu keskin hatları, ince uçlu rujlar yardımı ile doldurmalısınız. Böylelikle daha net, keskin ve dikkat çekici dudaklara sahip olmanız kaçınılmaz olacaktır. Üstelik ince uçlu yeni nesil rujlar, dudaklar içinde daha az kimyasal ile daha dikkat çekici bir hale gelmelerini sağlamaktadır.

9) Rujları Uzun Süre Dudakta Tutmayın

Yukarıda ki temel maddeleri uygularken dudak sağlığı, cilt sağlığı içinde dikkat etmeniz gereken iki temel nokta olduğunu asla unutmayın. İlk olarak rujlar dudakta uzun süre kalmamalı ve işiniz bittiğinde hemen rujlar doğal yöntemler ile temizlenmeli. İkinci temel nokta ise, asla bilmediğiniz ucuz markaları kullanmayın. Her zaman sağlıklı ve gerçekten marka olarak bilinen, kendini kanıtlamış rujları tercih ediniz. Zira diğer türlü rujlar dudaklar için çok ciddi tehlikeler oluşturmaktadır. Buda bir noktadan sonra dudaklarda çok ciddi problemlerin ve hatta cilt konusunda sağlık sorunlarının dahi oluşmasına siz istemeden neden olmaktadır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.