4 Farklı Renkte Doğal Saç Boyası Yapımı


4 Farklı Renkte Doğal Saç Boyası Yapımı

Saç boyaları, içeriğindeki kimyasal maddelerden dolayı, saç köklerine, saç tellerine ve saç derisine zarar verir. Zamanla saçların yıpranmasına ve dökülmesine neden olur.

Doğal saç boyası; saça güzel bir renk verirken aynı zamanda saçı korur ve yıpranıp dökülmesini de önler.

Saça doğal bir renk veren ve canlı, parlak görünmesini sağlayan doğal saç boyası tarifi ile, saçlarınızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz.

kestane-sac-rengi-dogal-boya

Doğal kestane rengi saç boyası yapımı

Gerekli malzemeler

4 yemek kaşığı kına, 1 çay kaşığı tarçın, yarım su bardağı ceviz yaprağı suyu, yarım çay bardağı siyah çay, yarım limon, yarım su bardağı hibiskus suyu, 1 çay kaşığı kahve.

Boyanın hazırlanışı

Cam veya porselen bir kabın içerisine, tüm malzemeler konularak, tahta bir kaşık yardımı ile iyice ezilir ve karıştırılır. Saçlar, tutam tutam ayrılarak, her tarafa eşit şekilde sürülür. Tüm saçlar boyandıktan sonra, streç filmle sarılarak saat bekletilir. Saçlar, bekleme süresinin ardından ılık su ile yıkanarak boyadan arındırılır.

sari-sac-boyasi

Doğal sarı saç boyası yapımı

Gerekli malzemeler

1 su bardağı kurutulmuş papatya (kendiniz kurutabileceğiniz gibi, aktarlardan da bulabilirsiniz), 1 su bardağı su.

Boyanın yapımı

Su, bir tencerenin içine konularak kaynatılır ve kaynayan suyun içine papatyalar ilave edilerek demlenmesi sağlanır. Yaklaşık 20 dakika demlenen papatyalar, tel süzgeç yardımı ile süzülür. Papatya suyu, saçlara eşit miktarda sürülür. Daha iyi etki etmesi için, özellikle güneşte kuruyana kadar beklenir. Papatya suyunu, hafta da bir kere saçlarınıza sürerseniz, doğal ve pırıl pırıl parlayan sarı saçlara sahip olursunuz.

kahverengi-sac-boyasi

Doğal kahverengi saç boyası yapımı

Gerekli malzemeler

1 su bardağı karanfil, 1 su bardağı ada çayı, bir miktar kına, 1 s bardağı su.

Boyanın hazırlanışı

Bir tencerenin içine su konularak kaynatılır ve kaynayan suyun içine adaçayı ilave edilir. Yaklaşık yarım saat, demlenmesi için bekletilir. Başka bir tencereye tekrar su konularak kaynatılır ve içine karanfil ilave edilerek, yaklaşık yarım saat demlenmesi için bekletilir. Bekleme süresinin ardından, adaçayı ve karanfiller süzülerek, suları tek bir kapta birleştirilir. Boya kıvamı alıncaya kadar, içine yavaş yavaş kına ilave edilir.

Hazırlanan boya, saça eşit miktarda sürülür ve 1 saat bekletilir. Saçlar, ılık su ile yıkanarak, boyadan arındırılır. Bu saç boyasını, ayda 1 defa yaparak, muhteşem kahverengi doğal saçlara sahip olabilirsiniz.

siyah-saç-boyasi
Siyah saç boyası yapımı

Gerekli malzemeler

1 fincan siyah çay,  fincan ada çayı.

Boyanın hazırlanışı

Bir tencereye su konularak kaynatılır ve kaynayan suyun içine siyah çay ve ada çayı ilave edilerek, yaklaşık 20 dakika demlemesi için beklenir.

Bekleme süresinin ardından, çaylar süzülerek, saç diplerinden başlayarak tüm saç boylarına eşit miktarda sürülür. Yaklaşık bir saat bekledikten sonra, ılık su ile yıkanır ve  istenilen rengin elde edilmesi için birkaç defa tekrarlanması gerekir.