AKNE SORUNUNA DOMATESLE ÇÖZÜM


Birçok kişinin genel sorunu olur olmaz zamanlarda çıkan aknelerdir.
Gün içerisinde bir sürü tozla, kirle muahtap oluruz. Bu tozlar vücudumuza konduğu gibi yüzümüze de yapışır. Tozlar gün içerisinde cildimizin üzerinde yaşamaya devam eder. Cildin günlük temizliğini yapmazsak da cilt gözeneklerini tıkar. Cildimizde siyah noktalar oluşur. Siyah noktalar hücremizdeki sebumla birleşince burada bakteri üremeye başlar iltihaplanma oluşur. Biz bu oluşuma akne diyoruz.

Akneler, regenlik döneminde hepimizin kabusudur.

Hormonlardan dolayı ciltte sivilceler çıkması normaldir. Hormonların çok fazla değiştiğini gözlemlediğimiz bu dönemde yağlı yiyecekler de çok tüketildiği için akne sorunu kaçınılmaz olur. Akne sorunu ergenlik dönemi dışında da sorunumuz olabilir. Birkaç tane yüzümüzden çıkan sivilceler geçene kadar karizmamıza gölge düşürebilir. Çok fazla göze çarppar ve kişileri rahatsız eder. Bir de sivilceleri sıkma alışkanlığımız varsa birkaç sivilce on, on beş sicilve haline gelir. Sorun gitgide büyür.

Aknelerin oluşmaması için cildinizin temizliğine dikkat etmelisiniz.
Bayanlar gece yatmadan önce makyajlarını mutlaka silmeliler. Bazı temizleme jelleri ile cilt temizlenmelidir. Hem bayanlar hem erkekler yatmadan önce bu uygulamayı yapmalıdır. Akne sorununuz çok fazlaysa doktorunuzun önerdiği kremleri kullanmalısınız ve dışarıdan takviyeler yapmalısınız. Akneniz varsa yüzünüzü sürterek yıkamayın ve ürünleri sürterek uygulamayın. Kaç yaparken göz yapmamak gerekir. Çok bastırdığımızda bakterileri alıp cildin başka yerlerine taşımış oluruz ve aknenin çoğalmasına neden oluruz.

Doğal maskelerle akne sorununa çözüm bulabiliriz.

Bu konuda en sık kullanabileceğimiz yöntem elma sirkesidir. Elma sirkesi çok keskin bir üründür bu yüzden sade olarak asla cildinize sürmemelisiniz. Cildinizi yakabilir. B,r parça pamuk alın ve ıslatın. Elma sirkesinden bir iki damla damlatın ve cildinizi bir kere silin. Bunu sabah kalktığınızda ve gece yatmadan önce yapabilirsiniz. Akne sorununda domateslerden yararlanabilirsiniz. Domatesin içinde bazı asitle vardır bunlar aknenin sönmesinde etkilidir. Domatesin içinde bulunan likopen maddesinin birçok faydası bilinir. Kanserden koruyucudur, mide bulantılarına iyi gelir. Cilde sürüldüğünde sivilcelerin geçmesine yardım eder. Domatesi dilim dilim kesin ve püre haline getirin. Bu karışımın içine bir iki damla limon ve bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Yüzünüze maske gibi uygulayabilirsiniz yada peeling yapabilirsiniz. Bu işlemi haftada iki kere yatmadan önce yaparsanız daha güzel etki alırsınız.