Özgür Bilgi Kanalı

Badem Yağı Nedir?

Badem Yağı Nedir?

Badem Yağı eskiden beri insanlar için her alanda kullanılan bir yağ olmuştur. Badem yağının en çok bilinen faydası saça olan faydasıdır. Saç güçlendirici, kırık oluşumunu engelleyici, besleyici, koruyucu ve nemlendirici olarak saç bakımında kullanılmaktadır. Badem özellikle Yunanistan, İran, İtalya, Fas, Portekiz, İspanya, Suriye, Türkiye ve ABD’de yetişir. Badem yağı, badem çekirdeğinin soğuk pres yöntemi ile sıkılmasından elde edilir, soluk sarı renkli, hafif kokulu bir yağdır.

Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Kabızlık giderici özelliği sahiptir. Badem yağı hamilelik dönemin de uygulanırsa doğumdan sonra çatlaklar oluşmaz.
Bazı enstrümanların bakımında da kullanılır. Kuru ve çatlamış cilde çok faydası olur. Kırışıklıkları giderir. Saç dökülmelerini önler. Karın, bel, basen ve kalça bölümünde ki çatlakları giderir. Saçı onarır, nemlendirir ve bakım yapar. Neredeyse bütün kozmetik ürünlerinde de badem yağı kullanılır. Aynı zaman da kaş, kirpik ve sakal bakımında da kullanılır.

Badem yağını cildinize kullanırken fazla kullanmamaya özen gösteriniz. Kullanım esnasında masaj yaparak uygulayınız. Kaşlarınıza 1-2 damla olarak sürebilirsiniz, kirpiklerde ise boş bir rimel kutusuna koymanız daha kolay kullanım sunacaktır. Ayrıca kaş ve kirpik bakımında daha iyi sonuç almak için hint yağı ile birlikte uygulayabilirsiniz.

Badem yağını saç uçlarınıza uyguladığınızda minimum 2 saat bekletmelisiniz, badem yağını parmaklarınızla saç uçlarınıza nazikçe uygulayınız. Bu kullanım tekniğinde yağı azar azar bölgesel olarak uygulayınız, çok fazla sürmemeye özen gösteriniz. Çok fazla yağ kullanmamalısınız çünkü çıkarması zor olacaktır. Ayrıca badem yağının tüylenme yaptığını unutmamalısınız. Bu yüzden vücudunuzda nerede kullanacağınızı iyibelirlemelisiniz. Saçın normalden daha yavaş uzamasına ve saç derisinin aşırı kurumasına neden olan egzama, cilt mantarı gibi rahatsızlıkların olumsuz etkilerine karşı badem yağını kullanabilirsiniz.

Badem Yağının Cilde Faydaları nelerdir?

Badem yağı yüksek miktarda aromaterapi içeren ve kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılan bademin soğuk pres yöntemine tabi tutulması sonucu elde edilen doğal bir yağdır. Özellikle bebek bakım ürünlerinde(bebek yağı) kullanılır.
Cilt sağlığı için oldukça önemli olan A ve B vitaminlerini yapısında barındır. Cilt tipi (kuru , yağlı , karma) ayırt etmeden kullanılma özelliğine sahiptir. Özellikle kuru cildin nemlenmesine yardımcı olan badem yağı bunun dışında ciltte meydana gelen tahrişi giderir ve antioksidan etkisiyle iltehabı yok eder. Düzenli kullanılan badem yağı yumuşak , pürüzsüz ve kadifemsi bir cilt için mucize niteliğindedir. Bunun dışında badem yağı dudaklarda meydana gelen çatlaklıkları gidererek ve cilt döküntülerinin önüne geçmektedir.
Göz altı morluklarının giderilmesi içinde oldukça uygun bir üründür. Yatmadan önce pamuk yardımıyla göz altına uygulanan badem yağı düzenli kullanımda etkili sonuçlar verecektir. Cilt yapısındaki kolojen yapıyı diri ve genç tutarak erken yaşlanma belirtilerinin (kırışıklık ve sarkma) önüne geçerek genç ve sağlıklı bir cilt sunar.
Badem yağı ölü hücrelerden cildi arındırarak cildin nefes almasını sağlar. Dolayısıyla ciltte meydana gelen pürüzlü yapıyı yok eder ve siyah nokta oluşumunu engeller. Ayrıca cildin renk tonunu sabitleyerek kızarıklıkların geçmesinde de yardımcı niteliktedir.
Badem yağı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaya uygundur. Özellikle egzama ve sedef hastalığının yatıştırılmasında oldukça etkilidir. Bunun dışında cilt iltihaplarına, kaşıntı ve kızarıklıklara karşı kullanılan badem yağı oldukça büyük etki gösterecektir. Badem yağına ek olarak lavanta yağı ile karıştırılıp cilde uygulandığı takdirde daha fazla etkisini gösterecektir.
Badem yağı kışın soğuğundan ve yazın güneş etkisinden cildi korur. Kışın kuruyan cildi nemlendirir , yazın ise güneşin zararlı ışıklarına karşı koruma sağlayarak leke oluşumunun önüne geçer. Ayrıca yaz kış dudaklara uygulanan badem yağı çatlakları önleyecek var olan çatlaklara uygulandığında ise çabuk iyileşme sağlanmasına yardımcı olacaktır.
Badem yağı emilimi çok hızlı olduğu için cildin her bölgesine ve ayaklara uygulanabilir. Özellikle çatlayan ve matlaşan ayak topukları için mucize niteliğindedir. Düzenli ve masaj yaparak uygulandığında ilk kullanımdan itibaren yumuşaklık hissedilecektir.
Son olarak badem yağının makyaj çıkarma özelliği bulunmaktadır. Bir yandan cildi arındırırken bir yandan da nemlenme sağlar. Hem temizleyen hemde doğal koruma sağlayan badem yağı kimyasal içermediği için makyaj temizleme ürünlerinin yerine kullanılması oldukça akılcı bir çözüm olacaktır.

Badem Yağının Saç Sağlığına Faydaları nelerdir ?

Badem yağı cilde fayda sağladığı gibi saç içinde oldukça sağlıklı ve faydalı bir üründür. Saçların doğal parlaklığını ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Bunun dışında saç yapısına zarar vermeden sağlıklı bir şekilde uzama sağlarken saç dökülme probleminin de önüne geçecektir. Çünkü badem yağı saç köklerini besler ve güçlendirir.
Özellikle kuru saçlar için tercih edilen badem yağı , zeytin yağı ile karıştırılarak daha etkili sonuçlar almak mümkündür.Düzenli olarak saça uygulanan badem yağı bol miktarda esansiyel yağlar içerdiği için 3-4 haftada farkı görmenizi sağlayacaktır. Önemli olan uygulama yaptıktan sonra saç diplerini iyi durulamaktır. Bunun dışında saç şekillendirme işlemi uygulamadan önce saç uçlarına bir miktar badem yağı sürülmesi kırık oluşumunu engeller ve ısıya karşı saçları daha dayanıklı hale getirerek yumuşak saçlar elde etmenizi sağlar.
Son olarak badem yağı saç diplerine uygulandığı takdirde saç mantarlarının oluşumunu engeller. Saç derisinin sağlıklı olmasını sağlar. Kepek oluşumunada çare niteliğindedir. Yine saç diplerine uygulanan badem yağı ılık su ile yıkanmalıdır. Aşırı sıcak su saç derisini hassaslaştır.

Badem Yağının Kalp Sağlığına Faydaları nelerdir ?

Badem yağı kalp sağlığını korumaya yardımcı nitelikte olan folik asit, doymamış yağlar, protein ve potasyum bünyesinde bolca barındırmaktadır. Düzenli ve günlük yemeklere ve tatlılara bir miktar badem yağı kullanılması kalp sağlığının korunması açısından birçok fayda sağlayacaktır. Yanlız dikkat edilmesi gereken nokta badem yağı alırken kozmetik amaçlı olanını almamaktır. Bu ürünler besin ve gıda gurubuna girmediği için kişinin sağlığına zarar verir. Tüketime uygun badem yağı kullanılmalıdır.
Badem yağının Tansiyona ve Kolesterole Faydaları nelerdir ?
Badem yağı kan basıncı düzenlenmesinde oldukça etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra kolesterol seviyesinin dengede kalmasını sağlayan sodyum ve potasyum açısından oldukça zengindir.

Badem Yağının Bağışıklık ve Sindirim Sistemi İçin Faydaları nelerdir ?

Düzenli olarak tüketilen badem yağı özellikle enfeksiyon hastalıklarına karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük rol oynar. Bağırsakları çok iyi çalıştırmasından dolayı badem yağının müshil özelliği bulunmaktadır.Dolayısıyla kabızlık problemi ve obezite için oldukça uygun bir üründür. Sindirim sistemi ve metabolik olayları hızlandırmasından dolayı zayıflamaya yardımcı olacaktır.

Badem Yağının Sinir Sistemi Ve Bellek Sağlığına Faydaları nelerdir ?

Badem yağı adına yapılan birçok bilimsel araştırma sonucunda badem yapısının sinir sistemi ve bellek üzerinde çok etkili olduğunu ortaya çıkmıştır. Düzenli olarak günde bir bardak süte birkaç damla badem yağı damlatarak tüketilmesi sinir sistemi sağlığınızı koruyacak olmasının yanında bellek fonksiyonlarının gelişiminde de büyük katkısı bulunmaktadır. Çünkü badem yağının içeriğinde Omega 3 bulunmaktadır.

Badem yağının Kan Akışına ve Kemik Gelişimine Katkıları nelerdir ?

Bir çok yerde masaj yağı olarak kullanılan badem yağı vücuda masaj yapılarak uygulanması sonucunda kan dolaşımını hızlandırır ve bu işlem özellikle bebekler için sağlıklı kemik ve iskelet yapısının oluşmasına yardımcı niteliktedir. Anneler bebeklerine hafif masaj yöntemleri ile uyguladıkları takdirde bebeklerinin hem cilt yapısını hemde kemik yapısını kuvvetlendirecektir.

Badem Yağı Kas Ağrılarına Faydaları nelerdir ?

Gergin ve ağrılı kasların üstüne masaj yaparak uygulanan badem yağı anında arıyı kesecek bunun yanında stres alarak rahatlama ve gevşeme sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Badem yağının Tırnak Sağlığına Faydaları nelerdir ?

Potasyum ve çinko açısından oldukça zengin olan badem yağı tırnak sağlığı için de eşsiz bir besin kaynağı niteliğindedir. Özellikle güçsüz ve kırılma eğilimi çok fazla olan tırnaklara uygulandığı takdirde bu problem yaklaşık 4 hafta sonra ortadan kalkacaktır.
Son olarak badem yağı kirpiklerin sağlıklı ve güçlü uzamasını sağlar.

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.