Botox Neden Bu Kadar Popüler?


botox

Yaş almaya bağlı çizgilerin ve kırışıklıkların diğer bir deyişle yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkması doğal bir o kadar da çoğu kişide memnuniyetsizliğe neden olan bir süreçtir. Ortaya çıkan yaşlanma belirtilerini gidermek isteyen kişilerin sayısının artması ise medikal estetik prosedürlerin giderek artan popülerliğinin altında yatan temel nedendir.

Medikal estetik prosedürler estetik cerrahi prosedürlerine göre pek çok farklı avantaja sahiptirler. En çok ilgi gören medikal estetik prosedürlerin başında ise hiç şüphesiz botox gelir. Botox alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından uygulandığı sürece son derece etkili sonuçlar alınmasını sağlayan, hızlı, pratik ve konforlu bir prosedürdür. Yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan ince çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesinde en sık başvurulan yöntem botoxtur.

Cilt altındaki yağ tabakasında, cildin kolajen, elastin ve hyaluronik asit gibi yapısal elemanlarında yaş almayla birlikte görülen azalmalar ciltte sarkmaların ve kırışıkların ortaya çıkmasına neden olur. Estetik açıdan kişide memnuniyetsizliğe neden olabilen çizgi, kırışıklık ve sarkmaların giderilmesi noktasında botox enjeksiyonundan etkili sonuçlar alınması mümkündür.

Botox Doğallığı Bozar mı?

İnsanların duygularını ifade etmesinde ve tepkilerini yansıtmasında en önemli görev belki de mimiklere düşer. Buna bağlı olarak mimikler sıklıkla kullanılır. Mimik kaslarının aşırı kullanımı sonucunda yaş almanın da etkisiyle mimik kasları üzerindeki deride çizgiler ve kırışıklıklar ortaya çıkar. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesi noktasında yararlanılan botox mevcut sorunları gidermesinin yanı sıra yeni kırışıklıkların oluşmasını da önler. Buna ek olarak mimik kaslarının üzerindeki deri de botox enjeksiyonundan sonra pürüzsüz  bir görünüme sahip olur. Enjeksiyon yoluyla gerçekleştirilen ve geçici bir etkiye sahip olan botox prosedüründe Clostridium Botulinum olarak adlandırılan bir nörotoksin kullanılır.

Botox yapılacak bölgeye lokal anestezik etkili krem sürülüp hedef bölgenin uyuşması beklenir. Daha sonra ince uçlu iğnelerler kişi özelinde belirlenen noktalara belirli dozlarda botoks enjekte edilir. Hızlı ve konforlu botox enjeksiyonu sırasında hasta acı ya da ağrı hissetmez. Hastalar günlük yaşantılarına herhangi bir kesinti olmadan devam edebilirler.

Botox Yaptıracaklar Bu Noktalara Dikkat!

Botox yapılacak hasta, düzenli olarak kullandığı ilaçlar ya da herhangi bir sağlık sorunu varsa uygulamadan önce doktorunu bilgilendirmelidir. Aspirin ve türevi kan sulandırıcı ilaç kullanımına botox enjeksiyonundan 2 hafta önce ara verilmesi gerekir.

Yeşil çay, balık yağı, ekinezya, Gingko Biloba, sarımsak, C ve E vitamini de kanın pıhtılaşmasını önleme özelliği nedeniyle botox enjeksiyonu yapılmadan 2 hafta önce bırakılmalıdır.

Aynı şekilde botox enjeksiyonundan 3 gün önce alkol tüketimine de ara vermek gerekir. Hedef bölgede herhangi bir enfeksiyon varlığı söz konusuysa konu hakkında doktorun bilgilendirilmesi ve botox enjeksiyonunun ertelenmesi ihmal edilmemelidir.

Botox Sonrası İyileşme Süreci

Botox enjeksiyonunu takip eden ilk birkaç saat boyunca uygulama bölgesindeki mimik kaslarının çalıştırılması botox enjeksiyonunun kaslar üzerindeki etkisinin artmasını sağlayan önemli bir etkendir. Uygulamadan sonra hedef bölgede enjeksiyona bağlı şişlik, morluk ve kızarıklık görülmesi olağan bir durumdur. Bu etkilerin minimize edilmesi için bölgeye nazik bir şekilde soğuk kompres uygulanabilir.

Botox enjeksiyonundan sonraki ilk 4 saat yüzüstü yatmama gerekir. İlk 24 saat süresince uygulama bölgesi ovuşturulmamalı, hedef bölgeye masaj ve makyaj uygulaması yapılmamalıdır. Bu süreçte kaş aldırmamaya ve saç boyatmamaya da özen gösterilmelidir. Ayrıca sıcak su, hamam, sauna ve güneş ışınlarına doğrudan maruziyetten kaçınmak botox sonrası ilk 24 saatte çok önemlidir.

Botox prosedürü uygulandıktan sonraki 3 gün boyunca ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. Enfeksiyon oluşması riski nedeniyle havuza ve denize girilmemelidir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu botox yapıldıktan sonraki 1 ay boyunca cilt bakımı ve peeling uygulamalarından kaçınılması gerekliliğidir.

Lipoliz Ne İşe Yarar?

 

Botox ve lipoliz İstanbul ve diğer illerimizde farklı yaş gruplarındaki kadın ve erkek hastalar arasında son derece popüler medikal estetik prosedürlerdir. Uzman Dr. Şafak Göktaş medikal estetik prosedürler konusundaki uzmanlığı ve deneyimi sayesinde hastalarının doğal ve etkili sonuçlar almasını sağlamakta, yüksek hasta memnuniyeti oranlarına imza atmaktadır.

Herkes fit bir vücuda sahip olmak istese de bu ne yazık ki her zaman mümkün değildir. Lipoliz vücudunda bölgesel yağ birikintileri bulunan ve bu birikintileri düzenli diyet ve sporla uzaklaştırması mümkün olmayan kişiler için en etkili yöntemlerden biridir. Diğer yandan pek çok kişinin düşündüğünün aksine lipoliz bir zayıflama yöntemi değildir.

Lipoliz ideal kilosunda ya da ideal kilosuna yakın olan kişilere uygulanabilen bir bölgesel şekillendirme prosedürüdür. Cerrahi bir işlem gerektirmediğinden hastanın günlük yaşantısında kesintiye neden olmaz. Uzun bir iyileşme süreci yoktur. Liposuction yöntemine göre daha az invasive bir yöntem olan lipoliz bu nedenle sıklıkla tercih edilmektedir.

Lipoliz enjeksiyon yoluyla gerçekleştirilen bir prosedürdür. Hedef bölgeye yapılan enjeksiyonlar sonucu cilt altındaki yağ birikintileri çözülüp kırılır. İnatçı yağ birikintilerinin giderilmesiyle estetik açıdan daha iyi bir görünüm elde edilebilir.


yemlihatoker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.