Özgür Bilgi Kanalı

CİLDİN GÜNLÜK BAKIMI

Derimiz bir organımızdır ve en büyük organımızdır. Cildimiz diğer organlarımız gibi sağlığına dikkat etmemiz gerekir. Cildimiz vücumuzu sararak bir çok görevi üstlenir. Sağlığımızla ilgili görevinin yanında dış görüntümüzde de büyük etkisi vardır. Yüzümüz, ellerimiz, boynumuz bizim yaşımızla ilgili ipucu verir. Yaşımızı saklamak için cildimize iyi bakmamız gerekir.

Cilt bakımı el yıkamak gibi hayatımızın içinde olmalıdır. Ellerimiz, ayaklarımız kirlendiğinde yıkıyorsak yüzümüzü de bazı ürünlerle temizlemeliyiz. Cildimiz hücrelerden oluşur ve gözenekler vardır. Gün boyunca uçuşan tozlar bu gözeneklere dolar. Eğer bu tozlar temizlenmezse bu tozlar siyah noktalar haline gelir. Siyah noktalar gözle görülebilir hale gelir ve görüntü kirliliği oluşturur. Eğer siyah noktalar temizlenmezse bu sefer burada bakteriler oluşmaya başlar.Bu bakteriler iltihap oluşturmaya başladığında akne oluşumuyla karşı karışıyayız demektir. Cildin günlük temizliğinin yapılmaması daha büyük cilt problemleriyle uğraşmamıza neden olur.

Cilt temizlilğinde sabun kullananlarımız vardır. Bu hareket çok doğru bir hareket değildir. Cildimizin bir ph değeri vardır ve sabunlar bu ph değerini bozabilir. Cildin nemini azaltacaktır ve kurumasına neen olacaktır. Bu da alerjik bir cilde zemin hazırlar. Cildimiz kızarabilir, pul pul dökülebilir.

Cildin günlük temizliğinde cildimize uygun kozmetik ürünlerini kullanmalıyız. Cilt temizliğinde temizleme jeli yada sütü, peeeling, tonik ve nemlendirici krem kullanılır. Peeling uygulamasını günlük yapmayabilirsiniz. Haftada bir yada iki kere yapabilirsiniz. İlkönce cildinizi temizleme jeliyle temizleyin. Eğer kuru bir cildiniz varsa temizleme jeli yerine temizleme sütü ve köpüğü kullanmalısınız. Kuru ciltlerin nemini koruması için bu ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Cilt bakımınızda mutlaka size ait sünger olsun. Bu süngerleri ılık suya batırıp cildinizi silin. Peeling uygulaması yapacaksanız peeling ürünlerinden satın almalısınız. Mineral bakımından zengin olan ürünleri tercih etmeliyiz. Elimizi ıslatalım ve biraz peeling ürünü alıp cildimizi yavaş yavaş ovmalıyız. Gözeneklerimiz açılacak ve kan dolaşımı sağlanacaktır. Peeling işleminden sonra tonik sürmelisiniz. Bir parça pamuğun üstüne biraz tonik damlatın ve cildinizi temizleyin. Tonik cildinize ferahlık sağlayacaktır. Genişleyen gözenekleri sıkıştıracaktır. Son olarak cilt tipinize uygun nemlendirici sürmelisiniz. Kremlerinizi sürerken çenenizden alnınıza doğru sürün. Bu uygulamayı gece uykudan önce yaparsanız daha doğru olacaktır. Uykudan önce hücre yenilemesi başlar. Bu da cildimizin yenilenmesine yardımcı olacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.