Özgür Bilgi Kanalı

Gece yatmadan önce veya sabah aç karnına içilen elma sirkesinin vücuttan toksinleri uzaklaştırdığı bilinir.

Ayrıca yağları yaktığı için kilo vermek isteyen insanların tercih ettiği olmazsa olmazdır. Elma sirkesi saça da oldukça faydalıdır.Eğer saç bakımı için kullanacaksanız alacağınız sirkenin asit içeriğinin %4 ile %9 arasında olması gerekiyor.

Sirke özellikle elma sirkesi saç teli üzerinde etkili olarak daha parlak görünmesini, daha yumuşak olmasını ve saç problemlerinin giderilmesini sağlamaktadır.

Kullanılacak sirkenin saça zararının dokunmaması için mutlaka su ile karıştırılması gerekmektedir. Sirke saç derisini temizleyip gözenekleri açacağı için deriye nefes aldıracak ve aynı zaman da saçın daha kısa sürede uzamasını da sağlayacaktır. Saça keskin kokusunu bırakmaması için içine lavanta ,yasemin esanslarından da ekleyebilirsiniz. Sirke saçınıza parlaklık ve canlılık da kazandıracakdır. Organik elma sirkesi kullanmanız faydanıza olacaktır. Antibakteriyel olduğu için saç dökülmesini de engelleyecektir. Sirkenin saça faydaları sadece saç telleri üzerinde değil saç kökleri ve kafa derisi üzerinde de etkilidir. Kafa derisi ve saç köklerinde oluşan kaşıntıdan şikayetçiyseniz ılığa yakın 2 bardak suyla yarım çay bardağı sirke ile yapacağınız karışımı kafa derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Yarım saat bekledikten sonra suyla durulayabilirsiniz.

Saç diplerinde ve kafa derisi üzerinde bulunan kepekleri temizlemekte de yardımcı olmaktadır. 2 ölçü suya 1 ölçü sirke dökerek yapacağınız karışımla kepeklerinize çözüm bulabilirsiniz. Sirkeli suyla kafa derinize masaj yapıp 20 dakika bekledikten sonra sadece suyla saçlarınızı durulayın.

Saçın yumuşamasını sağlayarak özellikle çok kıvırcık, dalgalı ve uzun saçlarda oluşan düğümlenmelerin çözülmesine yardımcı olur. Saçın uzunluğuna göre 2 ölçü suya 1 ölçü sirke katarak saçlarınızı bu karışımla durulayın. Haftada 2-3 kez kullanılması uygundur sirkenin. Fazlasının saça zarar vereceğini unutmayınız…

Benzer Yazımız Elma Sirkesinin Cilde Faydası için Tıklayınız.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.