Özgür Bilgi Kanalı

buz-lazer

Epilasyon ile ilgili en büyük problemlerden biri uygulamanın oldukça acılı ve ağrılı olmasıdır. Sırf bu yüzden dahi pek çok insan epilasyon yaptırmaktan vazgeçmekte. Özellikle kalın ve yoğun kılları olanlar için oldukça sıkıntılı olan bu süreç buz lazer epilasyon ile tamamen acısız ve ağrısız bir hale dönüştü.

Buz lazer epilasyon yaptıranların tamamının hem fikir olduğu konu buz lazer işleminin oldukça konforlu olduğudur. Bu uygulamada bunu sağlayan iki temel unsur bulunmaktadır. Öncelikle buz lazer başlığı ütüleme tekniği ile sürekli kaydırılarak uygulanır. Böylece kıl köklerinin kademeli olarak ısınması sağlanırken bu esnada oluşan acı da neredeyse sıfıra yakındır.

Buz lazer uygulamasının ağrısız ve acısız olmasını sağlayan bir diğer önemli özellik de cihazın soğutma özelliğidir. Bu özellik sayesinde uygulama yapılan alan soğutulur ve yine acı hissi ortadan kaldırılır.

Buz Lazer Uygulamasının Özellikleri

Son yılların en popüler epilasyon uygulaması olan buz lazer epilasyon uygulama tekniği açısından da pek çok ezberi bozmuştur. Bu uygulama sırasında kıl köklerinin kademeli bir şekilde ısıtılması sağlanır. Tamamen kıl köklerine odaklanarak çalışan bu yöntem sayesinde kıl kökü dışında başka hiçbir bölgede tahribat görülmez. Ayrıca yanık veya kızarık gibi istenmeyen yan etkiler de tamamen konu dışı olacaktır.

Buz lazer uygulamasında kullanılan ütüleme tekniği in-Motion tekniği olarak adlandırılmaktadır. Bu uygulamada buz lazer başlığı sürekli olarak hareket ettirilmektedir. Bu uygulama sayesinde açık renkli olan kıllar da tespit edilir hale gelmiştir.

Buz lazer başlığı ile uygulanan soğutma işlemi kademeli ısıtmadan sonra gelmektedir. Bu soğutma işlemi sayesinde epilasyon bölgesine uygulanan soğuk sayesinde hem acı hissi ortadan kalkacak hem de o bölge rahatlatılacaktır. Soğutma sağlayan bu teknoloji ICE teknolojisi olarak adlandırılmaktadır. Bu teknolojide soğutma işlemi safir uçlar aracılığı ile sağlanmaktadır. -3 0C’ye kadar soğutma sağlayan bu teknoloji ile epilasyon işlemi bambaşka bir boyut kazanmıştır.

Buz Lazer Epilasyon Seansı Öncesi Bu Konulara Dikkat

Bilinen en etkili epilasyon yöntemi olan buz lazer uygulaması istenmeyen kıllardan kurtulma noktasında en çok tercih edilen yöntem haline gelmiştir. Bu uygulamanın çok daha etkili olabilmesi için seans öncesinde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Bu hususların en başında kılların köklerinden alınmasına sebep olan ağda veya epilatör gibi uygulamaların buz lazer senasından 1 ay öncesine kadar uygulanmaması gelmektedir. Bunun tek sebebi buz lazerin tamamen kıl köklerine odaklanması ve kıllar köklerinden alındığı takdirde de etkisini gösterememesidir. Seanstan 1 gün öncesinde kılların jiletlenmesi yeterli olacaktır. Uzun tüyler lazer ile yanabileceği için bu işlem oldukça önemlidir.

Buz lazer epilasyonun en önemli avantajlarından biri her tip kılda ve her cilt renginde etkili olmasıdır. Ancak yine de buz lazer seansından 1 hata öncesinde güneşlenilmemesi veya solaryuma girilmemesi tavsiye edilir. Bunun sebebi ise cildin hassaslaşarak tahriş olmasının önlenmesidir. Ancak yazın buz lazer yaptırabilir miyim sorusunun cevabı evettir. Mühim olan uygulama bölgesinin belirli bir güneş görmemesi ve kesinlikle güneş kremi ile korunmasıdır.

Buz lazer seansından önce vücutta bulunan yabancı maddeler ortadan kaldırılmalıdır. Örneğin koltuk altında deodorant veya benzeri bir madde kullanıldıysa bunun ıslak bir mendille temizlenmesi gerekir. Ya da epilasyon yüz bölgesine yapılacaksa, yüzde bulunan makyaj tamamen çıkarılmalıdır.

Buz lazer epilasyonun gerçekleşeceği merkezden seans öncesinde detaylı bir inceleme yapılır. Bu muayene esnasında epilasyon ile ilgili detaylı bir planlama yapılır. Tam bu noktada eğer özel bir durumunuz varsa ya da kullandığınız bir ilaç veya aldığınız tedavi varsa mutlaka bunu uzman kişi ile paylaşmalısınız.

Sahteleri Gerçeklerinden Ayırın

Gerçek buz lazer epilasyonun sahtelerinden ayrılması oldukça önemlidir. Bu uygulama popüler hale geldikçe merdiven altı olarak tabir edilebilecek güzellik merkezlerinde buz lazer uygulaması yaptığını iddia eden kişilerin sayısı da artmıştır. Buz lazer epilasyon yaptırmadan önce güzellik merkezinde kullanılan cihazın orijinal olup olmadığını sorgulamanız oldukça önemlidir.

Orijinal buz lazer cihazı Soprano ICE serisi olarak adlandırılan, Alma Lasers tarafından üretilen FDA onaylı bir cihazlardır. Bu cihaz dışında kullanılan hiçbir cihaz orijinal değildir. Bu sebeple de diğer cihazlardan beklediğiniz etkiyi görmeniz mümkün değildir. Ayrıca uygulamayı yaptıracağınız güzellik merkezinde orijinal cihaz kullanılıyorsa bile cihazın düzenli bakımlarının yaptırılması ve orijinal yedek parçaların kullanılması da oldukça dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Ancak bu sayede buz lazer epilasyon gerçek anlamda etkili ve verimli çalışacaktır.

Gerçek buz lazeri ayırt etmenin bir diğer yolu da uygulama tekniğidir. Bu epilasyonu uygulayanlar eğitim aldıkları için tekniği doğru uyguluyor olmalıdırlar. Buz lazer epilasyon işleminden önce ultrason jeli kullanılıyor olmalıdır. Bir kişinin uzmanlığını bu şekilde ayırt edebilirsiniz. Ayrıca işlem sırasında beklenmedik derecede bir ağrı ya da acı duymanız durumunda hemen seansı keserek uzmanı bu konuda bilgilendirmelisiniz.

Buz Lazer Epilasyon Merkezleri

Buz lazer merkezlerinin arasından sizin için en doğru olanı seçmek her zaman çok kolay olmayabilir. Unutmamak gerekir ki en iyi buz lazer merkezleri orijinal cihazları kullanıyor olmalı ve Sağlık Bakanlığından gerekli onayları almış olmalıdır. Bu konularda istediğiniz bilgiyi mutlaka güzellik merkezinden uygulama öncesi alabiliyor olmalısınız.

Buz lazer epilasyon güzellik merkezleri dışında bazı hastanelerde de uygulanabilmektedir. Tüm seçenekler arasında buz lazer Nişantaşı ve buz lazer Bakırköy en öne çıkan seçeneklerdir. Ancak siz yine de en doğru merkeze karar vermeden önce detaylı bir araştırma yapmalısınız. Bu noktada buz lazer yaptıranların yorumlarını değerlendirmeye alabilirsiniz.

Buz Lazer Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buz lazer uygulaması tamamlandıktan sonra istenmeyen tüylerin çıkmaması, sonuçların ise kalıcı olması beklenmektedir. Bu durum ancak hastanın başka bir sıkıntısı özellikle de hormonal bir sıkıntısı yoksa geçerlidir. Seans sürelerine uyulduğu ve seans aralıklarının uygun bir şekilde düzenlendiği tüm uygulamalarda kalıcı bir çözüme ulaşılacaktır.

Buz lazer seansları geleneksel epilasyonlara göre neredeyse yarı yarıya daha kısa sürmektedir. Bu seanslardan sonra seansın yapıldığı gün boyunca o bölgeye su değdirilmemesi tavsiye edilir. Ayrıca epilasyon bölgesini tahriş edebilecek peeling ya da kese gibi uygulamalardan da uzak durulmalıdır.

Buz lazer doğrudan kıl köklerine etki eden bir uygulama olduğu için hem seans öncesinde hem de seans aralarında kılların kökünden alınmasına neden olan ağda, cımbız ve epilatör gibi uygulamalardan da uzak durulmalıdır. Ayrıca yine epilasyon bölgesinin tahriş olmasını engellemek için 1 hafta boyunca koruyucu krem sürülmesi önerilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.