Özgür Bilgi Kanalı

dr_evren

Zaman içerisinde emzirme, hamilelik, yer çekimi ve kilo alıp verme gibi etkenler hem cildin hem de meme içerisindeki bağ dokuların elastikiyetinin kaybolmasına neden oluyor. Buna bağlı olarak memenin şekli bozuluyor, yumuşamaya ve sarkmaya başlıyor. Bunun yanı sıra meme başlarının normalden daha geniş olduğu durumlarla da karşılaşılabiliyor. Tüm bu etkenlere bağlı olarak meme estetiği İstanbul ve diğer illerimizde olduğu gibi dünya genelinde de kadınların en çok tercih ettiği estetik operasyonların başında geliyor.

Meme dikleştirme İstanbul Op.Dr.Evren İşçi Kliniği’nin uzman ekibi tarafından en sık uygulanan estetik operasyonlardan biri olup sarkmış memelerin yeniden şekillendirilmesi, dikleştirilmesi ve sertleştirilmesi için memenin üzerindeki deri fazlasının alınmasını ve içerideki meme dokusunun şekillendirilmesini kapsıyor. Meme dikleştirme operasyonu ile aynı zamanda meme başı ve çevresi olması gereken pozisyona getiriliyor ve meme başı çevresinin genişliği de azaltılabiliyor. Meme sarkıklığı az olan hastalarda ise yalnızca protez kullanılarak da dikleştirme sağlanabiliyor.

Meme dikleştirme ameliyatı göğüsleri sarkan ve deri fazlası olan herkese uygulanabiliyor. Bazı hastalar aşırı kilo vermelerinin ya da kilo verme ameliyatı olmalarının ardından meme dikleştirme ameliyatı olma ihtiyacı duyabiliyorlar. Bazı durumlarda ise silikon protez kullanılmadan asimetrik olan göğüslerin düzeltilmesi amacına yönelik olarak meme dikleştirme ameliyatı tercih edilebiliyor. Ancak genel olarak değerlendirildiğinde pek çok hastanın meme dikleştirme ameliyatı yaptırmasındaki temel sebebin kilo alıp verme, hamilelik ve emzirme sonrasında yer çekiminin de etkisi ile meydana gelen olumsuz sonuçları ortadan kaldırmak olduğu görülebiliyor.

Meme Dikleştirme Ameliyatı İle Birlikte Meme Büyütme Ameliyatı Da Uygulanabiliyor

Meme dikleştirme ameliyatı için uygun bir aday olmasının yanı sıra memelerinin boyutunu ve hacmini de artırmak isteyen hastalara, meme dikleştirme ameliyatı ile eş zamanlı olarak meme büyütme ameliyatı da uygulanabiliyor. Bu iki operasyon duruma göre aynı anda ya da farklı seanslarda gerçekleştirilebiliyor.

Meme dikleştirme operasyonunda; hastanın istediği göğüs boyutu, şekli, sertliği, meme ucu çevresini konumuyla derinin elastikiyeti gibi faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekiyor. Tabii ki bu noktada hastanın beklentilerinin gerçekçi olması da büyük önem taşıyor ve hastanın operasyonun sonucu hakkında doktoru tarafından detaylı ve açık bir şekilde bilgilendirilmesi dikkat edilmesi gereken konular arasında ilk sırada geliyor.

Meme dikleştirme ameliyatlarında meme başının çevresinde bir iz oluşuyor. Bazı hastalarda meme başıyla meme katlantısı arasında dikey bir iz bazı hastalarda ise bu dikey izin yanı sıra meme altı katlantısı boyunca yatay bir izin de kullanılması gerekebiliyor. Meme estetiği operasyonlarından sonra kalacak olan izin belirginliği uygulanan tekniğe, kişinin genetik yapısına ve çevresel faktörlere göre değişiklik gösterebiliyor. Sigara içilmemesi ve C vitamini ile proteinden yana zengin bir beslenme programının tercih edilmesi izin belirginliğinin azalmasında önemli bir rol oynuyor.

Kullanılacak olan teknikler tamamen hasta özelinde belirleniyor. Meme dikleştirme ameliyatında kesi açıldıktan sonra alttaki göğüs dokusu yeniden şekillendiriliyor. Göğüs ucu çevresi simetrik ve doğal bir görünüm sağlayacak pozisyonda yerleştiriliyor. Sarkmış olan derinin daha genç ve güzel bir görünüme kavuşması için fazla deri alınıyor. Dikişler dışarıdan belli olmayacak şekilde estetik olarak atılıyor.

Meme Estetiği Operasyonlarından Sonra İyileşme Süreci

Meme dikleştirme operasyonları yaklaşık 3 saat sürmekle birlikte bu süre hasta özelinde değişiklik gösterebiliyor. Hastalar genelde aynı gün taburcu oluyor ve operasyondan 3-4 gün sonra işlerine dönebiliyorlar. Ameliyatın ardından bir miktar ağrı görülse de doktorun reçete ettiği basit ağrı kesicilerin kullanılmasıyla bu ağrılar ortadan kaldırılabiliyor. Ameliyattan sonra birkaç gün sızlama ve kol hareketlerinde hafif ağrı yaşanabiliyor. Şişme ve morarma oluştuğu takdirde 5-10 gün içerisinde bu durumlar kendiliğinden ortadan kalkıyor. Ameliyattan sonra 4 hafta kadar sporcu sütyeni kullanılması tavsiye ediliyor. Böylece meme kendisini daha iyi toparlıyor ve istenilen sonuçlar elde edilebiliyor. Bu süreç esnasında hastanın yoğun spor aktivitelerinden uzak durması ve göğüs ya da kol kaslarına zarar verebilecek hareketlerden kaçınması gerekiyor. Meme dikleştirme ameliyatının ardından ilk 6 hafta boyunca hastaların meme başında ya da göğüs alt bölgelerinde his duyusunda azalma durumu görülebiliyor. Bu geçici bir durum olup zamanla hastanın meme başı hissiyatı tamamen normale dönüyor.

Hastanın süt verme fonksiyonunun korunması seçilen tekniğe ve memedeki sarkmanın hangi derecede olduğuna göre değişiklik gösterebiliyor. Meme başı alttaki meme dokusundan ayrılmayacak şekilde uygulanan tekniklerde süt kanalları korunabiliyor. Hastanın göğüslerinin çok büyük ya da sarkmanın çok yoğun olduğu durumlarda hastanın bilgisi ve onayı dahilinde süt kanallarından feragat edilmesi söz konusu olabiliyor.

Meme dikleştirme operasyonunun ardından hamilelik ya da fazla kilo alınması gibi etkenlere bağlı olarak göğüslerin yeniden sarkması söz konusu olabiliyor. Bu nedenle meme dikleştirme operasyonu geçirecek olan hastaların operasyonlarını hamilelik sürecinin ardından gerçekleştirmeleri uzmanların tavsiyeleri arasında yer alıyor. Ayrıca hastalar meme dikleştirme operasyonun ardından kilo almamaya özen göstererek olası sarkmaların önüne geçebiliyorlar.
Detaylı Bilgi Almak İçin: https://drevrenisci.com/


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.