Özgür Bilgi Kanalı

Evde Ağda Yapımı

Kadınların ortak problemi olan ağdayı evde yapmak elbette mümkün. Tüy problemi olan kadınların vücut yapısına bağlı olarak 15 gün ile 2 ay arasın da değişen sürede tüyleri yeniden çıkmaktadır ve özellikle çalışan kadınların problemidir. Son yıllar da tüylerden tamamen kurtulmak için bir sürü yöntem çıkmakta. Bunlardan biri lazer epilasyondur. Yaptıranlar memnun olmasına karşın lazer epilasyon kimi kesim tarafından önerilmektedir. Nedeni ise ileride kemoterapiye maruz kalacağınız bir rahatsızlık geçirebilmenizdir.

Eğer lazer epilasyon yaptırıyorsanız kemoterapi göremezseniz. Ayrıca lazer epilasyonu özellikle bebek sahibi olmamış veya evlenmemiş kişilerin her türlü ihtimali göz önüne alarak yaptırmaması öneriliyor. Özellikle bikini bölgesine gebelik geçirmeden lazer epilasyon yapılması önerilmez. Ağda yapımı da pek önerilmez. Fakat biraz da yapacak başka birşey yok problemi ile karşı karşıya kalıyor kadınlar. Ağdanın önerilmemesinin sebebi ilerisi için elbette. Zira ağda yapılan bölgeler yıllar sonra sarkmaya başlıyor. En çok önerilen yöntem tüylerin iple alınmasıdır. Ama kim uğraşacak o kadar diye düşünüyor insan.

Uzun lafın kısası ağdayı alıp sürekli ısıtarak uygulamak yerine evde kolayca hazırlayabileceğiniz bir formül var. İster ağda bandı ile ister elinizle sakız şeklinde uygulayarak uygulayabilirsiniz.

  • Bir bardağın çeyreği kadar limon suyu
  • 3 su bardağı şeker
  • yarım su bardağı su

Su ve şekeri karıştırarak kaynamaya bırakın. Şeker tam olarak eriyene kadar bekleyin. Daha sonra limon suyunu da ekleyerek 15 dakika kadar karıştırın. Oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin. Limon suyu yerine limon tuzu da kullanabilirsiniz. Ağdayı 3 dakika kadar soğuttuktan sonra tahta bir çubuk sayesin de sürüp ağda bandı ile çekebilirsiniz. Ağdayı daha fazla soğumaya bırakarak da sakız kıvamını alana kadar bekleyebilir ve ağda bandı kullanmadan elinizle katlayarak tüylerinizden kurtulabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.