Evde Makyaj Temizleyicisi Yapımı


Kadınlar makyaj yapmayı çok sever. Sadece cafeye giderken yada arkadaşları ile dışarı çıkarken makyaj yapmayız biz kadınlar. Sırf can sıkıntısından bile makyaj yaptığımız olmuştur. Kaliteli ve pahalı kozmetik ürünleri de ilgimizi çeken bir diğer nokta. Yağmur yağdığında veya ağladığımız da dahi akmayan rimel isteriz. Biz kadınları dikkate alan kozmetik şirketler de ona göre üretim yapıyor. Haliyle makyajı çıkartmakta şart oluyor. Öncelikle her gece uyumadan önce makyajımızı temizlememiz gerektiğini bilmeliyiz. Yüz de kalan makyaj cildin erken yaşlanmasına ve sivilcelere ya da aknelere sebep oluyor. Cildimiz biz uyurken dinleniyor, nefes alıyor. Makyaj temizleyici mendiller veya makyaj temizleme jelleri hangi markanın olursa olsun kimyasallar içermekte. Tüm bu ürünleri kullanmaktansa ev de kendi makyaj temizliyicinizi yapabilirsiniz. Yapımı çok da basit.

  • 1 adet salatılık
  • 1 su bardağı süt

Salatalığı rendeledikten sonra içerisine sütü de karıştırıyoruz. Daha sonra süzgeç yardımı ile süzüyoruz. Makyajınızı artık silebilirsiniz.

Şimdi yazacağımız tarif günlük olarak yüzünüze uygulayabileceğiniz bir tarif. Tatil günleriniz de yüzünüze bu karışım ile masaj da yapabilirsiniz. Ayrıca şunu söylemekte fayda var. Eyeliner veya farınızı kolayca çıkarmak istiyorsanız pamuğa biraz vazelin sürüp çıkarabilirsiniz.

  • 1 tane yeşil elma
  • 1 su bardağı süt
  • 2 yemek kaşığı badem yağı

Elmayı rendeledikten sonra sütü de karıştırıyoruz. Süzgeç ile karışımı süzdükten sonra, süzdüğümüz karışıma badem yağını ekliyoruz. Makyajınızı temizledikten sonra yüzünüze buhar banyosu da yaparsanız gözeneklerinizi iyice açarsınız ve cildinizin ferahlamasını sağlarsınız. Bir diğer püf nokta da makyajınızı sabun veya ıslak mendil ile çıkarmamanız gerektiğidir. Sabun cildinizi kurutacaktır. Ayrıca ıslak mendil de yüzünüz de sivilceler oluşmasına neden olacaktır. Bir de makyajınızı temizledikten hemen sonra hemen nemlendirici sürmek yerine 1-2 saat sonra sürün.

  • Yarım çay bardağı gül suyu
  • yarım çay bardağı zeytinyağı

Malzemeleri karıştırarak makyajınızı temizleyebilirsiniz. Gül suyu da etkili bir makyaj temizliyicisidir.