Özgür Bilgi Kanalı

Eskişehir Üniversitesi’nin estetik cerrahi alanında uzman ismi, Prof. Dr. Yakup Karabağlı’nın bir gençlik yöntemi olarak uygulanan botoks uygulamalarının kimi zaman ters teptiğini vurguladı.

Yakup Karabağlı, özellikle son yıllarda uygulama alanında büyük artış gözlemlenen botoks veya dolgu gibi işlemlerin, bazı kliniklerde alanında uzman olmayan kimseler tarafından amatör olarak yapıldığını, yapan kişinin ne kadar enjekte edeceğinden bile habersiz olduğunu, bunun sonucunda bu yerlerde yapılan gençleştirme uygulamalarının sadece %10 kadarlık kısmında sonucun olumlu olduğunu ve geri kalan yüzdelik dilimin olumsuz sonuçla karşılaştığını vurguladı. Hatta, bazı yerlerde yapılan botoks uygulamalarında öyle ters sonuçlar doğuyormuş ki bu sonucu uzmanlar bile düzeltemiyormuş.

Yanlış botoks uygulamalarının başında ise, şaşkın şekli alan yüz ifadeleri yer alıyor. Buna ek olarak ikinci sırada görülen bir sorun da kaşlardaki orantısızlık. Özellikle ucuz kliniklerde yaptırılan bu uygulamalar sonucu ortaya çıkan bu sorunlar 5 yada 6 aylık sürelerde kendiliğinden iyleşse de bu süre zarfında bireylerin karşılaştığı sosyal çöküntüler büyük psikolojik buhranlara sebep olmakta. Bu tarz kliniklerde yapılan yanlış uygulamaların tek kötü yanı bunlarla da sınırlı kalmıyor. Bazı kliniklerde özellikle dolgu yapımı sırasında kullanılan malzemelerde, kimliği belli olmayan yağların kullanıldığı ve buna paralel olarak, dolgunun uygulandığı bölgelerde enfeksiyonel belirtilerin ortaya çıktığını ve bu enfeksiyonel belirtilerin hiçbir şekilde önüne geçilemediği, Prof. Dr. Yakup Karabağlı’nın açıklamaları arasında yer alıyor.

Modern klinikler de yapılan dolgu yada botoks uygulamaları pahalı olsa da, bu yerler öncelikli tercihiniz olmalı. Yukarıda belirttiğimiz, enfeksiyonlar sonucu ciltlerinizde çürümeler oluşabilir. Daha da ileriye giden enfeksiyonel belirtiler citti hastalıklara ilerletebilir vücudunuzu. Tüm bunların önüne geçmek için, güzelleşmeyi ucuza aramamalısınız, bu bir lükstür ve her lüks pahalıya mal olmaktadır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.