Göğüs Estetiğinden sonra iz kalır mı

Göğüs estetiği denildiğinde oldukça geniş bir alanı kapsadığı bilinmelidir. Göğüs büyütme, göğüs küçültme, meme ucu estetiği, göğüs dikleştirme, meme asimetrisi ve silikon gibi pek çok işlem buna dahil edilebilir. Bu işlemlerin amacı istenmeyen ve rahatsızlık veren görüntüden kurtulmaktır. Bu sıkıntıların nedeni hamilelik, yaşlılık ya da genetik problemler olabilir.

İki göğüs arasındaki farklılıklar ve kanser de bu nedenlerin arasında sayılabilir. Bu işlemin doğru bir şekilde uygulanması için uzman bir doktordan yardım alınmalıdır.

Estetik Meme Cerrahisinde Operasyonlar Nasıl Yapılır?

Operasyon öncesinde muayene olunmalı ve doktora gerekli tüm bilgiler verilmelidir. Bu işlem tam donanımlı bir hastanede, uzman biri tarafından genel anestezi altında yapılmalıdır. İstenilen işleme göre süresi değişiklik gösterebilir.

Göğüs büyütme operasyonunda genel olarak silikon tercih edilir. Silikon yerleştirme için meme altına yaklaşık 4 cm kadar kesi açılmaktadır. Silikon protezler göğüs kasının altına yerleştirilebildiği gibi göğüs dokusunun altına da yerleştirilebilir. Bu işleme cerrah karar verir. İşlem sonrasında hasta bir gün hastaneden kalmalıdır.

Estetik Meme Cerrahisi ve Meme Dikleştirme

Yaşlanmayla birlikte hormonlar nedeniyle de göğüste deformasyonlar oluşabilir. Bu tarz sorun yaşayan kişiler için meme dikleştirme operasyonları önerilir. Bu uygulamaların büyük bir çoğunluğu başarıyla sonuçlanır. Her ne kadar dikleştirme için protezler kullanılsa da tam sonuç sağlayamayacağı için estetik göğüs cerrahisinden yardım almakta fayda vardır.

Meme estetiği ameliyatlarında genellikle ameliyat izi konusu merak edilir. Ne yazık ki tam anlamı ile izsiz bir operasyon uygulamak mümkün değildir. Fakat izleri en aza indirgemek ya da fark edilmesini önlemek mümkün olabiliyor.

Estetik Meme Cerrahisinden Sonra Ne Gibi Sorunlar Yaşanır?

Estetik cerrahide de ameliyata bağlı şişlik ve morarma görülebilir. Ağrı yaşanması da son derece doğaldır. Eğer ameliyat sırasında bir hata yapılmışsa iyileşme sağlansa bile ciddi problemlere yol açabilir. Bu hataların en çok karşılaşılanı göğüs asimetrisidir.

Doğal halinde asimetri bulunan göğüslerde de estetik uygulanmalıdır. Uzman bir doktorla yapılmadığı sürece bu işlemler de kötü sonuçlar doğurabilir.

Ameliyat sonrasında yoğun ağrı yaşanılmaz. Her cerrahi işlem gibi kısa süreli bir ağrı yaşanması mümkündür. Bu ağrılar da ağrı kesici ilaçlar ile rahatlatılabilir. Hastanın bir gün hastanede kontrol altında olmasında da fayda vardır. İyileşme süreci genel olarak 4-5 gündür. İyileşme sonrasında günlük hayata dönülebilir. Sutyen kullanımı için doktor tarafından bilgilendirme yapılmalıdır.

Hamilelik ya da kilo alımı olmadığı müddetçe göğüs estetiği sonuçları kalıcıdır.

Kalıcı iz bırakır mı?

Ameliyat sonrasında bir iz kalması mümkündür. Ancak bu izler cerrahın önerdiği tedavi ve ilaçlarla görünürlüğünü yitirecektir. Doktorun önerilerini uygulayarak kalıcı izden kurtulmak mümkündür. Fakat tam anlamıyla geçmez, sadece gözle görülebilecek düzeyde olmaması sağlanır.

İyi bir cerrah bu izin en aza indirilmesi için çabalar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here