Göz Altı Morlukları


Bazı kadınların korkulu rüyası göz altı morluklarıdır. Hatta bunun için ağlamamaya ve geç saatler de uyumamaya özen gösterirler. Göz altı morlukları artık bir sorun olmaktan çıkıyor.

Göz Altı Morlukları Nasıl Oluşur?

Birçok sebepten dolayı göz altlarınız morarabilir. Bunların başın da kemik yapısı ve genetiksel sebepler. Yani sorununuz genetikse yapabileceğiniz pek bir şey yok. Bolca su içebilir veya kapatıcı kullanabilirsiniz. Özellikle yazları güneş altında kalmak da morlukları tetikleyebilir. Güneş ışınları melanin pigmentlerini harekete geçirir. Bu yüzden güneşe çıkarken mutlaka güneş gözlüğü kullanılması gerekmektedir. Uykusuzluk ve yorgunluk ta göz altı morluklarını tetikler. Aslında uykusuz kaldığınız da gözlerinizin altı morarmaz. Cildiniz soluklaşabileceği için göz altlarınız daha mor görünecektir. Uyku düzeninin yanın da her konu da olduğu gibi bu konuda da devreye düzenli bir yaşam tarzı giriyor. Yani düzenli ve dengeli beslenme. Göz altı morluklarınız için bolca su içebilirsiniz. Burun alerjiniz ve sinüzit gibi rahatsızlıklarınız varsa  yine gözlerinizin altında morluklara sebep olacaktır. Ayrıca kullanılan ağır ilaçlar da bunlara sebep olabilir. Tabi ki bildiğimiz gibi hamilelik ve regl dönemlerinde de aynı sorunla karşı karşıya kalırız.

Göz Altı Morlukları İçin Neler Yapılmalıdır?

Göz altı morluklarının oluşmasının belli başlı sebepleri olduğundan bahsetmiştik. Genetiksel, yaşlanmaya bağlı, kılcal damarlardan kaynaklanan veya bazı ilaçlarla alerjiden kaynaklandığını söyledik. Peki bunlara karşın çözüm olarak ne yapmalıyız? Öncelikle bolca su içmeliyiz. Günde en az 2 litre kadar su iyi gelecektir. Bunun dışında yaşantımızda ki bazı alışkanlıklarımızı düzeltmeliyiz. Uyku ve yemek düzenimiz gibi. Dengeli bir yaşam tarzına sahip olmalıyız. Her gün bolca meyve tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Özellikle C vitamini bulunduran meyveler kılcalları kuvvetlendirecek, morluklar da iyileşme sağlayacaktır. Bunun dışında patates ve salatalığı da dilimleyip gözlerinizin üstünde yarım saat kadar bekletmek de faydalı olacaktır.