Özgür Bilgi Kanalı

Bu bölümde sizlere profesyonel makyaj ve cilt bakımına dair ayrıntıları vereceğiz.

Öncelikle, makyaja başlamadan önce, yüzünüzü iyi şekilde temizlemeli, kalıntı kalmasına olanak vermemelisiniz. Cildinizi bol su ile temizleyip, nemini almasını sağladıktan sonra makyaj yapım aşamalarına geçebilirsiniz.

Temizliği ardından makyaja geçebiliriz. Öncelikle fondoten kullanımına dikkat etmelisiniz. Fondoten, nemli cilde nemli bir sünger yardımıyla sürünmelidir. Cildinizin renk tonuna uygun seçmeniz önemlidir. Süngeri her kullanmanızın ardından güzelce temizlemeniz gerekmektedir. Saçın diplerinde renk farklılığı olmamalıdır.

Fondotenden sonra gelelim pudraya. Pudra kullanımında iki ölçüte dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer, fondoten üzerine uygulayacaksanız mutlaka açık renkli pudra, eğer direkt cilde fondotensiz uygulayacaksanız, ten renginizde pudra tercih etmelisiniz. Pudra, pudra fırçası yardımıyla kalın olmamak kaydıyla sürülmelidir.

Göz için de önemli ayrıntı toz farlarından oluşmaktadır. Toz farları ile yapılacak göz makyajında kullanılan fırçanın temiz olması, bir önceki makyaja dair kalıntıları bırakmaması gerekmektedir. Far renginde gözünüzün rengini kıyas almanız önemlidir. Gözünüzüz renginde yada teninize çok aykırı kaçmayan bir renkte göz farı gözünüzde hoş duracaktır. Eğer gözlerinizi daha büyük göstermek istiyorsanız, önerimiz kirpik diplerine göz kalemi çekmeniz.

Maskara da siyah veya koyu tonlarında olanları tercih etmeniz, hem bakışlarınızı derinleştirecek hemde gözünüzü normalden büyük gösterecektir.

Allık konusunda da dikkat etmeniz gereken detayların başında allık fırçası yer alıyor. Allıkta kullanacağınız fırçanın temiz ve olabildiğince uzun olmasının önemini unutmayın. Allığın rengi, ten renginiz ile uyumlu olmak zorundadır. Pembe tonlarını yada hafif toprak rengine kaçan allık tonlarını ten renginiz ile kombinleyebileceğiniz şekilde seçebilirsiniz.

Makyajda son aşama da dudağı oluşturuyor. Dudakta en önemli nokta şekildir. İnce dudaklar için, fondoteni dudak bitimine kadar sürmeniz, koyu renk dudağı ince göstereceği için, kalın dudaklı hanımlar, koyu tonlarındaki rujları tercih edebilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.