Özgür Bilgi Kanalı

Son yıllarda, bir çeşit makyaj uygulaması olan jel tırnak oldukça revaçta. Hem kolay kolay bozulmamaları hem de estetik bir görüntüye sahip olmaları gibi nedenler jel tırnağın tercih edilmesinin başlıca nedenlerinden. Özellikle hassas ve kırılgan tırnaklara sahipseniz jel tırnak sizler için adeta bir kurtarıcı olabilir.

Aslına baktığımız zaman jel tırnaklar, protez tırnak uygulamaları arasında yer almaktadır. Tırnağın üstüne sürülen bir jelin zamanla sertleşip, tırnak görüntüsü alması ile elde edilir. Bütün uzun süreli makyaj işlemlerinde olduğu gibi, jel tırnağın da bir profesyonel tarafından uygulanması tavsiye edilmektedir. Akrilik tırnak gibi diğer protez tırnak modellerine göre çok daha fazla tercih edilmekte olan bir protez tırnak türüdür. Özellikle hayat yoğunluğu, iş gibi çeşitli sebeplerden dolayı el bakımı için yeterli zamanı ayıramayan kadınlar için hemen bozulmayan, çabuk kırılmayan ve bakımlı bir manikürün olmasını sağlar.

Jel Tırnak Nasıl Yapılır?

Jel tırnak uygulamasına başlamadan önce ilk iş tırnak üzerinde bulunan oje silinmektedir. Jel, tırnağın uç kısmına sürülerek tırnağın en uç kısımdan uzatılması hedeflenir. Jel tırnak işleminde tırnağa sürülen jel çabuk ve kendi kendine kurumakta olan bir madde değildir. Bu yüzden tırnak görüntüsü kazanacak olan jelin hızlıca kuruyabilmesi adına özel ışın yöntemleri kullanılır. Kurutma işleminin ardından tırnakların uç kısımlarına, uzun tırnak şekli verilir. Ardından tırnağın tamamına jel sürülür ve tekrardan kurutma işlemine geçilir. Son işlem tırnağın her yerinin aynı seviyede olmasını ve kontrast bakımından eşit olmasını sağlamak amacı ile yapılmaktadır.

Tırnağın ucu ve diğer kısımları eşit seviyeye getirildikten sonra törpü işlemi uygulanır. Bu işlem esnasında jel tırnağa herhangi bir zarar gelmemesi için kağıt törpüler tercih edilmektedir. Tırnağın tüm yüzeyinin dikkatli bir şekilde törpülenerek düz hale getirilmesinin ardından tırnak etlerine de bakım yapılmaktadır. Bu yöntemle yapılmakta olan jel tırnak, protez tırnaklar içerisinde en popüler olan türdür. Ayrıca belirtmek gerekiyor ki tüm bu işlemlerin bir uzman tarafından yapılmasında fayda vardır. Çünkü her ne kadar basit bir işlemmiş gibi gözüküyor olsa da dikkatli davranmayı gerektirir. İşlem sırasında yapılacak hatalar tırnaklarınıza ciddi bir şekilde zarar verebilir.

Kalıcılığı Ne Kadar Sürer?

Jel tırnaklar, diğer protez tırnaklara özellikle dip tırnak uygulamalarına göre çok daha dayanıklı ve uzun süreli kullanılabilecek bir protez türüdür. İstediğiniz zamanla kolayca çıkartabileceğiniz jel tırnak, gerekli bakımlar aksatmadan ve düzenli bir şekilde yaptırıldığı takdirde 6 aya kadar kullanılabilmektedir. Ayrıca uzun süreli kullanım sağlamak için bakımına da dikkat etmek gerekmektedir. İnce bir yapıya sahip olduğu için oldukça hassas tırnaklardır. Özensiz kullanım, kırılma gibi istenmeyen durumların başınıza gelmesine sebebiyet verebilir.

Jel tırnak işleminin uygulanmasının üzerinden 1.5 ay geçtikten sonra yenilenmesi gerekmektedir. Bu yenilenme işleminin sebebi ise dipten kendi tırnağınız uzadığı için jel bulunmayan bir bölgenin oluşmasıdır. Bu yüzden tekrardan dolgu maddeleri kullanarak yenilenmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.