Yüzyıllar öncesinin kadınlarının güzellik sırrı kahve telvesinden yaptıkları cilt bakımlarıydı. Aynı zaman da kültürümüzün de vazgeçilmezi kahve. Özellikle harem kadınlarının güzelliklerine güzellik kattığı kahve telvesinden maskeler, peelingler yapabilirsiniz. Bir fincan kahve içerisinde su, protein, şeker, tanik asit, alkoloitler ve kafein barındırır. İsterseniz kahveyi içtikten sonra telveyi direkt cildinize veya vücudunuza sürebilir peeling yapabilirsiniz. Kahve maskesi ile cilt kendini yeniler. Özellikle siyah noktalara iyi gelir. Burnunuzda ki siyah noktalardan şikayetçiyseniz kahve telvesini burnunuza ve çevresine çok da bastırmadan 3 dakika kadar uygulayınız. Bu arada kahveyi yaparken şeker kullanmayınız. Cildinizin yumuşamasını, parlamasını ve esnekleşmesine yarar.

  • Kahve telvesi
  • limon
  • süt

Limonu fazlaca olmamak kaydı ile 3-4 damla karıştırınız. 4 yemek kaşığı kahve ve 4 yemek kaşığı sütü de karıştırıp yüzünüze sürüp 15 dakika bekletiniz.

Telveyi ayrıca topuklarınıza veya vücudunuzun kurumuş bölgelerine uygularsanız yumuşadığını göreceksiniz.

  • Kahve Telvesi
  • Zeytinyağı
  • Yoğurt

Malzemeleri karıştırdıktan sonra yüzünüze aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Siyah noktaların rahatlıkla geçtiğini cildinizin parıldadığını göreceksiniz. Hassa bir cildiniz varsa maskeyi hafta da bir, normal bir cilde sahipseniz 3 günde bir uygulayabilirsiniz. Kahve içerisinde bulundurduğu kafein sayesin de cilt oksijeni tutmaktadır. Böylece cilt nefes alacaktır. Ayrıca selülit ve göz altında beliren halkalar içinde kahve kullanılması önerilmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı ciltte oluşan kızarıklıklara karşı da iyi gelir. Cilde etkilerinin yanında strese de çok iyi geldiği bilinmektedir. Sabah içeceğiniz 1 fincan kahve sizi bütün gün stresten uzaklaştırır. Ayrıca günde içilen 1 fincan kahvenin de kanseri engelleyici özelliği de bulunmaktadır.

Kahveyi fazlaca içmenin elbette zararları da bulunmaktadır. Vücutta ki su oranını azımsanamayacak kadar çok azalttığı bilinmektedir. Böylelikle cilt kuruyacak ve daha çabuk kırılır, dökülür hale gelecektir. Günde 1 fincan Türk kahvesi sizin için yeterli olacaktır.

Medikal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Temizlemenin ardından peeling yani soyma işlemi yapılarak, cilt yüzeydeki ölü hücrelerden arındırılır. Bu şekilde cilt bakımı için kullanılacak maddelerin daha alttaki deri katmanlarına ulaşması kolaylaşır. Peeling sonrası cilt gözeneklerinin açılması ve de derinin iyice yumuşaması için yoğun ve ılık buhar uygulaması gerçekleştirilir. Yumuşamış deriye işlem yapmak daha kolaydır. Ardından lekeler ve ciltteki bezeler temizlenerek özel bir solüsyon yardımıyla cilt yüzeyi sterilize edilir. Bu şekilde bakterilerin açılmış gözeneklerden içeri girerek çeşitli enfeksiyonlara sebep olması engellenir. Bu aşamaların ardından tekrar soyma ve jel uygulaması yapılabilmektedir.
Önceki İçerikGebelik Zehirlenmesi
Sonraki İçerikKalp Krizi Nedir ve Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz