Özgür Bilgi Kanalı

KALICI MAKYAJ

Kalıcı makyaj, kök boyalarıyla cildin alt tabakasına yapılan bir estetik uygulamadır. Bazen sağlık sorunlarından dolayı bazen de hayatı kolaylaştırmak için kalıcı makyajdan yararlanılabilir. Kalıcı makyaj dövmeyle çok karıştırılır hatta kalıcı makyaj diye kaşlarına dövme yaptıranlar vardır. Dövme, vücuda bazı yazı, simge, şekil yaptırma işlemidir. Kalıcı makyaj ve dövme birbirine benzese de aralarında büyük fark vardır. Bu farklara biraz değinelim.

Kalıcı makyaj cildin dermis kısmına yapılır. Alt derinin 2. kısmına yapılır. Alt derinin en üst tabakasına yapıldığı için renklre belirli bir zaman sonra azalır ve sonunda yok olur. Kalıcı makyaj 3 ile 6 sene arasında geçer. Arada uygulama yapılırsa bu zaman üzatılmış olur. Dövme, derinin daha derin kısmına yapılır. Dövmenin vücuttan geçme gibi bir olasılığı yoktur. Zamanla onda da renk açılması olacaktır ama tamamen geçmeyecektir.

Kalıcı makyaj ve dövmede kullanılan ekipmanlar farklılık gösterir. Kalıcı makyaj cihazları, hassas cilde uygun olarak üretilmiştir. Gözlere, kaşlara uygulama yapıldığı için cihazın iğneleri ve atış hızı daha özenli ve yumuşaktır. Kalıcı makyaj iğneleri kıl inceliğindedir. Kıl şeklinde ince çizgiler yapılabilir. Dövmede kullanılan cihazlar daha büyüktür. Hızlıdır ve iğneleri daha büyüktür. Daha kalın çizgiler çizebilirsiniz ve bir alanı daha çabuk bitirebilirsiniz. Metal parçalı cihaz kullanılır ve her uygulamadan sonra temizlenmelidir. Daha manuel bir sistemi vardır. Güçlü atışlar yapar ve büyük şekiller daha kısa sürede yapılabilir.

Dövmede kullanılan boyalarla kalıca makyajda kullanılan boyalar farklıdır. Kalıcı makyajda kullanılan boyalar bitki kök boyasından hazırlanır. Tamamen bitkiseldir ve antialerjik özelliği vardır. Bu yüzden herkese rahatlıkla uygulanabilir. Dövmede kullanılan boyalar ise sentetik boyalardır. Dövmede kullanılan boyalar bazı durumlarda alerji yapabilir. Lakin boyalar üretilirken tüm gerekli belgeler ve izinlerle üretilir. Bu tarz sorunlar en aza indirilmiştir.Boyaların yoğunluğu da farklılık gösterir. Boyalardaki pigment oranından da bahsedebiliriz. Kalıcı makyajda bir iki damlayla tüm işlemi bitirebilirsiniz. Dövmede daha çok boya harcanır.
Kalıcı makyajı yapanlar dövmeyi yapan kişi farkı eğitimleri almış kişilerdir ve birbirlerinden ayrılırlar. Kalıcı makyaj yapan kişi bu konuyla ilgili eğitim almış ve bazı sertifikalara sahiptir. Yüz estetiğini bilir ve bazı oranlarla tasarım yapar. Kalıcı makyajı yapan makyöz yada güzellik uzmanı olmalıdır. Bunun dışında işlem yapanlardan uzak durmak gerekir. Kalıcı makyajda kişinin ten rengi, saç rengine dikkat edilir ve ona göre bir uygulama yapılır. Makyajı yapan kişi hijyen kurallarına dikkat eder. İşlem öncesinde ve sonrasındaki evreleri takip eder. Dövme ayrı bir sanattır. Bir ressam gibi şekiller tuvale işlenir gibi insan vücuduna işlenir. Grafik tasarımı yapar ve cilde uygular. Tüm ayrıntıları iyi gözlemler ve bazı gölgelendirme yöntemleri uygular. Kalıcı makyaja göre daha çok acıma hissi duyulabilir. Dövme yapan kişi acı hissetme kısmıyla değil işini güzel yapma psikolojisindedir.

Kalıcı makyaj ve dövme yaptıranları incelersek bayanlar da baylar da dövme yaptırabilir ancak kalıcı makyajı genelde bayanlar tercih ederler. Kalıcı makyaj bayanların güzellik adına tercih ettiği yöntemdir. Yoğun iş temposuna yetişmeye çalışan bayanlar zamandan kazanmak için kalıcı makyaj yaptırırler. Erkekler sadece kaş dizaynı konusunda bazen kalıcı makyajdan yardım alabilirler. Kalıcı makyaj bazen sağlık sebeplerinden dolayı yapılabilir. Örneğin kemoterapi görmüş ve kaşı dökülmüş birine kalıcı kaş makyajı yapılır. Vitiligo sorunu olanlar da kalıcı makyaj yönteminden yararlanırlar. Dövmeler ise kişilerin tercihi doğrultusunda keyfi olarak yaptırılır. Kalıcı makyaj çoğunlukla yüzün belirli bölgelerine uygulanır, dövme vücudun her yerine uygulanır. Kalıcı makyaj ve dövmeler hayatı renklendirir ve kişisel tercihler doğrultusunda yapılır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.