Kırmızı Sivilce Lekeleri Nasıl İyileştirilir?


Daha yeni oluşmuş olan, yani içerisinde belli bir miktar beyaz cerahat bulunan sivilceyi sıkmak zaten çok tehlikelidir, bir de bu sivilcenin içerisindeki iltihap geçmişse ve geride kalan kırmızı lekeyi sıkıyorsanız tehlike çok daha fazla büyür.

Genellikle sivilceler patlatıldığında oluşan bu kırmızı lekeleri doğru ve düzenli bir cilt bakımı ile çok kısa bir süre içerisinde tedavi etme şansına sahipsiniz.

Kırmızı leke tedavisi için ihtiyaç listesi

• Cilt türüne göre uygun faktörde güneş kremi
• Geniş kenarlı bir şapka
• Yağsız nemlendirici
• BHA ya da AHA ürünleri
• Yağsız diğer kozmetik ürünleri

Evde kırmızı leke tedavisi

Açık ve güneşli havaya çıkacağınız zaman kesinlikle cilt türünüze göre satın aldığınız en az 30 faktör güneş kremini yüzünüze sürmelisiniz. Çünkü zararlı güneş ışınları hem cildinizin kurumasına, hem de tedavinizin çok daha uzun sürmesine neden olur. Şapka kullanarak da UV ışınlarından korunmanız önerilir.

Sizi rahatsız eden ve yüzünüzün çok daha kötü görünmesini sağlayan leke kaybolana kadar sadece yağsız ve aşındırma özelliği olmayan makyaj malzemeleri kullanın. Yağlı makyaj malzemeleri gözeneklerin tıkanmasına neden olurken, asitli ve aşındırma özelliği olan ürünler de tahriş ve kızarıklığın artmasına sebebiyet verir.

Eğer sivilceden sonra ya da alerjik olarak meydana gelen kırmızı cilt lekelerinizin çok hızlı bir şekilde geçmesini istiyorsanız içerisinde anti – oksidan bulunan nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Kırmızı leke tedavisinde bir diğer hızlı sonuç veren ürün grubu da içerisinde retinol ve niasinamid bulunduran ürünlerdir.

Beta Hidroksi Asit ( BHA ) ya da Alfa Hidroksi Asit ( AHA ) içeren peeling makyaj malzemeleri, bakım ürünleri ve nemlendiriciler kullanarak kırmızı lekeleri tedavi edebilirsiniz. Fakat AHA içerisinde petrol ürünleri barındırdığı için BHA’dan biraz daha etkisiz kalmaktadır. Sivilce, akne, leke ve döküntülerden en hızlı BHA ile kurtulabilirsiniz.

Eğer kırmızı lekelerinizi okula, işe ya da başka bir yere giderken kapatmak istiyorsanız sadece yeşil renkli kapatıcıları uygulamalısınız. Aynı kapatıcı ürünleri ile hem kızarıklıkları gizleyebilirsiniz, hem de sivilce ve akneleri yok edebilirsiniz. Fakat bu işlem sırasında cildin hava alma kabiliyeti büyük oranda engellenmiş olur. Yani en tedavinizi hızlı bir şekilde tamamlayabilmek için en kısa sürede kapatıcıdan da kurtulmanız gerekir.

Kırmızı lekeler için ipucu ve uyarı

Aknelerin ve sivilcelerin patlatılmasının ardından ortaya çıkan bu lekelerin tamamen geçmesi 12 ay kadar sürebilir. Kırmızılığı tedavi edebilmek için ilk olarak aknenizi ya da sivilcenizi tedavi etmeniz gerekir.

Eğer akneleriniz çoksa ve cildinizde derin izler ve kızarıklıklar bırakıyorsa doktorunuza başvurmalısınız. Ardından doğru ilaç tedavilerine başlayabilir ya da cerrahi ve lazer olmak üzere diğer tedavi yollarını tercih edebilirsiniz.