Makyajın Püf Noktaları


Makyaj, kadınların vazgeçilmezi olup, yüzü renklendirme ve cildin değişik renkteki bölgelerini eşitlemek için yapılan bir uygulamadır. Çeşitli kozmetik ürünleriyle yapılan makyaj kadınların kurtarıcısıdır. Yüzdeki kusurlar cilt makyajı ile kapatılabilir. Dudakları renklendirmek için ruj, göz kapakları için çeşitli farlar, göz kalemleri kullanılabilir.

Günümüzde en çok tercih edilen makyaj türü abartılı olmayan natural (doğal) makyajdır. Eski zamanlarda hayvan ve bitkilerden elde edilen boyalar ile günümüze kadar gelen makyaj uygulamaları, günden güne değişip gelişmektedir. Makyaj sadece yüzde kullanılmayıp vücüdun bir çok bölgesinde de kullanılabilir.

Günlük makyaj, porselen makyaj, sahne makyajı, gece makyajı, kalıcı makyaj olmak üzere bir çok makyaj çeşidi vardır. Günlük makyajda genel tercih doğal, abartılı olmayan, bakımlı görünmeyi sağlayan makyajdır. Sahne ve gece makyajları ise oldukça renkli dikkat çekici ağır olan makyajlardır. Kalıcı makyaj ise, makyaj yapmaya zamanı olmayan bayanların tercih ettiği bir türdür. Cilt makyajının amacı; yüzdeki bazı bölgeleri belirginleştirip bazı bölgeleri geri planda tutmak, yüzdeki rengi eşitlemek ve sorunlu bölgeleri kapatmaktır.

Cilt makyajı için genelde kullanılan ürünler: Fondötenler, transparan pudralar, kapatıcılar, highlighterlar, allıklar, bronzerlardır. Göz makyajında ise amaç; gözleri çekici kılmak ve dikkati gözlere yoğunlaştırmaktır.

Göz makyajı için; göz farları, göz kalemleri, eyeliner, diplinerlar kullanılır. Kaşlarda ise kaş farları veya kaş kalemleri kullanılır. Seyrek kaşları olan bayanlar kaşlarını doldurup şekillendirmek için bu ürünlere ihtiyaç duyarlar. Dudaklarda makyajın vazgeçilmez bir parçasıdır. Dudakları dolgun göstermek ve rujun taşmaması için dudak kalemleri kullanılır. Renklendirmek için ise mat veya parlak rujlar tercih edilebilir. Yanaklarda ise hem renk vermek hemde doğal bir görünüm için çeşitli allıklar kullanılabilir.