Özgür Bilgi Kanalı

Mat Görünümlü Bir Cilt Makyajı Nasıl Yapılır

Her ne kadar son zamanlarda nemli ve ışıltılı yüz makyajı öne çıksa da, özellikle karma ve yağlı ciltler için bu çok da uygun olmayabilir. Zira T bölgesi gün içinde yağlanmaya daha müsaittir ve gözenekler kendini belli edebilir. Bu noktada devreye ise mat görünümlü cilt makyajı giriyor. Aşağıdaki adımları takip ederek de parlamanın önüne geçen, pürüzsüz ve elbette mat bir makyaj nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

Yüzünüzü makyaja hazırlayın

Makyajınızı uygulamaya başlamadan önce yüzünüzün temiz ve iyi nemlendirilmiş olduğundan emin olun. Cildiniz yağlıysa bile nemlendirici adımını asla atlamayın. Zira yüzünüzü iyi nemlendirmek, makyajınızın düzgün görünmesini ve pul pul dökülmemesini sağlar.

Primer uygulamayı atlamayın

Hem makyajınızın cildinizde daha uzun süre kalmasını sağlayacak hem de gözenek görünümünü azaltacak bir baz yani primer uygulamalısınız. NARS Soft Matte Primer ise pürüzlü cildi anında doldurarak pürüzsüz bir fondöten uygulaması sağlıyor ve makyajın kalıcılığını artırıyor. Ciltteki parlamayı da kontrol altına alıyor.

Mat bitişli bir fondöten tercih edin

Cildinizin tüm gün mat görünmesini istiyorsanız, cilt makyajınızda bu özelliklere sahip mat fondöten seçmeniz çok önemli. 16 saate kadar kalıcılık sağlayan NARS Soft Matte Complete Fondöten, yumuşak mat bir bitişle cildi anında pürüzsüzleştiriyor. Ortadan yükseğe ayarlanabilir bir kapatıcılık sunarken, ikinci bir cilt etkisi sunuyor.

Ekstra kapatıcılık isteyen kısımları unutmayın

Eğer cildinizde kapatmak istediğiniz bir leke ya da sivilce izi varsa, bunun için de mat görünüm sağlayan bir kapatıcıyla makyajınıza devam etmelisiniz. NARS Soft Matte Complete Concealer bu aşamada devreye girerek kusurları flulaştırıp gizliyor. Kat kat uygulama yapmayı mümkün kılarak yoğun kapatıcılık sağlıyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.