Özgür Bilgi Kanalı

Meme estetiği son elli yılın en çok ilgi gören, en çok tercih edilen ve en çok yapılan estetik cerrahi uygulamalarındandır. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas kadınların özellikle son yıllarda meme estetiğine verdikleri önemi dile getirerek; meme görünümünden memnun olmayan kadınların ya da çeşitli sebeplerden dolayı meme şeklinde değişiklik isteyen kadınların meme estetiğinden yararlanabildiğini belirtiyor.

Meme Estetiği Neden Yapılır?

Kadınlarda meme estetiği birçok sebepten dolayı yapılmakla beraber kalıtımsal yatkınlık temel nedendir. Meme dokusu yerçekimi, yaşlanma, hamilelik, emzirme ya da sadece genetik yatkınlıktan dolayı en çok tercih edilen ve yapılan estetik uygulamaların başında gelmektedir. Kadınlar kendi vücutlarında herhangi bozulma olduğu zaman kendilerini mental olarak mutsuz ve rahatsız hissederler. Bu mental rahatsızlık kadının iş, sosyal ve ev hayatına kadar birçok alanda kendisini mutsuz hissetmesine ve özgüven kaybına neden olmaktadır. Her kadın özellikle memelerinin dik, dolgun ve çekici görünmesini ister. Meme estetiğinde kişinin vücut şekliyle uyumlu, aşırı olmayan, estetik bakımdan göze hoş gelen ve naturelliği bozulmamış meme formu tercih edilir. Operasyonu gerçekleştirecek cerrah ile hastanın meme estetiği öncesinde yapılan muayene sonrasında ortak bir karar doğrultusunda hareket etmeleri hem kişinin hem de operasyonu yürüten cerrahın memnuniyetini sağlar.

Meme Estetiği Çeşitleri

Meme estetiği teknolojinin ve trendlerin yükselmesiyle beraber son yıllarda hız alarak yükselişe geçmiştir. Her kadının anatomik yapısı birbirinden farklıdır. Aynı vücut yapısı çeşitliliği gibi meme yapısındada birbirinden farklı göğüs yapıları bulunur. Kişinin anatomik, genetik özelliklerine bağlı olarak yapısal bir farklılığı olduğu gibi, gebelik, emzirme, ilaç kullanımı, hormon kullanımı ya da yerçekimi gibi çevresel faktörler de meme yapısında değişikliğe neden olur. Meme asimetrisini düzeltme, meme hacmini artırıcı ya da azaltıcı yöntemlerle meme dış görünümünde düzeltme sağlanır. Meme implantları meme şekillendirmede yaygın olarak kullanılırlar. Meme implantlarında su damlası şeklinde ya da yuvarlak şekilde olabilmektedir. İmplant yüzeyi pürüzlü ya da düz, içi silikon jel veya tıbbi özel bir su içerebilir. Muayenede kişi ne tip bir göğüs şekli istediğini doktoruyla paylaşmalıdır. Kadınlar memenin normal şekli damla olduğu için, damla formundaki protezleri tercih etmek isterler. Damla tipi implantın üst tarafı alt kısmına oranla daha incedir. Meme estetiğinde göğüs bölgesinde dolgunluk isteyen hastalar ise yuvarlak şekilli implantları tercih ederler. Kadınların memnuniyetini sağlayacak çok çeşitli meme estetiği çeşitleri vardır;

Augmentasyon Mamoplasti (Meme Büyütme): Kişinin meme yapısı doğumsal nedenlerden dolayı küçük olabilir. Vücut yapısıyla orantısız olan meme büyüklüğü kişiyi erkek gibi gösterebilmektedir. Meme büyütme ameliyatında kullanılacak olan implantın şekli, büyüklüğü, dokusu üzerine mutlaka doktorla görüşme yapmak gereklidir. Fizyolojik olarak meme büyüklüğü yeterli olmayan kişilere göğüs kafesi büyüklüğü, kilo ve vücut yapısı dikkate alınarak implant uygulaması yapılır.

Redüksiyon Mamoplasti (Meme Küçültme): Büyük ve sarkık memeler kişinin omuzlarında fazla yük oluşturur. Omuzlar öne doğru düşer ve sırt kamburlaşır. Omurgaya binen fazla yük sırt ve bel ağrılarının artmasına neden olur. Operasyonun temel amacı kişinin omuzlarındaki ve doğal olarak sırtındaki fazla yükü almak ve kişinin postürünü düzeltmektir. Kadınlarda ileri yaşlarda görülen kemik erimesi problemi nedeniyle vücutta fazla yük taşınmaması gerektiği için erken dönemde yapılacak meme küçültme ameliyatıyla kişinin vücut duruşu düzeltilmektedir. Meme ucu areola çevresinden yapılan kesiden fazla deri çıkarılır. Meme dokusundaki fazla yağlar alınarak kişinin meme yapısında hafifleme sağlanır.

Mastopeksi(Meme Dikleştirme): Çevresel ve kalıtımsal faktörler meme yapısının bozulmasına, sarkmasına, neden olur. Vücudun elastik yapısı çevresel faktörlere bağlı olarak kaybedilebilir ve meme formu bozularak biçimsizleşir. Meme dikleştirme prosedüründe meme ucu çevresinden meme altına dikey bir kesi yapılarak ya da sadece meme ucu çevresinden benzer işlem uygulanarak meme altına protez yerleştirilmesiyle dikleştirme uygulaması yapılır.

Yağ Enjeksiyonu: Meme büyütme operasyonu yaptırmak isteyen ancak memelerinde silikon protez gibi madde istemeyenler ya da vücudunda kesi izi olmasını istemeyenler yağ enjeksiyonu işlemini tercih ederler. Yağ enjeksiyonu işleminde genellikle kişinin bel ve karın bölgesinden alınan yağlar özel bir işlemden geçirilerek kalıcılığı artırıldıktan sonra meme bölgesine transfer edilir. Meme dokusunda daha naturel görünen bir form yakalanır.

Meme Estetiği Kimler İçin Uygundur

Meme estetiği prosedürleri meme gelişimi tamamlamış ve 18 yaşından büyük her kişi için gerçekleştirilebilir. Meme büyüklüğü az olan, kalıtımsal olarak küçük ya da hiç gelişmemiş kişilere, kilo alıp vermeye bağlı olarak meme hacminde azalma yaşayan kişilere, genetik olarak büyük memeli kişilere, memelerinde asimetrilik olan kişilere, kanser ameliyatlarından sonra bir ya da iki memesini birden kaybetmiş hastalara, cilt yapısı sarkmaya müsait olan kişilere ya da sadece memelerinin görüntüsünden memnun olmayan kadınlara meme estetiği rahatlıkla uygulanabilir.

Meme Estetiği Operasyonu ve Sonrası

Kişinin hayatındaki çeşitli faktörler ameliyat sürecini ve yöntemini etkiler. Kişinin sigara kullanımı, daha önceden geçirdiği gebelikler ve emzirme süreçleri, kullandığı ilaçlar düşünülerek operasyon planlaması yapılır. Meme operasyonları genel anestezi altında ve hastane koşullarında gerçekleştirilir. Ameliyat süresi 2.5 ile 3 saat arasında değişmekle beraber operasyonun başka ameliyatlarla birleştirilmesi durumunda bu süre uzayabilmektedir. Meme estetiği sonrasında kişinin meme bölgesinde kesi izleri olmaktadır ancak bu izler zamanla yavaş yavaş daha az görünür hale gelmektedir. Operasyon sonrasında yaşanan ödem, yanma, karıncalanma gibi hassasiyetler kişinin ağrı eşiğine göre fazla ya da az hissedilmektedir. Bu ağrı ve ödem oluşması 3- 6 hafta arasında yok olur. Operasyondan sonra kişinin meme bölgesi bandajlanır ve hastaya korse giydirilir. Meme estetiğinde iyileşme süresi 1,5 ay civarıdır. Bu süre içerisinde günlük ve hafif rutine devam edilebilir. Ağır ve aşırı sporlardan uzak durmak, göğüs çevresini zorlayıcı hareketlerden kaçınmak iyileşme süresinin kısalmasına etki eder. Operasyonu yapan doktorun tavsiyelerine uymak ve dediklerini yapmak iyileşme süresinin kısalmasını sağlar.

Meme Estetiğinde Fiyatlar

Meme estetiği fiyatları değişiklik göstermektedir. Hangi meme estetiği yapılacağını ve başka bir operasyonla kombin edilip edilmeyeceğine doktorla muayenede ve görüşme sırasında belirleniyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas’ ın sizler için detaylandıracağı tüm işlemler ile ilgili bilgi almak için +90 212 241 46 24 numaralı telefonundan randevu oluşturabilir ve meme estetiği operasyonunu rahatlıkla ve güvenle yaptırabilirsiniz.

Op.Dr.Leyla Arvas Plastik Estetik Cerrahi

Op.Dr.Leyla Arvas

Plastik Estetik Cerrahi

https://www.drleylaarvas.com

Facebook :@ drleylaarvas

Instagram :@ drleylaarvas

YouTube : LeylaArvas


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.