Saç Dökülmesine Karşı Doğal Çözümler


Saç dökülmesi herkesin önemli sorunlarından biridir. Hemen Hemen herkeste görülen bu sorun oldukça rahatsız edicidir.
Saç Neden Dökülür?
Bazı dökülmeler hormonlara bağlı olarak,adetten hemen önceki günler de, menapoz dönemlerinde, Hamilelik sonlandıktan 5-6 ay sonrasın da görülebilir. Ayrıca mevsim değişiklikleri, ateşli hastalıklar yüzünden, stres durumlarında, Bazı hastalıklarda örneğin guatr hastalıklarında, kan eksikliğinde, bazı ilaçların kullanımında, demir eksikliğine veya vitamin ya da folik asit eksikliğine bağlı olan kansızlık durumlarında da saç dökülmesi görülebilir. Saçınız çokça döküldüğü zaman tavsiyemiz doktora başvurmanızdır. Çünkü saç dökülmelerinin nedeni
sağlıksal problemler de olabilir.

Saç Dökülmesine Karşı Çözümler
Saçınızı her gün yıkamamanız da fayda var. Saçları sık yıkamak saç dengesini bozar. Saçlar daha fazla yağlanır.
B6, B12, C, E ve biyotin vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır ve demir gibi aminoasitleri almak da çok önemlidir. Bu aminoasitleri barındıran meyveleri veya sebzeleri bol bol tüketmelisiniz. Stresten uzak durulmalıdır.
Bir tutam lavantayı kaynamakta olan suya ilave ediniz. Yaklaşık 5 dakika yüksek sıcaklıkta demleyiniz. Demleme tamamlandıktan sonra ılımasını bekleyiniz ve ılıkken süzünüz.
Saçlarınız temiz ise demlediğiniz lavanta suyu ile saçlarınızı yıkayınız ve yarım saat bekleyiniz. Yarım saat sonra sadece suyla durulayınız.
Saç Dökülmesini Önlemek İçin
1 Rendelenmiş soğan
2 Tatlı kaşığı hint yağı
2 Tatlı kaşığı çörek otu yağı
1 Çay kaşığı çam terebentin
Haftada 1 gün saç diplerine sürüp,streç filmle sarıp yarım saat kadar bekleyin.Yıkarken arıtıp soğuğa yakın ılık suyla yıkayın.
Saçlarınız için ayrıca ısırgan otu ve bal da oldukça faydalıdır. Zeytinyağı ve yumurtayı da karıştırarak hafta da bir saçlarınız da yarım saat bekletip yıkadıktan sonra faydasını göreceksiniz.
Ama önce doktora başvurmanızı öneririz. Çünkü saç dökülmesinin altın da sağlıksal sorunlar da yatabilir..