Selülite karşı yararlı yiyecekler


Cilt altında bulunan yamru yumru yağ birikintileri, hemen hemen her kadında görülür ve buna da selülit adı verilir.

Bu öylesine yapılmış bir varsayım da değildir hemen hemen her kadında görülmektedir. Bu alanda yapılan araştırmalar ve istatistikler göstermiş ki her on kadından dokuzunda selülit var. Bayanlar bu konuda her ne kadar suçu kilolara atsa da selülitin asıl sebebinin genlerimiz olduğunu bilmeniz lazım. Genlerin ardından vücudunuzdaki toksinler ve hormonlar da selülit oluşumunu tetikleyen diğer etmenlerden. Bir bayan için görünümü oldukça önemlidir ve bu noktada selülit oluşumunu engellemek için yeme ve içmenize oldukça çok dikkat etmelisiniz. Bu sizin için nerdeyse hayati bir önem taşımaktadır.

Bu nedenlerden dolayı da doktorlar vücudunuzda bir kez selülit baş gösterdiğinde bu çukurlu, portakal kabuğu olarak tabir edilen ve bayanların hiç mi hiç hoşlanmadığı görüntüyü resetlemenin bir yolu olmadığını söylemektedirler. Yani bu durumda selülüti ortadan kaldırmaya uğraşmak yerine meydana çıkan görüntünün kötüleşmesini ve vücudunuzda selülitlerin daha da artmasını önlemeye çalışmak daha mantıklı bir hareket gibi geliyor.

Ayrıca bunun için pahalı kozmetik ürünlerine ve cerrahi operasyonlara değil, sağlıklı beslenmenin bu konuda en iyi yol olabileceği söylenmekte. Selülite karşı yararlı yiyeceklerin selülitlerin oluşum sürecini yavaşlattığı ve cildinizi sıkıştırarak selülitli görünümü hafifletebileceğini ortaya koyulmuştur. Peki gerçekten de selülite karşı yararlı yiyecekler nelerdir?
Domatese canlı kırmızı rengini veren ve özellikle bayanlar için mucizevi nitelikte olan bir antioksidan olarak kabul görmüş likopen maddesi kan dolaşımınızı canlandırmaya da oldukça katkıda bulunur. Likopen maddesi karpuz, kayısı ve pembe grayfurt tarzı meyveler de de bulunmakta ve rahatlıkla bunu beslenme listenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca C ve E vitaminleri bakımından da oldukça zengin olan domates bu barındırdıklarıyla cildin sıklığını korumasına ve kolajen üretimine yardımcı olmaktadır.

Muz da çok güzel bir enerji kaynağıdır ve cildinize iyi geldiği bilinen çinko tarzı mineralleri barındırmaktadır. Muzun içerdiği potasyum, kan akışınızı da hızlandırır ve bu sayede selülite karşı yararlı yiyecekler listesine adını ilk başlara yazdırır.

Vücudunuzun suyu tutması ve ödeme yol açması hiçbir zaman su içmenizle ilgili bir durum değildir. Yani asla su içmeyi ihmal etmemeli ve günde minimum 8 bardak suyu içmelisiniz. Su hem vücuttaki zararlı maddeleri atmanız için doğal bir detoks çeşididir hem de cildinizin genel sağlığı açısından oldukça önemlidir.
Hangi yaşta ve ölçülere sahip olursanız olun vücudunuzun su tutması selülit oluşumunu tetiklemektedir. Bu noktada salatalık benzeri idrar söktürücü özelliği bulunan gıdalar hem fazla suyu atmanızı hem de vücudunuzun toksinlerden arınmasını sağlayacaktır.

Elma şırası sirkesi de bu yiyeceklere güzel bir örnek olacaktır. Eğer hızlı bir vücut detoksu yapmak gibi bir fikriniz varsa o zaman öğünlerinize elma şırası sirkesinin de ekleseniz iyi olur. Bağırsaklardaki zararlı bakterilerin temizlenmesinde oldukça etkili bir rol oynayan bu sirkeler aynı zamanda karın ve kalça bölgesinde de su tutulmasına iyi gelmektedir. Tüm bu etkilerle de beraber selülitli görünümün azalması kaçınılmazdır.

Sağlıklı olduğu ve selülite karşı yararlı olduğu söylenen gıdaları almaya özen gösterdiğiniz gibi tuz ve şekerden de o kadar uzak durmalısınız. Şeker yağ hücrelerinizin genişlemesine, tuz ise vücudunuzun su tutmasına sebep olur. Bu her iki durumda vücudunuzda selülit oluşması veya daha da kötüleşmesi için yeterli sebeplerdir.
Eğer çok fazla yağlı gıdaları tüketirseniz de gene aynı durum ortaya çıkacaktır. Selülit istenmeyen bir şeydir ve sağlığınız için oldukça kötüdür. Eğer sizde selülitsiz bir vücut istiyorsanız yukarıdakilere bir göz atmanızı öneririz.