Özgür Bilgi Kanalı

Göz şişliği yaşlandıkça artan, kişiyi daha da yaşlı gösteren bir problemdir.

Bay ya da bayan, kim olursa olsun, göz çevresindeki kas ve dokular olması gerekenden daha zayıf ise göz altlarında sarkmalar meydana gelir. Ayrıca göz kapaklarında oluşan yağlar, çeşitli nedenlere bağlı olarak sıvı birikimi ve eksik uyku da göz altı şişliğine neden olabilir.
Kişinin kendisini kötü hissetmesine neden olan bu durumdan kurtulmanın yolu da, öncelikle problemin kaynağını bulmaktır. Örneğin uyku düzensizlikleriniz var ise, uykunuzu bir düzene oturtmalısınız. Fakat sizin gözlerinizdeki şişlikler orta ya da ileri yaştan dolayı kaynaklanıyor ise, sıcak ya da soğuk masaj teknikleri probleminizi kısa sürede çözebilir.

Soğuk kompres uygulayın

Soğuk kompres sayesinde gevşeyen kas ve dokuyu çok kısa süre içerisinde tekrar sıkılaştırabilir ve eski görünümüne döndürebilirsiniz. Fakat bunu soğuk su ile değil, buz torbası ya da soğuk suya batırılmış havlu ile yapabilirsiniz.
Bölgedeki kan dolaşımını da arttıran bu yöntem etkisini hızla gösterecektir fakat buzu direkt olarak koyarak cildinizi ve gözünüzü tahriş etmemelisiniz, bölgenin üşüdüğünü hissederseniz bir miktar ısınmasını bekleyin.

Soğuk papatya çayı

Eğer gözlerinizdeki şişlik sıvı tutulması nedeniyle oluşuyor ise soğuk papatya çayı anti-inflamatuar özelliği sayesinde şişlikleri azaltabilir. Yapmanız gereken çok basit, sallama poşette bulunan papatya çaylarını için ve poşetini tabağın kenarında soğumaya bırakın, çayınızın bitmesinin ardından dışarıda oda sıcaklığına gelen papatya çayı poşetini de gözlerinize koyun. Böylelikle sadece iltihabı indirmekle kalmaz, hem gözlerinizi dinlendirmiş, hem de kızarıklıkları geçirmiş olursunuz.

Soğuk salatalık

Real Simple dergisinde yayınlanan bir makaleye göre yüze çok soğuk, hatta dondurulmuş salatalık dilimleri yerleştirmek en eski güzellik sırlarından birisi. Günümüzün bilimsel verilerine göre ise bu yolla göz şişliklerinizi de yok edebilirsiniz. Sadece salatalığı yuvarlak dilimlere bölün ve dondurun, ardından 10 dakika gözlerinizde bekletmeniz yeterli olacaktır.

Sıcak su tekniği

İçerisinde çok az tuz bulunduran sıcak su en iyi göz torbası iyileştirme tekniklerinden birisidir. Bunun için bir yemek kaşığı sıcak su içerisine bir tutam tuz atın ve dayanılabilecek derecedeki suyu temiz bir pamuk yardımıyla gözlerinize bastırın. Eğer pamuk yok ise bez de kullanabilirsiniz, fakat en az 10 dakika gözlerinizde kalmak zorundalar.

Masaj

Gün içerisinde, hızlıca ve kendi kendinize yapacak olduğunuz masajlar göz kapağı şişliklerinizi kolayca azaltabilir. Bunun için gözlerinizi kapatın ve temiz olan parmak uçlarınız ile bastırmadan, sakince göz altınıza parmak masajı yapın.
Her ne kadar gün içerisinde yapmak tercihinize bağlı olsa da, uyanır uyanmaz, daha yataktan çıkmadan yapmanız en büyük faydayı verecektir. Çünkü yatay pozisyonda sıvı birikmesi çok daha fazla olur ve en az 3 dakika yapmanız önerilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.