Özgür Bilgi Kanalı

Malum soğuklar geldi. Cildimizi soğuklara karşı korumalıyız. Aşırı sıcakların ne kadar ciltte rahatsızlığa yol açtığını biliyorsak, aşırı soğuklarda rahatsızlıklara neden olabilir. Cildimize doğru bakımı yapabilmemiz için öncelikle cildimizi tanımamız gerekmektedir.
Kış ayların da vücudumuz ısı kaybetmemek için kan dolaşımını yavaşlatır. Bundan dolayı ter bezlerimiz ve yağ bezlerimiz daha yavaş çalışır. Kan dolaşımı yavaşladığında, cildin gereksinim duyduğu antioksidanları ve besleyici maddeleri alması zorlaşır. Cilt kurumaya ve yağ kaybetmeye başlar. Aynı zaman da hassaslaşır, kendini koruyamaz hale gelir. Kaşınır ve kızarmaya başlar. Çatlamalar başlar ve cildimiz pullu bir görünüme bürünür. Cilt üzerinin sürekli örtülü olması nedeni ile yağ bezinden kaynaklanan rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Cildimiz kuruduğundan neme ihtiyacı olmaktadır. Bu yüzden kremli sabunlar kullanabilirsiniz. Aynı zaman da nemlendirici de kullanılmalıdır.
Sert sabunlar, cilt kuruluğunu arttıran faktörlerden biridir.. Bununla birlikte, pH değeri yüksek olan kimyasallar da cilt kuruluğunun nedenleri arasında yer almaktadır. Cilt kuruluğunun nedenlerinden bir başkası da, elbette, deterjanlar ile çok fazla temas halinde olmaktır. Özellikle de banyodan sonra cildi nemlendirecek losyonlar kullanılmalıdır. Kışın özellikle de en çok kuruyan ve çatlayan yerlerden biri dudaklarımızdır. Gece yatmadan önce mutlaka nemlendirilmelidir. Dışarı çıkmadan önce de rujunuzun altına çok hafif bir dudak balmı sürebilirsiniz. Bu dudaklarınızın hem çatlamasını hem de güzel görünümünü koruyacaktır. Evde bakım yaparken özellikle , bakım yaptıktan sonra yüzünüzü ilk etapta ılık su ile sona doğru da soğuk su ile yıkamalısınız. Bu cildinize şok etkisi yaratır ve kan dolaşımını hızlandırır. Kullanacağınız nemlendiricinin bitkisel protein ve peptid içeriğinin biraz fazla olmasını öneririz. Eğer cildiniz çok yağlı ise nemlendiricileri dışarı çıkmadan hemen uygulamak yerine 2-3 saat önceden uygulamanızı tavsiye ederiz..

Cildimiz gerek estetiksel gerek sağlıksal olarak bizim için çok önemlidir. Bu yüzden onu korumak bizim elimizde..


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.