Suda Çıkmayan Makyaj Nasıl Yapılır?


Bayanların hiçbir zaman vazgeçemedikleri tutkularından bir tanesi de makyajdır. Yaz olsun kış olsun devamlı makyajlı gezen bayanlar bu tutkularını alışkanlık haline getirdikleri için gittikleri her yere makyajsız gitmemeye özen gösteriyorlar. Bundan dolayı da makyaj yapmak ve her daim makyajlı görünmek onlar için oldukça önem taşımaktadır. Yalnız bayanların makyaj ile ilgili en büyük sorunlarından bir tanesi de makyajlarının akmasıdır. Sürekli olarak makyaj tazelemek zorunda kalan bayanlar özelliklede bu durumun çok önemli bir sohbetin ortasında olduğunda canları oldukça fazla sıkılmaktadır. Tabii ki doğal olarak makyajı akan bayan yeni makyaj yapmak zorunda kalmaktadır.

Devamlı olarak makyaj tazelemekten bıkan bayanların imdadına sudan etkilenmeyen makyaj teknikleri yetişmiştir. Terden ve sudan dolayı artık makyajın akması son buldu. Bu makyaj türü bayanları özellikle devamlı makyaj tazelemekten kurtardığı için oldukça fazla tercih edilmektedir. Makyajın akmaması için kullanılan kozmetik malzemeler makyajı yüze sabitlemektedir. Akmayan makyaj sayesinde bayanlar hem yüzlerini rahatlıkla yıkayacaklar hem de yazın denizin tadını çıkartacaklardır. Suya dayanıklı makyaj malzemeleri alırken malzemelerin üzerinde Water Proof etiketinin olmasına dikkat ediniz. Çünkü bu etiket bu malzemenin suya dayanıklı olduğunu gösteren bir teknoloji ile üretilmiştir. Suya dayanıklı makyaj malzemelerinin en önemli özellikleri katı ve hamurumsu bir yapıya sahip olmalarıdır. Bundan dolayı bu makyajın hem uygulanması hem de temizlenmesi bir hayli zahmetlidir. Yalnız makyajın etkisi kalıcıdır.

Makyajın kalıcılığının arttıran işlemlerden bir tanesi de kremlerin üzerine pudra ürünlerin kullanılmasıdır. Örnek vermek gerekirse; fondöten uygulandıktan sonra üzerine şeffaf bir pudra sürülürse fondöten sabitlenmiş olacağından makyajın kalıcılığı arttırılmış olacaktır. Gözde, makyajı kalıcı kılmak için göz kapağının üstüne sürülen farın altına baz uygulanmalıdır. Maskara ve eyeliner seçerken de Water Proof ürünlerini kullanmak yeterli olacaktır. Dudaklarda ki kalıcı makyaj ise dudak kalemleri ile sağlanır. Dudak kalemi ile belirgin hale getirilen çerçeveye uygun bir ruj sürüldüğü zaman rujun kalıcılığı daha fazla olur. Bu malzemelerin dışında makyaj sabitleyici spreylerde makyajın kalıcı olmasını sağlamaktadır. Makyaj yapıldıktan sonra bu spreyleri yaklaşık 30 cm uzaklıktan cildinize püskürtürseniz makyajınızın dayanıklılığı artacaktır.

Suya dayanıklı makyaj için kullanılan malzemeler sert, plastik ve yağlı ürünler olduğu için ciltte birtakım problemlere yol açabilirler. Bu malzemeler direkt olarak ve en kalın halleri ile cildinizle temas ettiğinden bunları çıkarırken kaliteli losyonlar kullanmaya özen gösterin. Bu makyaj çeşidini uzun süreli cildinizde kullanmanız doğru değildir çünkü cildin renginde değişikliğe sebep olmaktadır. Bundan dolayı makyajı çıkardıktan sonra mutlaka kaliteli cilt bakım ürünleri kullanınız. Çünkü cildin yağ oranının dengede tutulması gerekir. Suya dayanıklı makyajın çıkarılması oldukça zahmetli bir iştir. Bunun için ilk olarak yüze süt veya losyonu iyice yedirin ve yumuşamasını bekleyin. Yumuşamanın ardından yüzünüzü kaliteli bir sabun ile yıkayınız. Yüzünüzü duruladıktan sonra makyajınızın çıktığını göreceksiniz.