Özgür Bilgi Kanalı

Tırnaklarının bakımlı olması kadınlar için çok önemlidir. Çünkü kadınlar için elleri oldukça önemlidir. Ellerimize sürekli bakım yaparız. Onları kremleriz. Çok soğuk ya da çok sıcakta bırakmayız. Kısacası ellerimiz ve doğal olarak tırnaklarımız bizim için çok önemlidir. Peki tırnak bakımımız nasıl olmalı?

Öncelikle kadınların en çok şikayet ettiği tırnak problemine bakalım. Elbette binbir zahmetle uzattığınız tırnaklarınızın kırılması. Bunun için çok basit çözümler vardır. Öncelikle en pratik olanı ve her gün yapacağınız karbonatlı sudur. 1 bardak ılık suyun içine 1 kaşık karbonat atılır ve eler 10 dk bu suyun içinde bekletilir. Günlük bir bakımdır. Tırnakların kırılmaması için çeşitli bitkisel yağlardan da faydalanabilirsiniz.
Tırnaklarınız çok fazla sararıyorsa ,asetonu sık sık kullanmayın çünkü fazla aseton kullanımı tırnaklarda sararmaya yol açar. Yani ojenizi sık sık değiştirmeyin. Tırnaklarınızın sertleşmesi için hafta da 2 kere limonla ovmanız gerekmektedir. Tırnaklarınızın kırılmasın da ki diğer büyük etken de tırnak kesimidir. Tırnaklarınızı küt kesmemelisiniz. Tırnaklarınız sağlıklı büyümesi için, aynı zamanda kırılmalarını önlemek için bol bol su içmeniz gerektiğini unutmayınız. Tırnaklarınızı kısaltmak için tırnak makası kullanmamalısınız. Bunun yerine tırnaklarınızı törpüleyerek kısaltmalısınız. Ev temizliği yaparken, bulaşık yıkarken de tırnaklarınızı korumanız gerekmektedir. Bunun için temizlik yaparken sürekli eldiven takmalısınız. Sararan tırnaklarınız beyazlatmak istiyorsanız;

Diş macunu ile; Çok az diş macununu kullanmadığınız bir fırçaya (mercimek tanesi kadar) sürüp 1-2 dk fırçalayın bunu her gün yaparsanız 1 hafta sonunda beyazladığını göreceksiniz.

Karbonat ile; 1 paket karbonat ile yarım limonu karıştırıp macun haline getirin ve diş fırçası yardımı ile 1-2 dakika fırçalayın. Macunu hafta da 1 kere yapmanız yeterli olacaktır.

Tırnaklarınızın çabuk uzamasını istiyorsanız;
4 yemek kaşığı sirkeyi 1 tatlı kaşığı tuz ile karıştırıp tırnaklarınızı 5-10 dk içinde bekletin. Hafta da 1- 2 kere uygulayabilirsiniz.
Ayrıca tırnaklarınızın hava alması gerekmektedir. Arada bir oje sürmeyerek birkaç gün tırnaklarınız havalandırabilirsiniz. Ve tırnaklarınızı gün sonunda nemlendirmek hem tırnağın sağlıklı olmasını hem de sararmasını önleyecektir..


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.